Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja reiz valdība nepilda likumu, tātad likums ir nepareizs un ir jāgroza, - šāda absurda satura vēstuli, kas raksturo apvienības Attīstībai/Par un visas valdošās koalīcijas patieso attieksmi pret likumu varu, Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens saņēmis no Saeimas Finanšu un budžeta (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Mārtiņa Bondara. Pietiek šodien bez plašākiem komentāriem publicē gan J. Ikstena iesniegumu, gan uz to saņemto M. Bondara atbildi.

Latvijas Universitātes profesora Jāņa Ikstena iesniegums

Augstskolu likuma 77.pants paredz, ka "augstskolas finansē to dibinātāji. Augstskolas dibinātājs nodrošina augstskolas nepārtrauktai darbībai, arī dibinātāja noteikto uzdevumu veikšanai, nepieciešamos finanšu līdzekļus un to izlietošanas kontroli:.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 994, kas pieņemti 2006.gada 12.decembrī, 7.punkts nosaka: "Augstskolu un koledžu finansējumu no valsts pamatbudžeta veido studiju programmu sarakstam un studējošo skaitam atbilstošs studiju bāzes finansējums, kas sastāv no līdzekļiem komunālajiem maksājumiem, nodokļiem, infrastruktūras uzturēšanai (tai skaitā datu sniegšanai Studējošo un absolventu reģistram), inventāra un iekārtu iegādei un personāla algām, kā arī finansējums zinātniskajai darbībai."

Pēdējā gada laikā apkures tarifi ir pieauguši par aptuveni 45 procentiem, elektroenerģijas cena - par aptuveni 40 procentiem, bet vidējā alga valstī - par aptuveni 10 procentiem.

Savukārt 2022.gada valsts budžeta projektā nav paredzēts finansējuma palielinājums augstākās izglītības studiju programmu īstenošanai.

Lūdzu sniegt skaidrojumu, kā Saeima labos Ministru kabineta pieļauto kļūdu, kas norāda uz nepieciešamās rūpības un gādības par valsts dibinātajām augstskolu darbību trūkumu, un nodrošinās Augstskolu likuma 77.panta prasību ievērošanu 2022.gadā.

Atbildē lūdzu izvairīties no nekompetences vadīta pārpratuma un nesaistīt šo skaidrojumu ar izmaiņām zinātnes bāzes finansējumā, kas tiek aprēķināts atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.1316, kas pieņemti 2013.gada 12.novembrī.

Atbilde J. Ikstena kungam

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā ir saņemts Jūsu 2.11.2021. iesniegums, kuru Saeimas sekretāra biedre ir nodevusi komisijai atbildes sniegšanai.

Atbildot uz Jūsu iesniegumu, uzskatu, ka nepieciešams veikt izmaiņas Augstskolu likumā. Tādējādi tiktu novērsts fakts, ka netiek ievērots likums, ņemot vērā, ka Augstskolu likuma 77. pants esošajā redakcijā ticis iestrādāts kā Saeimas labas gribas apliecinājums, taču nav sasaistīts ar valsts kopējo ekonomisko situāciju. Vienlaikus uzskatu, ka nepieciešams izstrādāt jaunu, mūsdienām atbilstošu augstākās izglītības finansēšanas modeli.

Novērtē šo rakstu:

134
3