Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvalde pēc ārkārtīgi īsas pārbaudes, kurā veiktās darbības netiek atklātas, nav saskatījusi nekādas mahinācijas žurnāla Ir izdevēju rīcībā, valsts finansējuma saņemšanai iesniedzot, domājams, apzināti nepatiesas ziņas par savu interneta auditoriju, tajā ieskaitot daudzus tūkstošus dažādu „hazamazu” un līdzīgu viltus personu. Pēc Pietiek pārstāvja sūdzības prokuratūra tagad pārbaudes materiālus pieprasījusi no Valsts policijas.

Šā gada aprīlī ar pretrunīgi vērtētiem rezultātiem noslēdzās Valsts kultūrkapitāla fonda rīkotais konkurss mediju projektiem, sadalot 490 000 eiro lielus valsts līdzekļus valsts mērķprogrammas Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā ietvaros.

Žurnāla Ir izdevējs – AS Cits medijs šajā konkursā startēja ar diviem projektiem Pētnieciskā žurnālistika IR - tiesiskums, ēnu ekonomika būvniecībā, pamestie bērni un Nozīmīgi notikumi IR - ieraugi, saproti, dalies!. Konkursa komisija atbalstīja tos abus, kopā no valsts līdzekļiem šim uzņēmumam nolemjot piešķirt ceturto lielāko summu – kopā 45 000 eiro.

Konkursā atbilstoši tā nolikumam pretendentiem uz valsts finansējuma saņemšanu bija jāiesniedz informācija par „medija sasniedzamo mērķauditoriju (apjoms un iespējami detalizēts raksturojums, pievienojot raksturojumu pamatojošus grāmatvedības un/vai trešo personu datus kā mediju auditoriju pētījumi u.c., ja attiecināms)”.

Šie dati bija viens no izvērtējamiem kritērijiem, lai pretendenti varētu saņemt valsts finansējumu. Konkursa nolikumā norādīts, ka tika vērtēta „projekta pieteikuma atbilstība konkursa mērķim, kvalitāte, detalizācijas pakāpe un ilgtspēja” un ka nozīmīgs kritērijs nodokļu maksātāju līdzekļu saņemšanai bija „piemērotība paredzētās mērķauditorijas sasniegšanai, plānotais sasniegtās mērķauditorijas lielums”.

Abos AS Cits medijs projektos bija uzrādīts, ka izdevuma Ir (attēlā - tā galvenā redaktore un Cita medija valdes locekle Nellija Tjarve) sociālā tīkla Twitter konta @irLV auditorija esot „73 500 cilvēku”, minot arī šīs auditorijas sadalījumu pēc vecuma un dzimuma. Kā rāda konkursa komisijas locekļu veiktā izvērtējuma dokumentācija, ziņas par Cita medija minēto auditoriju viņiem bija nozīmīgs faktors lēmumam par valsts naudas piešķiršanu.

Taču īstenībā žurnāla Ir izdevēja sniegtās ziņas par Twitter konta sekotāju skaitu, kas esot „73 500 cilvēku”, bija klaji nepatiesas. Interneta vietne birdsonganalytics.com piedāvā iegādāties apjomīgus un detalizētus datus par ikvienu sociālo tīkla profilu (kontu). Oficiāli pasūtīti un saņemti dati par AS Cits medijs uzrādīto Twitter kontu @irLV skaidri apliecina, ka tā valsts atbalsta konkursā minētie dati par tā „73 500 cilvēku” lielo sekotāju skaitu ir nepatiesi.

Birdsonganalytics.com dati rāda, ka, piemēram, no @irLV sekotājiem 26 126 - tātad vairāk nekā trešā daļa no visas „auditorijas” – nav uzrakstījuši nevienu pašu tvītu. Savukārt 12 790 @irLV sekotājiem pašiem nav neviena paša sekotāja, - skaidra pazīme, ka ir runa nevis par reāliem cilvēkiem, bet „zombijiem”, viltus profiliem, kas tiek izmantoti auditorijas datu „uzlabošanai”

Par to, ka vismaz tūkstoši, ja ne desmiti tūkstošu no Cita medija uzrādītajiem „73 500 cilvēkiem”, kuri iepazīšoties ar par valsts naudu sagatavoto notikumu „kartotēku”, skaidrojošu komiksu, video animācijām utml., reāli nepastāv, liecina arī sīkāka ielūkošanās birdsonganalytics.com datos.

Pasaulē manipulācijas ar sociālo tīklu profilu auditoriju ir plaši izplatīta parādība, - dažādos parasti krāpnieciskos nolūkot tā ar viltus profiliem tiek palielināta gan pašu spēkiem, gan arī šādus profilus vienkārši nopērkot „vairumā”. Ir izdevēja gadījums drīzāk liek domāt par otro variantu.

Taču Valsts policija, kurai šie dati tika nosūtīti, šādas nepatiesas informācijas iesniegšanā, lai saņemtu valsts finansējumu, nekādas noziedzīga nodarījuma pazīmes nesaskatīja. Tagad Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra ir nolēmusi izvērtēt lēmuma par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu likumību un pamatotību.

„Nepieciešams pārbaudīt materiālus, kas bijuši par pamatu lēmuma pieņemšanai. Tādējādi, Valsts policijai tika pieprasīts materiāls par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, kurš šobrīd prokuratūrā nav saņemts,” pašreizējo situāciju skaidro prokuratūra, norādot, ka plānots lēmumu pieņemt trīsdesmit dienu laikā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0