Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Veselības nozare nemitīgi sauc pēc papildu finansējuma, taču Veselības ministrija (VM) ar savu ministri Andu Čakšu pat nedomā iegūto naudu caurspīdīgi un visiem saprotami izlietot.

Aizņemoties naudu uz budžeta deficīta rēķina, sabiedrībai tiek solītas reformas (pareizāk sakot, jau tika solītas vairākkārt, tikai nemitīgi tiek pārbīdīti izpildes termiņi), taču īstenībā tiek darīts tik maz, cik vien iespējams, lai nemainītu ne esošo sistēmu, ne apmaksas tarifus, kas pašlaik visvairāk ir izdevīgi privātam medicīnas sektoram un pietuvinātajiem publiskajā medicīnas sektorā (tarifu pamatojums dažām jomām medicīnā ir ļoti savāds).

Pārsteidzoši, ka VM jau par pašizmaksu uzskata privāto medicīnas iestāžu tarifus, kur par vienu vizīti pie speciālista tiek maksāts vidēji aptuveni 40 eiro, bet netiek atšifrēts, cik un ko tarifs jeb pakalpojuma cena sevī iekļauj, jo tad izrādītos, ka ambulatorie speciālisti pelna aptuveni 5000-8000 eiro mēnesī un tikpat lielu peļņu nes saviem darba devējiem.

Ministre A.Čakša spītīgi negrib rēķināt īstenās izmaksas (jeb nevēlas atklāt jau izrēķināto NVD), jo tad drīz vien atklātos, cik izdevīgas cenas ir ambulatorā sektorā, kas ietvertas kvotās un par ko tik izmisīgi katru gadu cīnās privātie medicīnas uzņēmumi, pat nepieļaujot domu dalīties ar valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrībām un palielināt savu ambulatoro pakalpojumu sniegto tirgus daļu.

Uz visa tā fona tiek apspiesta un diskreditēta primārās aprūpes ģimenes ārstu sistēma (kā nu ne, ja ģimenes ārstu sistēma pilnībā darbotos, tad privātajiem ambulatorajiem uzņēmumiem gar degunu ietu milzīga peļņa).

Kāpēc VM nav veikusi ārējo auditu slimnīcām, kuras ir valsts kapitālsabiedrības? Vai ne tādēļ, ka atklāsies, ka tās faktiski ir bankrotējuši uzņēmumi, kurus mēs, nodokļu maksātāji, uzturam pie dzīvības ar ikgadējiem milzīgiem papildu maksājumiem?

Vēl nesen gan P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS), gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) saņēma kārtējo "devu" 16 miljonu apmērā, balstoties uz diezgan apšaubāmas kvalitātes naudas pieprasījuma prezentācijām. Kā izrādās, neko vairāk miljonu saņemšanai nemaz nevajag, jo netiek piedāvāts sanācijas plāns vai citi plāni, kā turpmāk plānots saimniekot, lai efektīvi izmantotu esošos līdzekļus un resursus. Galvenais, lai prezentācijās ir daudz grafiku (vai tad nu nemākam Excel tabulu grafikus sazīmēt un animēt) pat tad, ja to ekonomiskais pamatojums nav nekāds.

PSKUS un RAKUS laikam aizmirsa, ka Ārstniecības likumā noteiktais, ka ir jāievēro uz pierādījumiem balstītas medicīnas principi, nozīmē arī to, ka veselības vadībā ir jāievēro "veselīgās" ekonomikas principi. Kaut arī pavasarī ministre A.Čakša ar rūpju vaibstu sejā nāca klajā ar ziņām par milzīgu 28 miljonu eiro izšķērdību RAKUSā, nekas cits tam arī nav sekojis, pat valdes loceklis K. Plūme, kurš tieši atbild par saimniecisko darbu, ir saglabājis amatu, nemaz nerunājot, ka VM nemaz nesteidzas ar jaunas valdes iecelšanu, - tāpat kā arī citās VM pakļautības iestādēs.

Pirms pieciem gadiem pārņemot Gulbenes-Balvu slimnīcas kapitāldaļas, no abu investoru M.Zeitmaņa un A.Vānes puses tika solīti milzīgi kapitālieguldījumi 5 miljonu apmērā, taču līdz šim brīdim no savas naudas nav ieguldīts ne santīma. Ar mahināciju palīdzību abi darboņi ir "aizņēmušies" miljonu, ko atkal ieguldīja un atkal aizņēmās, ieķīlājot bijušo pašvaldību uzņēmumu. Faktiski, pārņemot uzņēmumu, vadību no tā izņēma sev milzīgus līdzekļus privātām vajadzībām, jo tie nav atdoti līdz šim brīdim.

Dīvaini, ka iemesls neuzsākt krimināllietu ir cietušā trūkums - neviena pašvaldība no bijušajiem un esošajiem īpašniekiem nav vērsusies policijā ar šādu iesniegumu, pretējā gadījumā A.Vānei un M. Zeitmanim draudētu nopietni tiesu darbi un pat cietumsods. Tas izskaidrojams ar ZZS pašvaldību vadību, - no kuras partijas apvienības nāk A.Vāne un ir aktīva ziedotāja.

ZZS vadītās pašvaldības slimnīcu pārņemšanas brīdī pat neizskatīja nevienu citu piedāvājumu un nerīkoja konkursu par vislabāko piedāvājumu, kas liecina par ieplānotu afēru jau pašos pirmsākumos.

Pārņemot Balvu-Gulbenes apvienību, privātie investori tika arī pie ES fondu naudas 2,5 miljonu latu apmērā, par ko tika remontētas ēkas un pirktas iekārtas. Vēl līdz šim brīdim CFLA ir pretenzijas par nepamatoti izmantotiem līdzekļiem 120 000 eiro apmērā, ko ministre A.Čakša uzskata par ikdienišķu parādību, jo nevienā projektā neiztiekot bez neatbilstībām. Ja vidēji katrā projektā "atbirst" aptuveni 5-7% tad kopējais "atbirums" varētu tikt vērtēts miljonos, kurus mēs tagad piemaksāsim nozarei no sava sociālā nodokļa.

VM ne tikai garantē privātām kapitālsabiedrībām izdevīgus līgumus ar valsti, - arī ES projektu nauda ir paredzēta arī bijušās padomnieces A. Vānes privātslimnīcai – Balvu-Gulbenes slimnīcu apvienībai. Neizpratni mediķu sabiedrībā izsauca VM lēmums iekļaut šo slimnīcu 2. līmeņa slimnīcu grupā un nu jau ar MK lēmumprojekts piešķirt 1 miljonu eiro projektu realizācijai no struktūrfondu naudas.

Bet vai šī slimnīcu apvienība patiešām spēj uzrādīt praksē reālu veselības aprūpi tādā līmenī, kā to deklarē? Diemžēl dabā reālas veselības aprūpes vietā ir tikai sadarbību līgumu sadarbības līgumi - vajadzīgo speciālistu uz vietas patstāvīgā darbā nav, tikai solījumi "uz papīra", ka ieradīsies, ja vajadzēs. Tas pats ar ārstniecības tehnoloģijām - nabaga pacientu trenkās no Balviem uz Gulbeni un atpakaļ (tā taču kā viena slimnīca), lai beigu beigās vajadzīgo veselības aprūpi veiktu Alūksnē, kuru Vāne ar Čakšas rokām tik ļoti grib likvidēt kā nevajadzīgo konkurentu reģionā...

Ministres A.Čakšas tā saucamais slimnīcu kartējums un sadalījums līmeņos nav saprotams nevienam, jo netiek ievēroti nekādi principi vai aprēķini, kas kalpotu par pamatu līmeņu sadalījumam. Ar šo kartējumu un sadalījumu netiek iepazīstinātas citas ministrijas, kurām tas būtu svarīgi gan reģionālās attīstības, gan valsts civilās aizsardzības un militārās drošības nozīmē.

Nav saprotama premjera Māra Kučinska pozīcija - vai tiešām tikai izliekas, ka nesaprot, kas notiek veselības nozarē, vai arī tie ir klaji meli, ka veselība ir valdības prioritāte, jo A.Čakšas vadībā tiek piedzīvota klajākā stagnācija VM pēdējos gados un var tikai brīnīties, kā tik ilgi var vispār neko nedarīt.

Novērtē šo rakstu:

0
0