Menu
Pilnā versija
Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Kaspars Foigts* · 10.04.2017. · Komentāri (6)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt nekādi neizdosies. Tas tāpēc, ka reāli fakti bieži vien ticību neiespaido (zinu, zinu – “say whaaaat?!”), savukārt neizbēgami atrodamās nelielās tehniskās nepilnības tiek interpretētas kā neapgāžami fakti, ka autors kļūdās. Tāpēc uztveriet šo kā vēl vienu nedaudz bezjēdzīgu, bet no rakšanas viedokļa patīkamu rakstu gabalu.

Vai paisums ir lielāks pilnā vai jaunā mēnesī? Paisums ir nedaudz lielāks, kad Mēness ir vistuvāk Zemei. Tuvumam nav tieša sakara ar to, cik ļoti Mēness ir izgaismots. Piemēram, savā perihēlijā 4. decembrī tas būs vienu dienu pēc pilnmēness, bet tādā pašā attālumā no mums 26. maijā būs pirmā diena pēc jauna mēness. Vikipēdijā ir labs korelācijas grafiks.

Fun fact. Par Supermēnesi sauc brīdi, kad sakrīt pilnmēness un tas ir vistuvāk mums. Lai gan faktiski optiskais objekta izmērs ir tikai par 14% lielāks, pateicoties tam, tiek atstarots pat par 30% vairāk gaismas nekā pašā mazākajā pilnmēnesī.

Bet kā tad ar to, ka pilnmēnesī cilvēki jūk prātā? Tas nozīmē, ka ir grafiku laiks!

Man rūpīgi ir krāti visi paziņojumi par ceļu satiksmes negadījumiem, kuri ir noziņoti Waze aplikācijā. Kopā esmu sakrājis divus miljonus (!) lietotāju iesūtīto ziņojumu, no kuriem par negadījumiem Latvijas teritorijā ir nepilni 24 tūkstoši. Paņemsim posmu kopš pagājušā gada 3. maija, pretī saliksim Mēness fāzes.

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits. #correlatethat – šajā bildē (spiediet saiti) pilns mēness ir tad, kad oranžā līnija ir augšā, jauns mēness – kad lejā. Novembra sākumā, janvārī un februāra beigās bija meteoroloģiska rakstura katastrofas. Pārējā laikā ir skaidri redzams, ka korelāciju nav.

Starp citu, tagad katrs iedod nedaudz respekta tam, kurš vikipēdijā liek visu šo detalizēto meteoroloģisko novērojumu vēsturi. Kaut bez atsaucēm.

Teiksiet – sū... tā vāze. OK. Te būs apdrošinātāju dati par ceļu satiksmes negadījumiem, kuru rezultātā ir reģistrēts apdrošināšanas gadījums. Tie ir 30 tūkstoši CSNg laika posmā no 2005. gada 1. janvāra līdz 2013. gada novembrim.

Anonīmais labvēli! Ja lasi un Tev ir pieejami svaigāki dati, dod ziņu :)

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits 2005-2013. Spied uz bildi, ja gribi kaut ko saskatīt.

Ja ļoti interesē precīzi skaitļi, tad vari pats iepazīties (Excel fails ar datiem pa dienām, mēness atstarotās gaismas daudzumu un grafikiem).

– Kaspar, a, Kaspar! Tu mums par ceļu satiksmes negadījumiem? Neticēsi, bet es strādāju kontaktu centrā/zvanu centrā/klientu apkalpošanā/esmu glābšanas dienesta operators. – Sarunu iesāk kāda meitene. – Mums, tici vai nē, pilnmēnesī zvana visādi dīvaiņi.

Noteikti. Es brīnītos, ja nezvanītu.

Precīza statistika (šoreiz gan būs jātic uz vārda, jo skaitļi nav publicējami) par dažiem kontaktu centriem neliecina, ka saņemto zvanu skaits pieaugtu tieši pilnmēnesī. Ir pāris tipiņi, kas tādā naktī piezvana un padīvaiņo, bet tas arī viss. Tie ir tie pilnmēnessticīgie. Tas ir apburtais loks – ticot, ka pilnmēness tevi ietekmē, tu pats sāc tā uzvesties. Bet tie ir daži gadījumi uz tūkstošiem pacelto zvanu, izlasīto e-pastu un visa pārējā fona. Tā pat nav pile jūrā vai okeānā. Tas ir homeopātisks preparāts.

Tātad, nevajag aizmirst būtisku faktoru – pilnmēness ietekme ir lielā mērā pašsuģestija. Tie ir garīga rakstura efekti (nesaku, ka cilvēks nav vesels). Ja diktiņ tic, tad var arī parādīties kādi simptomi. Vai arī var izlauzties uz āru cītīgi slēptas lietas, kuras reizi 29.5 dienās oficiāli un godīgi var neturēt iekšā ;)

Ja jums šķiet, ka ir savādāk, tad palūgšu pamatot ar datiem. Neder “man teica” vai “pats zinu”. Konkrētus skaitļus pilnmēness datumos un konkrētus skaitļus ārpus tiem. Savādāk tāda tukša runāšana. Šis visvairāk attiecas uz tiem, kas ir dzirdējuši, ka policisti pilnmēness naktīs tiekot biežāk izsaukti, vai arī tad palielinās noteiktu veidu noziegumu skaits. Atļaušos teikt, ka blefojat.

Es zinu, ka tavs bērniņš sūdīgi guļ un dīvaini uzvedās tieši tad, kad ir pilnmēness. Zinu arī to, ka viņš to dara citās dienās, tikai tu nekādi nevari ne uz ko norakstīt. Pilnmēnesī paveikts nedarbs ir vieglāk atminams kā “sevišķos apstākļos noticis notikums”. Ja es būtu zinājis, ka tāda lieta eksistē, bērnībā visus nedarbus būtu paveicis tieši pilnmēnesī.

Mēness ietekmē augus un dzīvniekus tiktāl, cik tā ir atstarota Saules gaisma un gaiša nakts, kas nedaudz izjauc ritmu, rada mulsumu var tieši pretēji – labākus apstākļus savu darbiņu darīšanai.

Un vēl viena interesanta lieta. Vislielākais paisums ir tad, kad Mēness un Saule atrodas vienā virzienā no zemes (pavasarī). Tad paisuma un bēguma starpība vidēji ir par kādiem 5cm lielāka nekā citkārt. Un paisums, lai cik tas dīvaini nebūtu, ir gan tanī pusē, kur ir Mēness, gan diametrāli pretējā pusē, kamēr sānos ir bēgums. Te ir vecmodīga animācija par šo tēmu.

Kad sāku lasīt par plūdmaiņām, tad pasēju diezgan daudz laika. Izrādās, ka nekas tur nav tik vienkārši, kā šķita. Augstākā reģistrētā paisuma un bēguma starpība ir Kanādā – 16.3m…

* Pārpublicēts no laacz.lv

Novērtē šo rakstu:

13
18