Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji iepriekš izskanējušajam, ka 8. septembrī atlaistā Saeima sanāca uz savu pēdējo plenārsēdi, ir liela varbūtība, ka tai vēl būs jāsanāk uz vienu ārkārtas sēdi jau pēc tam, kad tauta ārkārtas vēlēšanās šosestdien būs ievēlējusi jauno parlamentu. Iespējams, neordināros apstākļos – pat sestdienā vai svētdienā jaunās Saeimas sanākšanas priekšvakarā. 

Jaunievēlētā Saeima var nepagūt sanākt uz pirmo plenārsēdi, lai laikus lemtu par mandāta pagarināšanu mūsu karavīriem Afganistānā. Ja tas netiks izdarīts laikus, Latvijas karavīri nedrīkstēs atrasties ārpus kazarmām, pielietot šaujamieročus un piedalīties patrulēšanā, kas gulsies uz sabiedroto pleciem. Tādēļ Valsts prezidenta kanceleja kopā ar Saeimas juristiem vēl šonedēļ turpinās spriest par labāko juridisko un politisko izeju no šīs situācijas. Neoficiāli tiek apspriesti arī neordināri juridiski risinājumi, Pietiek teikuši lēmuma sagatavošanā iesaistītie.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dotais mandāts starptautiskajai operācijai Afganistānā beidzas 13. oktobrī. Aizsardzības ministrijas pārstāvis Airis Rikveilis Pietiek informēja, ka vēl nav skaidrs, kad ANO Drošības padome varētu pieņemt lēmumu par mandāta pagarināšanu, bet visticamāk tas notikšot laika posmā no 13. līdz 15. oktobrim. Ņemot vērā laika starpību, Latvijai lēmuma pieņemšana var iekrist nedēļas nogalē dienu vai divas pirms jaunievēlētās Saeimas sanākšanas.

Iepriekš, pagarinot mandātu mūsu karavīru dalībai Afganistānas operācijā, Saeima savā formulējumā atsaukusies uz ANO Drošības padomes lēmumu. Juristi nav vienisprātis, vai vecā Saeima varētu savlaicīgi sanākt uz ārkārtas sēdi un izlemt par mandāta pagarināšanu savlaicīgi, kas būtu vēl pirms ANO lēmuma. Šādu juridisku konstrukciju sauktu par lēmumu ar atliekošu nosacījumu. Proti, parlamenta lēmumprojektā tiktu ierakstīti vairāki formulējumi ar atrunu, ka tas vai cits stājas spēkā ar attiecīgu ANO lēmumu. „Mēs lemtu par to, kas var neiestāties vai kas var iestāties citā apjomā,” skaidroja kāds jurists, līdz konkrētu lēmumu pieņemšanai atsakoties runāt oficiāli.

Kā jaunievēlētās 11. Saeimas pirmās plenārsēdes datums provizoriski tiek minēts 17. oktobris, kas ir pirmdiena. Satversmē noteikts, ka jaunā Saeima uz savu pirmo sēdi sanāk mēneša laikā kopš vēlēšanām. Piemēram, 10. Saeimas vēlēšanas notika 2. oktobrī, un parlaments uz pirmo sēdi sanāca 2. novembrī. Viens no risinājumiem būtu jaunievēlētajai Saeimai sanākt uz pirmo sēdi ātrāk, bet tas atkarīgs no vēlēšanu oficiālo rezultātu paziņošanas datuma un tehniskiem jautājumiem. Neoficiāli izskan piesardzība, ka jaunā, pirmo reizi vēsturē ārkārtas vēlēšanās ievēlētā Saeima var nevēlēties savu darbu jau pirmajā sēdē sākt ar mandāta pagarināšanu mūsu karavīru līdzdalībai Afganistānā un lēmums var būt neprognozējams.

Kāds apspriešanā iesaistīts jurists Pietiek norādīja, ka šobrīd vēl nav skaidrs, kura Saeima – atlaistā vai jaunievēlētā – lems par mandāta pagarināšanu, kā arī, kad tas notiks: „Vecā Saeima to var nepaspēt, bet jaunā Saeima to var negribēt vai izdarīt novēloti.” 

Novērtē šo rakstu:

0
0