Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Esmu tik vecs, ka atceros, kā mēneša sākumā Veselības ministrija dievojās, ka šoreiz gan neklapēs ar ausi, rīkosies pēc principa “ātri ciet, ātri vaļā”, apsteidzoši pārtrauks Ķīnas vīrusa saslimšanas pieaugumu un savlaicīgi ieviesīs visaptveŗošus ierobežojumus.

Bet patiesība tāda, ka lipīgākam un bīstamākam Indijas paveidam pēc sekmīgi izpildītas ievazāšanas vietēja aplipināšana un saslimšanas pieaugums sākās jau jūnija vidū. Veselības polītikas noteicēji to neapsteidza, nekā ātri ciet netaisīja un nekā savlaicīgi neierobežoja. Tā vietā viņi ļāvuši Indijas paveida saslimšanas pieaugumam netraucēti turpināties.

Te būtu vietā grafiks par Indijas un citu celmu izplatību. Taču kā jūs domājat: ja tiek publicēti nedēļu dati un iepriekšējā atjaunināšana bija 21. jūlijā, kad būs nākamā atjaunināšana? Diemžēl vēl 30. jūlija vakarā Slimību profilakses un kontroles centrs to izdarījis nav, tāpēc varu piedāvāt vien to, kas bija 21. jūlijā.

Oficiālo mūsu veselības sargu bezdarbība vispirms jūlija vidū apturēja sērgas kopsummas (Indijas celms + pārējie) lejupslīdi, kas kopš maija vidus bija turējusies ap ⅔ kvocientu nedēļā. Kā jūs domājat, vai lejupslīdes beigas bija gana, lai veselības polītikas noteicēji beidzot sāktu rīkoties un apsteidzoši pārtrauktu saslimšanas pieaugumu, kā solījās?

Pareizi, tā vietā viņi izlēmuši, ka labāk lai ir jauns vīrusa sprādziens. Šodienas 82 saslimušie vairāk nekā dubulti pārsniedz 38, kas bija priekš nedēļas, un arī septiņu dienu caurmērs šodien par 41,4% augstāks nekā priekš nedēļas. Tik strauja kāpuma šogad vēl nebija bijis, tas ir augstākais kopš 1. decembŗa.

Un atkal: kā jūs domājat, vai tāds saslimstības lēciens bijis pietiekams modinātājs oficiāliem mūsu veselības sargiem atmosties un nekavējoties rīkoties? Vai dzirdējāt par ārkārtas sēdi šovakar, vai redzējāt Daniela vai Krišjāņa uzrunu pirms “Panorāmas”? Pareizi, es arī ne.

Bet uzveikt Indijas celmu ir vieglāk šobrīd, kad ir 82 dienā un 417 nedēļā, nevis tad, kad būs trīsciparu skaitļi dienā un četrciparu nedēļā un rīkoties vajadzēs tik un tā, lai neapdraudētu savu reputāciju vai krēslu (jo, kā redzams, iedzīvotāju veselība un dzīvība pašas par sevi nav pietiekams stimuls tās sargāt).

Bet varēja būt arī citādi. Aprīlī Latvija un Jaunzēlande attiecībā uz Indijas paveidu bija vienādā stāvoklī: ne vienā, ne otrā valstī tā nebija. Jaunzēlandes veselības polītikas noteicēji izlēma, ka nevajag ieviest Indijas paveidu. Latvijas veselības polītikas noteicēji — ka vajag. Abi lēmumi sekmīgi izpildīti.

Diezgan droši var teikt, ka Latvijā no šodienas 82 gandrīz visi ir Indijas paveida upuŗi. Savukārt Jaunzēlandē (5,1 mln. iedzīvotāju, salīdzinot ar Latvijas 1,9 mln.) vietējas aplipināšanas nav, un visi 3 šodien atklātie saslimušie ir droši nošķirti iebraucēji no ārzemēm — tos izolē karantīnas viesnīcās divas nedēļas (arī potētus), lai nepieļautu vietēju aplipināšanu.

Pārpublicēts no ritvars.wordpress.com

Novērtē šo rakstu:

66
29