Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valstiskās Hipotēku bankas komercdaļas īpašais "3.a portfelis", kurā slēpti tika iekļauti bijušā Ministru prezidenta Valda Dombrovska ģimenes neveiksmīgā biznesa kredīti, ir ticis izveidots nevis pēc pašas bankas vai tās piesaistīto konsultantu, bet gan pēc Rietumu bankas vēlmes un ierosinājuma, - to Pietiek pirmdien neoficiāli atklāja avoti Finanšu ministrijā. Līdz ar to pamazām atklājas aizvien jauna informācija saistībā ar "Dombrovsku portfeļa" nonākšanu Rietumu bankas rīcībā.

Nedēļām ritot un skandālam attīstoties, Andra Vilka vadītā Finanšu ministrija, neraugoties uz aizbildinājumiem par komercnoslēpumu un informāciju "dienesta vajadzībām", kā arī informācijas "jūtīgo" raksturu, pamazām atklāj jaunus faktus par "Dombrovsku portfeli".

2013. gada 21. maijā, kad Finanšu ministrija oficiāli ziņoja par Hipotēku bankas daļas pārdošanu Rietumu bankai, šāda īpašā portfeļa izveidošana vienkārši tika noslēpta, tā vietā runājot par nekustamo īpašumu attīstītājiem izsniegto kredītu paketi.

"Ministru kabinets (..) apstiprināja atlikušo komercaktīvu pakešu pārdošanu. (..) Atbilstoši konsultanta izvērtējumam un ieteikumam komercdaļas pakete, kurā ietilpst nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, tiks pārdota AS Rietumu banka, kuras piedāvājums tika atzīts par atbilstošu tirgus situācijai," toreiz oficiāli apgalvoja Finanšu ministrija.

Šis nepatiesais paziņojums tad bija saskaņots ar Rietumu banku, kura nāca klajā ar tikpat maldinošu paziņojumu, tāpat kā Finanšu ministrija noklusējot īpašā "3.a portfeļa" izveidi un apliecinot, ka "komercdaļas pakete, kurā ietilpst nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, tiks pārdota AS Rietumu banka, kuras piedāvājums tika atzīts par atbilstošu tirgus situācijai".

Pēc virknes Pietiek publikāciju šā gada maijā un jūnija sākumā Finanšu ministrija 5. jūnijā beidzot bija spiesta publiski atzīti, ka pērn, "izvērtējot sarunu ar investoriem rezultātus, konsultants izstrādāja piedāvājumu sadalīt 3.paketi divās daļās, atsevišķi izdalot 3.a portfeli un 3.b portfeli. (..) Atbilstoši atkārtoti saņemtajiem piedāvājumiem 2013.gada 21.maijā Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums 3.a portfeli pārdot AS Rietumu banka, kas kopumā piedāvāja finansiāli izdevīgāko risinājumu". Savukārt Rietumu banka nekādus komentārus nav vēlējusies sniegt.

Arī atbildot uz Saeimas deputātu jautājumiem aizvadītajā nedēļā, finanšu ministrs Vilks palika pie šīs pašas versijas: "Izvērtējot sarunu ar investoriem rezultātus, konsultants izstrādāja piedāvājumu sadalīt 3.paketi divās daļās, atsevišķi izdalot 3.a portfeli un 3.b portfeli. Pēc tam arī šādā sadalītā formātā atkārtoti tika aptaujāti potenciālie investori par iespējamu interesi iegādāties 3.a, 3.b portfeli un 4.paketi, visu kopā vai atsevišķi. Atbilstoši atkārtoti saņemtajiem piedāvājumiem 2013.gada 21.maijā Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums 3.a portfeli pārdot AS Rietumu banka, kas kopumā piedāvāja finansiāli izdevīgāko risinājumu."

Taču, kā liecina Pietiek rīcībā nule nonākusī informācija, ko apliecinājuši arī neoficiāli avoti Finanšu ministrijā, šī informācija sniedz maldinošu priekšstatu par to, kā tieši notikusi lēmumu pieņemšana "3.a portfeļa" izveidošanu un tā nodalīšana.

Patiesībā ar ierosinājumu tādu izveidot nākuši nevis Finanšu ministrijas pieaicinātie konsultanti SIA Superia, kuri būtu pie šāda secinājuma nonākuši uz apjomīgas analīzes pamata, bet gan tieši Rietumu banka.

Pietiek apliecina avoti Finanšu ministrijā, tieši pēc šāda ierosinājuma un vēlmes izteikšanas arī ticis izveidots speciālais "Dombrovsku portfelis", kura esošo joprojām neatklāto kredītu apjomu tad arī par slepenu cenu un ar slēptiem nosacījumiem iegādājās Rietumu banka.

Rietumu banka pirmdien atteicās atbildēt uz Pietiek jautājumiem par šo tēmu, jau tradicionāli klusē arī Vilks un viņa vadītā ministrija.

"Mūsu līgums ar Finanšu ministriju un Hipotēku banku paredz striktus konfidencialitātes noteikumus. Šie konfidencialitātes noteikumi ir spēkā arī pēc līguma priekšmeta izpildes. Attiecīgi no savas puses neredzam iespēju sniegt atbildes uz jūsu jautājumiem," - šādu atbildi savukārt sniedza Superia valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Krūtainis, saņemot šādus Pietiek jautājumus:

1) cik tieši paketēs Jūsu vadītais uzņēmums ieteica sadalīt komercdaļu, kas ietilpa katrā no šīm paketēm? Kāpēc tieši šādās paketēs?

2) vai Jūsu vadītais uzņēmums ieteica kādu no paketēm sadalīt sīkāk? Ja jā, kuru/kuras, kādās tieši sīkākās sastāvdaļās, kādu iemeslu dēļ? Kad tieši un kādu iemeslu/apsvērumu dēļ tika izteikts šāds ieteikums? Kāpēc ne agrāk?

3) no kuras paketes tika ieteikts nodalīt vai kā citādi izveidot "3.a portfeli"? Kad tieši, kādu iemeslu dēļ?

4) vai kādā citā paketē palika nekustamo īpašumu attīstītājiem izsniegti kredīti? Ja jā, tad kurā? Vai tika izteikti kādi ieteikumi par šīs paketes nodošanu? Ja jā, kam un kādi tieši?

5) vai uz valdības sēdi 2013. gada maijā ministriem bija sagatavota pietiekama informācija par šāda atsevišķa "portfeļa" izveidi un tās iemesliem? 

Novērtē šo rakstu:

0
0