Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nedēļas nogalē parādījušās ziņas par to, ka Šveices jurists Rūdolfs Meroni ar zviedru kuģniecības kompāniju Stena Line veicot sarunas par Ventspils tranzītuzņēmumu pārdošanu, skaidri apliecina – Latvijas valsts iestāžu novēlotie mēģinājumi atgūt arestēto mantu no tās „glabātāja” ir nolemti neveiksmei, jo tās vērtīgākā daļa jau sen ir pārgājusi R. Meroni kontrolē un viņa uzticamības personu faktiskā īpašumā.

Jau pērn kļuva pilnīgi skaidrs, ka faktiskā Šveices jurista pārziņā ir nonākusi AS Ventbunkers, turklāt tā akciju „pirkuma” shēma īstenota, izmantojot paša uzņēmuma finanšu līdzekļus, zaudētājos paliekot Latvijas valstij.

Aivara Lemberga krimināllietā par cietušo atzītais uzņēmums Pars Termināls (iepriekš – Man-Tess) tiesai jau pirms vairākiem gadiem iesniegtā dokumentā šo iznākumu ir novērtējis kā Latvijas valstij nodarītu zaudējumu potenciāli 50-70 miljonu eiro apmērā.

Ventbunkers nu jau pieder ārvalstniekam R. Meroni. Tam pašam, kuram tiesneši ir uzticējuši [A. Lemberga] arestētās mantas glabāšanu un ilgstoši ignorējuši likumā noteikto pienākumu kā procesa virzītājai reaģēt uz ziņām par arestētās mantas izšķērdēšanu,” teikts uzņēmuma pārstāvja Rīgas apgabaltiesai iesniegtā dokumentā.

Šajā dokumentā detalizēti aprakstīts, kā R. Meroni „par pašu arestēto uzņēmumu finanšu līdzekļiem ir iegādājies savā kontrolē 5/7 daļas Ventbunkera”, vispirms sadarbībā ar prokuratūras pārstāvjiem panākot, ka AS Latvijas Naftas tranzītu par lētu cenu pārdod Ventspils naftas akciju kontrolpaketi, bet pēc tam piespiežot saņemto samaksu „pārskaitīt uz no viņa atkarīgu fondu ārvalstīs un no tā - izmaksāt naudu iepriekšējiem Ventbunkera akcionāriem”.

Šīs shēmas rezultātā valstij potenciāli nodarītais zaudējums bijis vismaz 50 miljonu eiro apmērā, ko Pars Termināls jau 2017. gadā bija aprēķinājis šādi: „Vēl 2015. gadā Ventbunkeram piederošās mantas vērtība bija vismaz 150 000 000 - 200 000 000 eiro. Tādējādi tās likvidācijas gadījumā labumu guvējs, kuram pieder 30% no kompānijas, saņemtu 50 000 000 - 70 000 000 eiro. Līdz ar to [A. Lembergam] notiesājoša sprieduma gadījumā arī valsts saņemtu šo summu 50 000 000 - 70 000 000 eiro.”

Tagad šī nauda līdz ar AS Ventbunkers īpašumtiesībām ir „aizpeldējusi”, un, Latvijas valsts iestādēm izrādoties nespējīgām atgūt R. Meroni „uzglabāto” mantu, aizvien skaidrāka kļūst perspektīva – A. Lembergam nelabvēlīga sprieduma gadījumā valsts šos 50-70 miljonus eiro zaudēs kā iespējamo tai par labu konfiscējamās mantas vērtību, bet, ja tiesa A. Lembergu attaisnos, viņam būs visas iespējas šo summu no valsts piedzīt.

Novērtē šo rakstu:

94
5