Menu
Pilnā versija
Foto

Ēnu ekonomika brauc ar „Taxi”

Gunča no Balviem · 14.02.2019. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķiet, parastā dienā mani neinteresētu, kas notiek takšu biznesā, taču pēdējo dienu laikā visi uzmetušies par taisnības cīnītājiem, un nu tik nozari sakārtos tostarp arī jaunais ministrs. Bet vai to maz var sakārtot?

Jau vairāk nekā 15 gadus man nav ar takšu biznesu nekāda sakara. Atceros, kad radiniekiem, dzīvodams Rīgā, palīdzēju Zalktī (Tildes „uber” grāmatvedības programma) vadīt iekšā degvielas čekus, kas bija ienākuši no tolaik labi zināmas takšu firmas.

Viena Bitīte diennaktī varēja nokurināt tuvu 30–45 l soļarkas, jo īpaši ziemas mēnešos. Šoferītim gan to soļaru vajadzēja nopelnīt un vēl 25 lašus atdot mašīnas saimniekiem.

Domāju, ka starp to laiku un šodienu nekas diži nav mainījies, vienīgi izcenojums. Taču stāsts ne par taksometra ikdienu, bet par to, ka 15 gadu laikā šis sektors tā arī nav sakārtots, jo arī tad viss gāja kešā un neviens gailis pakaļ nedziedāja.

Turklāt visi centieni šo nozari sakārtot ir vairāk bijis kā kosmētisks remonts, jo likumu un noteikumu izstrādātājiem vienmēr ir bijis svarīgi atstāt, kādu spraugu, kuru šie aktīvie fīrmaņi ir sekmīgi izmantojuši!

Tieši tas arī notika ar 2018.gadā ieviesto obligāto sociālo nodokli, ko izbrāķējusi ne tikai taksometru arodbiedrība, bet arī atsevišķas taksometru pakalpojumu firmas. „Ar iepriekšējās Saeimas lēmumu sociālais nodoklis tagad tiek maksāts par automašīnu, nevis par tā vadītāju, turklāt vienam taksometram var būt vairāki vadītāji. Pēc šīm izmaiņām ēnu ekonomikas līmenis nav samazinājies un taksometru šoferi ir palikuši bez sociālās apdrošināšanas, sacīja Latvijas Taksometru arodbiedrības vadītājs.

Jāatzīmē, ka takši tiek kontrolēti, taču tas neko nedod, jo iespējamais sods par čeka neizsniegšanu vai ko citu ir smieklīgi niecīgs, jo līdz ar nākamo klientu tas apmaksāsies. Savukārt manipulācijas ar skaitītāju rādījumiem, neskatoties uz dažādām izmaiņām, neliedz piemērot katram braucienam 90% atlaidi. Tad par kādu nozares sakārtotību vispār ir runa, ja 90% no brauciena var aiziet ēnu ekonomikā.

Šonedēļas takšu tusiņš pie Satiksmes ministrijas ir netīra aisberga redzamā daļa, kuri ir gatavi maksāt patentmaksu un vēl drusku kaut ko, bet tas nenozīmē, ka viņi vakarā, iesēžoties savā mašīnā, katram klientam izsniedza čeku.

Vēl absurdāks man likās jaunā satiksmes ministra teiktais, ka viņš ar „takšu mafiju”, kas apkrāpj klientus nerunās, un sarunas vedīs tikai ar firmām, kuras nodokļus nomaksā godīgi. Loģisks jautājums no manas puses ministra kungam, kuras tad tās būtu – zaļie vai tomāti, vai nulle aizklapētā „Lady Taxi”???

Uz papīra jau zaļie un tomāti, iespējams, izskatās ļoti skaisti, bet, vai tā tas ir realitātē, to skaisti parādīja Gundara Bojāra raidījuma „Aizliegtais paņēmiens” operācija „Nenotveramie takši”: „Spožas mašīnas, balti krekli, laipna apkalpošana un izcila biznesa arhitektūra, kā visu degunu priekšā optimizēt nodokļu nomaksu. Iespējams, radījuši vislabākie Latvijā. Finanšu ministrija tikmēr jau vairāk nekā gadu neko nav spējusi izdarīt.”!

Savukārt kāda cita šī raidījuma vecākā operācija „Taksists” izdarīja jauku secinājumu: „2014.gadā Latvijā no visām taksometru kompānijām pievienotās vērtības nodokļi iekasēti 560 tūkstoši eiro. Ja šo skaitli saskaņā ar vidējo tarifu pārvērš nobrauktajos kilometros uz vienu taksometru Rīgā, kādu ir apmēram 2500, tad sanāk, ka šis nodoklis tiek maksāt no apmēram dienas laikā četriem nobrauktiem kilometriem.

Domāju, ka Linkaitam vajadzētu ieklausīties BASE (Business Against Shadow Economy) secinājumos, nevis sākt runāt ar „godīgajām” firmām. Protams, arī tur nav viss perfekti, bet varbūt ir vērts sākt to pūzni purināt!

BASE priekšlikumi ietver nepieciešamību veikt izmaiņas citos normatīvajos aktos, kā, piemēram:

Taksometru skaitītāji vairs nepildītu nodokļu iekasēšanas funkciju, bet gan patērētāja tiesību aizsardzības funkciju, un čeks kalpotu kā darījumu apliecinošs dokuments;

Jāturpina atļauju un licenču centralizācija Autotransporta direkcijā, kā rezultātā ne tikai samazinātos administratīvais slogs, bet arī uzlabotos informācijas ieguves kvalitāte un priekšstats par nozari kopumā;

Jāievieš mobilo lietotņu licencēšana, tādējādi nostiprinot to pienākumus un atbildību – gan reģistrējot pakalpojumu sniedzējus, gan nomaksājot nodokļus un sniedzot informāciju VID. Iespējams, nepieciešams reģistrēt arī "klasiskos dispečerdienestus".

P.S. Prasi čeku, tautieti, kad nākamreiz dosies no ļembasta Vecrīgā uz savu savrupmāju Imantā, Ziepniekkalnā vai Maskačkā, un maksā ar karti!

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/71579/aizliegtais-panemiens.-operacija-nenotveramie-taksi

https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/23.02.2015-aizliegtais-panjemiens.-taksometru-netiirie-darbi-operacija-taks.id44534/

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/taksometru-vaditaji-pie-satiksmes-ministrijas-prasa-nozare-ieviest-patentmaksu.a309249/

https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/vid-un-rpp-reidos-konstate-nozimigus-parkapumus-taksometros-14192370

https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/petijums-ka-mazinat-enu-ekonomiku-taksometru-nozare-14214307

Novērtē šo rakstu:

39
14