Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2017.gada 28.jūlijā tika pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likums, kas stājās spēkā 2018.gada 1.janvārī un, ar vienkāršiem vārdiem izsakoties, paredz, ka uzņēmējiem nebūs vairs jākreditē valsts budžets. Taču izrādījās, ka Pārejas noteikumi tomēr paredz - tiem, kam bija peļņa 2016.gadā, tomēr valsts jāturpina avansēt arī visu 2018.gada pusgadu, veicot UIN avansa maksājumus katru mēnesi.

Tad 2017.gada 14.novembrī tika pieņemti MK noteikumi Nr.677 „Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, kuros noteikts, ka nodokļu maksātājam ir tiesības nemaksāt vai lūgt, lai samazina UIN avansa maksājumu (gan noteikta virkne ierobežojumu, kuras kategorijas uzņēmēji to var lūgt), ja nodokļu maksātājs informāciju par avansu pārrēķinu mērkaķa ātrumā VID iesniedzis līdz 2018.gada 10.janvārim. Faktiski uzņēmēji ir piesmieti.

Turklāt joprojām ir neskaidrs jautājums, uz kuru nevar atbildēt VID darbinieki. Ja uzņēmējs, kuram veidojusies UIN pārmaksa, nododot deklarāciju par UIN pusgadu pēc 2018.gada 30.jūnija, vēlas, lai visu avansēto UIN atdot atpakaļ vai novirza citu nodokļu segšanai, atbildes nav. Vai to varēs atgūt uzreiz vai gaidīsim 2019.gadu? Noteikumu un norādījumu VID neesot.

Paši VID darbinieki atzīst, ka šie ir absurdākie MK noteikumi. Tad varbūt var uzdot likuma un noteikumu iniciatoriem šādus jautājumus:

1) kāpēc uzņēmējam jāavansē valsts? Kur paliek šie naudas līdzekļi? Kāpēc, pieņemot likumu, tomēr noteica, ka 2018.g. pusgadu lai maksā. Vai tiešām kase ir tik tukša, ka jāzog no uzņēmējiem?

2) kāpēc uzņēmējam, avansējot valsti, par UIN avansa maksājumu kavējumu jāmaksā kavējuma procenti?

3) kāpēc uzņēmējiem, kuri zināja, ka nebūs peļņas, netika dota iespēja viņus atbrīvot no UIN avansa maksājumiem 2018.gadā? Bet tā vietā, tieši pretēji, tika strikti ierobežots, kuri uzņēmēji to var darīt (piemēram, maksātnespējīgie un brīvostas vai tie, kuriem ir bijis tikai viens darījums)?

4) kad būs skaidrība (noteikumi) ar UIN pārmaksu atdošanu? Vai doma ir tos iesaldēt un atgriezt kaut tālā nākotnē? Vai par to procentus valsts mums maksās?

Novērtē šo rakstu:

0
0