Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šajās dienās daudz runāts par Aizsardzības ministrijas sagatavoto koncepciju Valsts aizsardzības dienesta (VAD) izveidei. Šeit es gribētu atbildēt uz pāris “populārākajiem” mītiem un apgalvojumiem, kurus bieži dzirdu ikdienā.

Aizbildināšanās, ka VAD nevaram pieņemt, jo tuvojas vēlēšanas, neiztur nekādu kritiku. Ir karš, un Krievija negaidīs. Laika novilcināšana ir klasiska Latvijas nespēja būt efektīviem. Tieši tāpēc bieži pavadām laiku garās diskusijas, bet pieņemt lēmumus nespējam.

Šobrīd Ukraina ir novājinājusi Krievijas armiju tiktāl, ka jebkādu jaunu uzbrukumu tā varētu spēt izvērst, agrākais, pēc diviem gadiem. Tieši un burtiski Ukraina mums dod laiku sagatavoties. Mums ir jārīkojas tagad, lai nodrošinātu spēju iebrucēju veiksmīgi atturēt!

Jā – es esmu agrāk teicis, ka obligātais dienests nav risinājums, uz kuru vēlamies iet. Cerējām uz brīvprātības principu, taču armijas rindas šajā laikā nav pietiekami papildinātas. Sarunas par šo jautājumu aktīvi atsākās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Tam ir praktisks iemesls – reti kurš ticēja, ka iebrukums un tam sekojošs karš, kas pielīdzināms iepriekšējiem pasaules kariem, ir iespējams. Mūsu kaimiņvalsts pierādīja, ka mums ir jāgatavojas arī savu teritoriju aizstāvēt pret nežēlīgu un skaitliski lielu pārspēku.

Krievija tiešam uzbrukumam sapulcināja 140 000 cilvēku. Kopš februāra Zemessardzē pieteikušies 3048 kandidāti, kopskaitā dien 9500. Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) ir aptuveni 7000 karavīru. Lai tieša uzbrukuma laikā nosargātu Latviju, nepieciešami 40-50 000 profesionāli sagatavotu cilvēku.

Jāpalielina NATO spēku klātbūtne. Pusgada laikā panācām pozitīvu rezultātu Madrides samitā un izstrādājām piedāvājumu, kā NBS šo uzstādījumu sasniegt. Par detaļām runāsim, bet mērķis ir visiem kopīgs – atturēt Krieviju no iespējas spert kāju pāri mūsu robežai!

Ik pa laikam izskan viedoklis, ka VAD izmaksas būs ļoti augstas. Pamatojumu tam tā gan arī neuzzinām. Sākotnēji ieguldījumi būs minimāli - izmantosim esošo infrastruktūru un personālu. No 25-2026. gadam būs nepieciešami ieguldījumi aptuveni 60-70 miljonu eiro apmērā.

Lielāka summa 100 - 120 miljonu eiro apmērā būtu nepieciešama pēc 5 gadiem, kad plānots jauniešu skaitu ik gadu palielināt. Precīzi skaitļi būs zināmi tad, kad būs skaidras VAD aprises. Tie var mainīties atkarībā no pārejas perioda, inflācijas, materiāltehniskā nodrošinājuma.

Mēs atrodamies vēsturiskā brīdī – esot NATO dalībvalsts ar spēcīgu armiju un augstu sagatavotību, esam drošāki nekā jebkad iepriekš, taču ir pienācis laiks skatīties realitātei acīs un spert nākamo soli mūsu aizsardzības nodrošināšanai!

Novērtē šo rakstu:

15
67