Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei.

Līdz šim jau Atašiene savulaik «pienākusi» no cita vēsturiskā novada Krustpils novadam, izsaucot iedzīvotājos neizpratni.

Pieļaujot pēc būtības vienu Vidzemes, Latgales un Zemgales robežu izmaiņu, radusies tendence turpināt Latgales teritorijas samazināšanu.

Saskaņā ar Satversmes 3.pantu Latvijas valsts teritoriju starptautiskos līgumos noteiktās robežās sastāda Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale.

Līdz ar to apšaubām, ka ministriju klerki, viena novada iedzīvotāji vai pat Saeimas deputāti var tā vienkārši izlemt jautājumu, kas pēc būtības izmaina Latgales un Vidzemes robežas.

Atbalstāma ir Varakļānu novada iedzīvotāju vēlme atgūt Atašieni, kas atjaunotu vēsturiski izveidojušās teritoriālās robežas.

Tajā pašā laikā uzskatām, ka ir arī pamats vērsties ar sūdzību Satversmes tiesā par līdzšinēji veikto Latgales un Vidzemes robežu izmaiņām.

Aizraujoties ar administratīvi teritoriālo reformu, nevajadzētu rīkoties pretēji Satversmei, iekļaujot dažus novadus no Latgales Vidzemē, tādējādi samazinot jau tā Abrenes zaudēšanas dēļ sarukušo Latgales teritoriju. Tas ir būtiski arī tāpēc, ka latvieši, kuri runā latgaliešu dialektā, to dabiski var lietot galvenokārt Latgalē.

Uzskatām, ka Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas vispār nevajadzētu aiztikt ne tikai atklāti, bet arī slēptā veidā, iekļaujot Varakļānu novadu Vidzemē. Ja veicama administratīvi teritoriālā reforma, tad tikai Vidzemes, Latgales, Zemgales vai Kurzemes ietvaros.

Lūdzu sniegt Tieslietu ministrijas atbildi, vai piekrītat mūsu iesniegumā minētajam? Ja piekrītat, tad lūdzam paskaidrot, kā apturēsiet pēc būtības antikonstitucionālo aptauju? Ja nepiekrītat, tad lūdzu juridiski precīzi pamatojumu, kādos apstākļos drīkst izmainīt Vidzemes, Zemgales, Latgales un Kurzemes robežas? Vai ar vienkāršu viena novada iedzīvotāju aptauju var lemt jautājumus, kas pēc būtības skar Satversmi un ir visas Latvijas (visas Latgales jau nu noteikti) jautājums?

* Latvijas Jurisprudences speciālistu un ekspertu asociācijas vārdā

Novērtē šo rakstu:

88
8