Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Daudzajos skandālos ap bankas Citadele valstij piederošo akciju pārdošanu iepriekš nepamanīts garām paslīdējis fakts, ka bankas padomes priekšsēdētājam Klāvam Vaskam (attēlā), kurš vienlaikus ir viena no atsijāto investoru – miljonāra Ulda Mierkalna – biznesa partneris, bijusi ietekme uz bankas investoru piesaistes un atlases procesu, kā arī sensitīva informācija par valsts taktiku pārdošanas sarunās.

Pietiek rīcībā esoša detalizēta informācija par Vaska ieņemto pozīciju, piedaloties Citadeles investoru piesaistes uzraudzības komitejas sēdēs, rada iespaidu, ka viņš lobējis vai vismaz izrādījis aktīvu iejūtību pret sava biznesa partnera Mierkalna izredzēm.

Tā 2014. gada 10. septembrī notikušajā sēdē Vasks izrādījis satraukumu par Latvijas investoru izstumšanu no investoru loka. Vēl iepriekš, iespējams, apzinoties, ka tā dēvēto "latviešu investoru" reputācijas problēmas un ciešā saikne ar atsevišķiem politiķiem un amatpersonām var mest ēnu un apdraudēt viņu izredzes, Vasks 2014. gada 30. maijā notikušajā uzraudzības komitejas sēdē ierosinājis vēl vairāk ierobežot to personu loku, kuriem ir informācija par investoriem un to patiesajām identitātēm (pretendenti tika šifrēti aiz segvārdiem), jo tuvojoties jūnija vidū paredzētajai valdības sēdei, kurā bija jālemj par pretendentu loka sašaurināšanu, varot tikt veiktas darbības pret konkrētiem pircējiem.

Citadeles bankas padomes priekšsēdētāju Vasku, kas amatā bija iecelts, lai aizstāvētu valsts kā bankas līdzīpašnieces intereses, ar kokrūpniecībā savu miljonu kapitālu nopelnījušo Mierkalnu kopš 2013. gada decembra saista biznesa saites. Viņam uz pusēm ar Mierkalnu pieder SIA Ekra Capital, kuras neticami veiksmīgo biznesu – dzelzceļa vagonu pirkšanu un pārdošanu – vairākkārt aprakstījusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Lursoft datubāzē pieejamais uzņēmuma akcionāru sapulces protokols, ar kuru 2014. gada 24. aprīlī, klātesot Vaskam un Mierkalnam, apstiprināts iepriekšējā 2013. gada pārskats, nolemts sabiedrības peļņu - 136 000 latu (194 000 eiro) sadalīt dividendēs, pārliecinājās Pietiek. Vaska valsts amatpersonas deklarācija par 2014. gadu, kurā būtu jāatspoguļojas ieņēmumiem no kopbiznesa ar Mierkalnu, vēl nav pieejama.

Mierkalns kopā ar vēl trim miljonāriem – būvnieku un ar ātro kredītu biznesu saistīto Māri Martinsonu, būvnieku, Arčers īpašnieku Armandu Garkānu un ABLV bankas padomes locekli Igoru Rapoportu – bija starp valdības pirmajā atsijāšanas kārtā tālāk virzītajiem Citadeles bankas pircējiem. Sākotnēji četrotne cīņā par Citadeli iesaistījās vieni, bet vēlāk, pateicoties tam, ka vismaz trīs no viņiem ir ietekmīgi partiju sponsori, sevi spēja piedāvāt kā "latviešu partnerus" amerikāņu investoram Ripplewood, kas neilgi pirms vēlēšanām arī ieguva tiesības slēgt pirkšanas līgumu, par spīti salīdzinoši zemajai piedāvātajai cenai.

Kaut kur pa vidu, 2014. gada jūlijā Finanšu policija veica kratīšanu ar Martinsonu saistītos uzņēmumos sakarā ar kriminālprocesu par nodokļu izkrāpšanu un naudas atmazgāšanu un viņu pašu īslaicīgi aizturēja, tā amerikāņu partnerus padarot par pārāk "smagiem pasažieriem" ar sliktu reputāciju. Rezultātā amerikāņu fonds Ripplewood pēc neformāliem ieteikumiem atteicās no sadarbības ar "latviešu investoriem" un tālākajā Citadeles pirkšanas procesā startēja vieni paši. 

Novērtē šo rakstu:

0
0