Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka šī pirmsskolas izglītības iestāde savā darbībā neievēro nacionālos un Latvijas Republikai saistošos starptautiskos normatīvos aktus. Zinu gadījumu, kad bērns, kas nav ebreju tautības pārstāvis, netika uzņemts šajā iestādē viņa tautības dēļ. Tai pašā laikā šīs bērnu dārzs saņem Rīgas Domes līdzfinansējumu.

Tika iesniegta sūdzība Izglītības kvalitātes valsts dienestam (IKVD), kā arī Rīgas pilsētas pašvaldības institūcijai (Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Pirmsskolu nodaļai), un tika saņemta šāda atbilde:

„Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (turpmāk - Departaments) Izglītības pārvaldē saņemta Jūsu 2016.gada 18.oktobra elektroniskā pasta vēstule, kurā vēlaties noskaidrot, vai privātā pirmsskolas izglītības iestāde, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu, var atteikties uzņemt bērnu viņa tautības dēļ.

Privātās izglītības iestādes dibinātāji ir juridiskas vai fiziskas personas, un, lai arī Departaments ar vairākām privātām pirmsskolas izglītības iestādēm ir noslēdzis līgumus par līdzfinansējumu, tas nemaina šo iestāžu juridisko statusu un pakļautību, proti, privātās izglītības iestādes nav pakļautas Rīgas pilsētas pašvaldībai, bet gan to dibinātājam. Saskaņā ar Vispārējās izglītības likuma 26.panta trešo daļu privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs izglītojamo uzņemšanas kārtību nosaka dibinātājs.

Tomēr arī privātai izglītības iestādei savā darbībā ir jāievēro vispārējie tiesību principi un cilvēka pamattiesības, tajā skaitā Latvijas Republikas Satversmes 91.pantā noteiktais, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, kā arī Izglītības likuma 3.1 pantā noteiktais atšķirīgas attieksmes aizliegums, proti, personām ir tiesības iegūt izglītību neatkarīgi no mantiskā un sociālā stāvokļa, rases, tautības, etniskās piederības, dzimuma, reliģiskās un politiskās pārliecības, veselības stāvokļa, nodarbošanās un dzīvesvietas.

Izglītības likuma 3.1 panta otrajā daļā minēts, ka atšķirīga attieksme pret personu pieļaujama, ja tā ir objektīvi pamatota ar tiesisku mērķi, kura sasniegšanai izraudzītie līdzekļi ir samērīgi, līdz ar to privātajai izglītības iestādei būtu jāpamato ierobežojuma (uzņemt konkrētas tautības bērnus) tiesiskais mērķis un tā sasniegšanai izraudzīto līdzekļu samērīgums.”

Ir arī atbilde no IKVD, kur ir pausts viedoklis no četrām institūcijām (Izglītības un zinātnes ministrijas, Tieslietu ministrijas, Latvijas Republikas tiesībsarga un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas), ka "pirmskolā noteiktie izglītojamo uzņemšanas nosacījumi attiecībā uz bērna tautību un etnisko piederību nav objektīvi pamatoti ar tiesisku mērķi, turklāt radīt izglītojamiem apstākļus ebreju nacionālās pašapziņas attīstībai, ebreju tradīciju un kultūras vērtību izzināšanai un nodrošināt ebreju tradīciju un kultūras vērtību apguvi var ne tikai ebreju izcelsmes bērniem. Tas ļauj secināt, ka šobrīd pirmskolā noteiktā izglītojamo uzņemšanas kārtībā ir pretrunā ar Izglītības likuma 3.1 pantā noteiktajam atšķirīgas attieksmes aizlieguma principam".

Ir tikai viena problēma – kur atrast juristu/advokātu, kas pārstāvētu vecāku intereses tiesā pret bērnudārza dibinātāju - Rīgas Ebreju kopienu? Varbūt Jūs, lasītāji, varētu palīdzēt ar ieteikumu?

Novērtē šo rakstu:

0
0