Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Iesākšu ar paldies pateikšanu Pietiek par to, ka publicē Elzas Freibergas kundzes rakstus par auto-moto trašu un šautuvju trokšņa problēmu. Jāatzīst, ka manai ģimenei un manu draugu ģimenēm arī patīk šad tad pabraukāt ar kārtīgiem močiem, padriftot, kā arī pašaudīties, taču kaut kas mūsu smadzenēs (laikam sirdsapziņa) neļauj mums tos priekus baudīt Biķernieku mežā, Kandavā un atklātās šautuvēs.

Mēs saviem bērniem cenšamies iemācīt, ka jābūt saudzīgiem ne tikai pret līdzcilvēkiem, bet arī pret visām dzīvām būtnēm. Tikmēr kundzes publikācijas apliecina to, ka viņas neatlaidības rezultātā faktiski saeima, prezidents, ministru kabinets, knab, prokuratūra, tiesībsargs, at senāts (rakstu apzināti ar mazajiem burtiem) ir izlīduši no ”skapja” – iedzīvotāji ir vajadzīgi tikai, lai silē būtu nauda, no kuras baroties.

Esmu cilvēks ar labu juridisku izglītību, tāpēc, vadoties no kundzes publikācijām, pievērsīšu uzmanību faktiem, kuri pēc manām domām ir vissvarīgākie, lai izbeigtu spīdzināt valsts iedzīvotājus ar troksni.

Inčukalna, Bauskas, Iecavas iedzīvotāji un kundze rakstījuši iesniegumus valsts prezidentam. ministru prezidentam, Satiksmes ministrijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Veselības ministrijai, Ekonomikas ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai, Tieslietu ministrijai, Latvijas Republikas tiesībsargam un lūguši iesnieguma adresātus sadarboties un nekavējoties izstrādāt nepieciešamos grozījumus atbilstošos likumos un Ministru kabineta noteikumos, lai turpmāk iedzīvotājiem nebūtu par auto-moto trasēs un šautuvēs veiktās nelikumīgās uzņēmējdarbības veidu jāraksta iesniegumi.

Iedzīvotāji lūguši veikt šādus grozījumus trokšņa noteikumos:

- trokšņa robežlieluma novērtēšanai auto-moto trasēs un šautuvēs izmanto trokšņaināko vienas stundas periodu dienā. Nebūtu jāņem vērā auto-moto trašu un šautuvju vadību sniegtais noslogojums, bet gan jāuzskata, ka šo objektu noslogojums ir šajos objektos noteiktie darba laiki. Objektu noslogojums, kuru sniedz auto-moto trašu un šautuvju vadība, apliecina tikai to, cik veiksmīgs ir šis uzņēmējdarbības veids.

- atbilstošos likumos vai noteikumos jānosaka, kādā attālumā ārā izvietotas auto-moto trases var atrasties ne tikai no dzīvojamām mājām, bet arī no citu nekustamo īpašumu teritorijas.

- šādu trokšņa objektu darbības novērtējums nedrīkst būt atkarīgs no tā, vai šie objekti ir reģistrēti sporta bāžu reģistrā, vai nav reģistrēti.

Iedzīvotāji lūguši:

- lai kādai no akreditētai trokšņa testēšanas laboratorijām uzdotu izstrādāt trokšņa diskomforta kartes visām auto-moto trasēm un šautuvēm, jo šādu trokšņa diskomforta zonu karšu apkopojumu var izstrādāt visām auto-moto trasēm pāris dienu laikā – jāievada nepieciešamie trokšņa avotu radītāji programmā un jāizdrukā kartes;

- ka auto-moto trašu un šautuvju uzņēmējdarbību akustiskā diskomforta zonu kartēm ir jābūt publicētām, lai iedzīvotāji ir informēti par situāciju saistībā ar šīs uzņēmējdarbības troksni.

Iedzīvotāji norādījuši, ka pašvaldības rīcības trokšņa pārvaldības jomā ir saistītas ne vien ar esošo trokšņa piesārņojuma līmeni samazinošu pasākumu plānošanu un ieviešanu, bet arī ar preventīvu darbību veikšanu vides kvalitātes nepasliktināšanai un ietekmes uz pilsētas iedzīvotāju veselību samazināšanai.

Publikācijās minēts, ka Vides ministrijas 2010.gada 5.novembra vēstulē Nr.2-02/F-165 rakstīts: ”…2010.gada 10.septembrī Vides ministrija organizēja sanāksmi ar Veselības ministrijas  un Veselības inspekcijas pārstāvjiem, kurā tika apspriesti Veselības ministrijas ierosinātie grozījumi likumā ”Par piesārņojumu” attiecībā uz dažādu objektu darbības apturēšanu saistībā ar trokšņa robežlielumu pārsniegumiem. Sanāksmē tika norādīts, ka atbilstoši likumā noteiktajam pašreiz ir iespējams apturēt iekārtas, kurām ir izdotas A un B kategorijas piesārņojošo darbību atļaujas.”

Arī es uzskatu (faktiski visās Eiropas valstīs tā ir), ka uz auto-moto trasēs un šautuvēs veikto uzņēmējdarbību ir jāattiecina Ministru kabineta 2010.gada 30. Novembra noteikumu Nr.1082 3.pielikumā  ”Iesniegums atļaujas saņemšanai A kategorijas vai B kategorijas piesārņojošai darbībai”  minētās prasības, kuras ir sekojošas: ”... jāiesniedz informācija par trokšņa avotiem, norādot tos trokšņa avotus, kuri vienas stundas laikā rada ekvivalentu nepārtrauktu A-izsvarotu skaņas spiediena līmeni (LAeq. dB(A)), lielāku par 40 dB(A) naktī (no plkst.23.00 līdz 7.00), 45 dB(A) vakarā (no plkst.19.00 līdz 23.00) un 50 dB(A) dienā (no plkst.7.00 līdz 19.00)..”

Šo noteikumu 1.pielikuma 8.punktu vajag tikai papildināt ar ailīti – auto-moto trases un šautuves.

Kāpēc tas netiek izdarīts?  Jautājums - kāpēc Rīgas pilsētas teritoriālajā plānojumā Biķernieku trases nav atzīmētas kā trokšņa avoti? Atbilde - Aglomerācijas trokšņa kartēs tiek norādīti tikai tie objekti, kuru darbībai vides dienests izsniedzis atļaujas piesārņojošas darbības veikšanai.

Nevienai auto-moto trasei un šautuvei nav nepieciešamas vides dienesta atļaujas, tāpēc tās nav atzīmētas trokšņa kartēs.

ES Kopienas normatīvie akti ir prioritāri, salīdzinot ar nacionālās likumdošanas normatīvajiem aktiem, neatkarīgi no tā, vai tie pieņemti agrāk vai vēlāk par Kopienas normatīvajiem aktiem. Saskaņā ar tiesību augstākās varas principu ir jāīsteno Kopienas normatīvie akti pat, ja tie ir pretrunā ar nacionālajiem normatīvajiem aktiem.

ES vides aizsardzības likumdošana nosaka, ka vides prasību ievērošana ir obligāta un prioritāra, salīdzinot ar citām kopējām prasībām.

ES vides likumdošana pamatojas uz starptautiski akceptētu ilgtspējīgas attīstības globālo mērķi.

Uzsvars uz ilgtspējīgu attīstību nozīmē, ka jebkura veida lēmumu pieņemšanā jāņem vērā apkārtējās vides intereses (pamatojoties uz ilgtspējīgas attīstības principu), augstu vides aizsardzības līmeni un vides kvalitātes uzlabošanos, paaugstinot dzīves līmeni un dzīves kvalitāti.

Eiropas parlamenta un Padomes direktīvās vides aizsardzības jomā  rakstīts, ka dalībvalstis var noteikt stingrākus noteikumus, lai aizsargātu vidi.

Piekrītu, ka tikai sakarā ar Rīgas pilsētas zaļajā teritorijā esošajām kaucošo motoru trasēm pašlaik Bauskas, Iņčukalna un Kandavas novada iedzīvotāji savas Satversmē 91.,97., 105., 111., 115.pantos noteiktās cilvēktiesības ir spiesti aizstāvēt tiesā, jo auto-moto trasēs un šautuvēs veiktā uzņēmējdarbība un tajās gūtā peļņa ir svarīgāka par cilvēktiesībām (pašvaldības ņem priekšzīmi no Ministru kabineta).

Saprotams, ka iedzīvotāji nezina ne to, kas rakstīts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvās par vides aizsardzību, ne to, kas PVO vadlīnijās par troksni.

Rīcības plānā vides trokšņa samazināšanai Rīgas aglomerācijā (2017.-2022.) rakstīts: ”...Pašvaldība ir iegādājusies trokšņa aprēķināšanas un kartēšanas programmatūru, un tās personāls ir apmācīts programmatūras un metožu pielietošanai.

Pašvaldības rīcības trokšņa pārvaldības jomā ir saistītas ne vien ar esošo trokšņa piesārņojuma līmeni samazinošu pasākumu plānošanu un ieviešanu, bet arī ar preventīvu darbību veikšanu vides kvalitātes nepasliktināšanai un ietekmes uz pilsētas iedzīvotāju veselību samazināšanai.”

Nevienai no Biķernieku trasēm nav Latvijas valsts vides novērtējuma. Nav Latvijas Reģionālās vides pārvaldes izsniegtu tehnisko noteikumu.

Tehnisko noteikumu tāpat kā novērtējuma uz vidi izdošanas mērķis ir vides aizsardzība.

Aicinu Rīgas mēru Staķa kungu būt drosmīgam un pašvaldības personālam uzdot visām Biķernieku mežā esošajām auto-moto trasēm izstrādāt akustiskā trokšņa diskomforta zonu kartes un tās publicēt pašvaldības mājaslapā.

Citādi publicētais Rīgas attīstības projektos teksts ”Rīgai ir jākļūst zaļai – tas nozīmē ilgtermiņā domājošai! Zaļi nozīmē domāt un darīt ilgtermiņā” ir tikai kārtējā muldēšana.

Novērtē šo rakstu:

13
13