Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas dome nolēmusi likvidēt vienīgo dzimtsarakstu nodaļu pilsētas centrā - Brīvības ielā 86, iepretim Dailes teātrim, turklāt lēmums par likvidāciju pieņemts tieši nodaļkas tās pastāvēšanas 95.gadadienā. Pašvaldība skaidro, ka lēmums par šādu rīcību esot pieņemts apkalpošanas kvalitātes celšanas un taupības nolūkos, jo šajā dzimtsarakstu nodaļā tiek reģistrēts vismazākais laulību un miršanas skaits.

Par vēsturiskās dzimtsarakstu nodaļas likvidēšanu Pietiek saņēma vēstuli no kāda lasītāja. “Šā gada beigās pēc [Rīgas izpilddirektora Jura] Radzeviča iniciatīvas pieņemts lēmums pievienot Rīgas Austrumu dzimtsarakstu nodaļu Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļai, kura atrodas Brīvības ielā 86. Lēmums pieņemts domes sēdē. Tā rezultātā notiek pretēji – Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļa tiek izlikta no ēkas Brīvības ielā 86 un pārcelta uz bijušo Austrumu dzimtsarakstu nodaļu Aglonas ielā 4. Minēts, ka arhīvs (grāmatas) esot pārāk  smags (!?), lai atrastos Brīvības ielā (kur tās atrodas jau no 1996.gada!), un radot pārāk lielu noslodzi ēkai,” neizpratni par šādu lēmumu pauž lasītājs.

Turklāt esot noraidīti visi priekšlikumi sadalīt arhīvu pa stāviem, pārvietot zemākajos stāvos. “Līdz ar to pārcelšanu uz tik attālu Rīgas rajonu cilvēkiem, kuriem nepieciešami arhīva un pārējie dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumi, tas nenoliedzami prasīs ilgāku un sarežģītāku ceļu, lai saņemtu pakalpojumu. Rīgas centrā, protams, tas ir nesalīdzināmi ērtāk,” ir pārliecināts Pietiek lasītājs.

Turklāt satraukumu rada arī arhīva grāmatu glabāšanas kvalitāte. “Aglonas ielā arhīvu (grāmatas) paredzēts novietot pagrabā, par kuru nav konkrēti zināms, cik piemērots tas ir tādas vēsturiskas vērtības – dzimtsarakstu arhīva no 1921.gada – glabāšanai. Piemēram, šobrīd telpai Aglonas ielā trūkst atbilstošas ventilācijas,” norāda lasītājs.

Pēc Brīvības ielas dzimtsarakstu nodaļas likvidēšanas centram tuvākā dzimtsarakstu iestāde atradīsies Teikas rajonā, bet Rīgas centra nodaļa tiks pārcelta uz Maskavas priekšpilsētu.

Rīgas domes izpilddirektora preses sekretārs Uģis Vidauskis skaidro, ka Rīgas pilsētas un Rīgas pilsētas Austrumu dzimtsarakstu nodaļa tika reorganizētas, tās apvienojot. “Reorganizācijas mērķis – iedzīvotāju apkalpošanas kvalitātes paaugstināšana,  racionāla telpu izmantošana,  darbinieku noslogojumu izlīdzināšana starp visām Rīgas dzimtsarakstu nodaļām, administrācijas samazināšana un ietaupītos līdzekļu izmantošana mazāk atalgoto speciālistu darba samaksas palielināšanai,” skaidro izpilddirektora pārstāvis.

Pēc viņa sniegtās informācijas, apvienošanas rezultātā tiek likvidēta viena nodaļas vadītāja un nodaļas vadītāja vietnieka amata vieta. Uz likvidēto amatu vietu rēķina atbrīvosies finanšu līdzekļi  41 719 eiro apmērā gadā. Šo finansējumu plānots izmantot, lai palielinātu galveno inspektoru un vecāko inspektoru mēnešalgas.

“Izvērtējot Rīgas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas darbinieku noslodzi Brīvības ielā 86 un Aglonas ielā 4b, jāsecina ka tā ir nesamērīga maza, ko var raksturot ar sekojošiem skaitļiem. 2015.gadā Rīgas pilsētas Austrumu dzimtsarakstu nodaļa (5 darbinieki) reģistrēja 557 laulības, Rīgas pilsētas Pārdaugavas dzimtsarakstu nodaļa (6 darbinieki) – 1427, Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļa - 4174 ( 9 darbinieki), turpretī Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļa ir reģistrējusi 201 laulību bez svinīgās ceremonijas. Rīgas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļa sniedz pakalpojumus ne tikai Brīvības ielā 86, bet arī Aizsaules ielā 1 (miršanas reģistrāciju), kur gada laikā divi darbinieki 2015.gadā ir reģistrējuši 2706 miršanas gadījumus, turpretī – Brīvības ielā 86 tika reģistrēti 275. Analoģiski tas ir ar dzimšanas reģistrāciju dzemdību namā,” norāda Vidauskis.

Kā argumentus Brīvības ielas dzimtsarakstu nodaļas slēgšanai Rīgas dome min arī to, ka nodaļa nav piemērota personām ar kustību traucējumiem, Brīvības ielā ir tikai maksas stāvvietas, turklāt likums prasa nodrošināt nodaļā laulības ceremoniju svinīgos apstākļos, kas nav iespējams Brīvības ielā, jo nav attiecīgo telpu.

“Tieši jubileja ir pamats atskatīties uz padarīto un raudzīties nākotnē, domājot par sniedzamo pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu, jaunu pakalpojumu ieviešanu, par darba apstākļu modernizāciju, jaunu izglītotu speciālistu piesaisti, darba samaksas paaugstināšanu, ko nav iespējams izdarīt neveicot optimizāciju un  jau esošos resursu pārplānošanu. Jau šobrīd ir ieviests, ka pie dzimšanas reģistrācijas iedzīvotājiem ir iespēja iesniegt nepieciešamos dokumentus pabalstu saņemšanai,  Pārdaugavas dzimtsarakstu nodaļā, pilotprojekta ietvaros – reģistrēt bērnu pirmsskolas izglītības iestādes rindā. Dzimtsarakstiem jākļūst par modernām iestādēm ar plašu pakalpojumu spektru, ka ļauj cilvēkiem saņemt visus tos pakalpojumus, ka saistīti ar noteiktā civilstāvokļa reģistrāciju,” pauž izpilddirektora pārstāvis.

Skaidrojot arhīva pārvietošanas nepieciešamību, pašvaldība norāda – pašlaik arhīva izvietošanai tiek izmantotas Brīvības ielā 86 augšstāvu telpas, par ko saņemts atzinums, kurš liecinot, ka izvietoto plauktu kapacitāte ir riskanta un ir jāsamazina šī slodze, ko var izdarīt, arhīvu pārvietojot. “Šobrīd arhīvam ir speciāli iekārtotas cokolstāva telpas Aglonas ielā 4b, kas atbilst arhīva vajadzībām un modernizē darba apstakļus,” informē Vidauskis.

Viņš arī atgādina, ka pašlaik, lai saņemtu arhīva pakalpojumu, nav obligāti jādodas uz arhīvu, bet to var izdarīt klātienē jebkurā nodaļā Latvijā vai elektroniski caur Latvija.lv portālu.

Lēmumu par šo reorganizāciju Rīgas dome pieņēma pērnā gada 8. novembra sēdē, veicot grozījumus Rīgas domes 2011.gada 1.marta saistošajos noteikumos Nr.114 “Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums.” Par grozījumiem balsoja 48 visu frakciju deputāti, pret nebalsoja neviens deputāts.

Novērtē šo rakstu:

0
0