Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdībai, kas jau ilgstoši nespēj vienoties par Latvijas Hipotēku un zemes bankas (Hipotēku banka) restrukturizāciju un izlemt, ko darīt ar bankas komerckredītiem, faktiski ir jāizšķiras starp diviem variantiem. Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, viens no tiem paredz Hipotēku bankas komerckredītu sapludināšanu ar valstij piederošajām bankām Citadele un Parex, savukārt otrs – Hipotēku bankas komerckredītu izpārdošanu.

Noprotams, ka par labāku tiek atzīts variants par Hipotēku bankas komerckredītu izpārdošanu, taču valdībā lēmuma vēl neesot, jo tā pieņemšanu vilcinot Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ministri.

ZZS intereses tiek saistītas gan ar to, ka daļa no Hipotēku bankas komerckredītiem izsniegti lauksaimniekiem, gan ar faktu, ka šīs bankas kredītportfelī ir arī tā sauktie politiskie kredīti (sarunāti ar politiķu un amatpersonu ietekmi, starp tādiem ir arī Hipotēku bankas kredīts bankrotējušajam uzņēmējam Ķirsonam).

Pārdot vai pievienot

Ziņojumam par Hipotēku bankas restrukturizāciju, kas šīs valstij piederošās bankas vietā paredz izveidot tā saukto Attīstības banku, kura nodarbotos tikai ar dažādu valsts atbalsta mehānismu ieviešanu un īstenošanu, noteikta slepenība. Līdz ar to amatpersonas par Hipotēku bankas pārveidi oficiāli vai nu nerunā neko, vai izsakās vispārīgi.

Domstarpības valdībā radušās par to, ko darīt ar Hipotēku bankas izsniegtajiem komerckredītiem. Hipotēku bankas komerckredītu daļa 2010.gada 31.decembrī bija 349,7 miljoni latu jeb 59% no bankas kopējā 594,2 miljonu latu lielā kredītportfeļa. Pēc neoficiālām aplēsēm, aptuveni trešdaļu no Hipotēku bankas kredītiem varot saukt par tā sauktajiem sliktajiem kredītiem.

Kā liecina informācija, kas ir Pietiek rīcībā, viens variants paredz, ka tāpat kā 2008.gada novembrī valsts pārņemtās Parex gadījumā arī Hipotēku bankas komerckredīti tiek sadalīti tā sauktajā labajā un sliktajā daļā. Šis variants paredz, ka attiecīgi labo Hipotēku bankas komerckredītu daļu pievieno no Parex atdalītajai labajai bankai Citadele. Savukārt sliktie Hipotēku bankas kredīti un saistības tiktu pievienoti vecajai Parex.

Otrs valdībā apspriestais variants, kuru eksperti vērtē kā labāko risinājumu, paredz Hipotēku bankas komerckredītu atdalīšanu un pārdošanu. Noprotams, ka bankas kredītu pārdošana notiktu izsolēs un tos varētu iegādāties citas kredītiestādes.

Variants par to, ka Hipotēku bankas komerciālo daļu nodala un tā turpina darbību kā atsevišķa banka, faktiski netiek nopietni izskatīts, jo no valsts tas prasa lielus papildus ieguldījumus bankas kapitālā. Turklāt valdībā ir viedokli, ka valstij nav jānodarbojas ar banku biznesu.

Variants, kas paredz Hipotēku bankas komerciālo kredītu izpārdošanu, tiek dēvēts par labāko risinājumu, jo tad, kā norāda valdībai tuvi avoti, valsts pietiekami ātrā laikā un pārskatāmā veidā varētu „tiktu vaļā” no Hipotēkas bankas komercdaļas. Tiek arī uzsvērts, ka, izvēloties Hipotēku bankas komerckredītu izpārdošanu, netiktu ietekmēta Parex un Citadele pārdošana. Abu šo no Parex izveidoto banku pārdošanas stratēģijas izskatīšana valdībā aizkavējusies tieši tāpēc, ka valdība nav izlēmusi par Hipotēku bankas restrukturizāciju.

Pie Hipotēku bankas restrukturizācijas tiek strādāts jau kopš 2009.gada. Valdība ir solījusi Eiropas Komisijai, ka līdz 2013.gadam Hipotēku banka tiks pārveidota par tā saukto Attīstības banku, kas nedarbojas komerciālajā tirgū. Līdz ar to arī Hipotēku bankas komercportfelis ir jāsamazina līdz minimumam. Hipotēku banka jaunus komerckredītus neizsniedz jau no 2009.gada novembra, bet kreditē tikai valsts atbalsta programmas.

Novērtē šo rakstu:

0
0