Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirmdien paredzētajā Šveices advokāta Rūdolfa Meroni kontrolētās A/S Latvijas Naftas Tranzīts akcionāru sapulcē pieteiktas kompānijas statūtu izmaiņas, kuras to pieņemšanas gadījumā atļautu noturēt akcionāru sapulces jebkurā vietā pasaulē, nevis Latvijā.

Latvijas apstākļiem milzīgā holdingsabiedrība, kuras statūtkapitāls sasniedz 104 742 892 eiro un kura divas desmitgades tika uzskatīta par otru ietekmīgāko firmu Ventspils tranzītbiznesā aiz tās mātesuzņēmuma A/S Ventbunkers, jau ceturto gadu nenodarbojas ar reālu komercdarbību: galvenā Latvijas Naftas Tranzīta funkcija bija A/S Ventspils Nafta akciju turēšana, taču pēc šo akciju atsavināšanas 2015. gada nogalē holdingam īsti vairs nav nekādu aktīvu, ja neskaita dažu vecu aizdevumu atgūšanas tiesības un dažādus sīkumus.

Šis lieldarījums, kā mediji jau daudzkārt aprakstījuši, notika par tīšuprāt pazeminātu cenu, kur Latvijas Naftas Tranzīta zaudējumi varēja būt sasnieguši pat 122 miljonus eiro, prokuroriem saskaņojot (ar advokātu biroja starpniecību) šo afēru “arestētās mantas glabātāja” R. Meroni interesēs. Tomēr arī pēc šīs afēras — pat pēc vispieticīgākā novērtējuma — holdingkopānijas kontos vajadzētu būt iespaidīgām summām, jo tās statūtkapitāls vien sasniedz 104,7 miljonus eiro.

Tā kā šādas summas nevar kontos gulēt bezgalīgi, jo Valsts ieņēmumu dienests jau sācis izrādīt interesi, vai no tām nomaksāti visi nodokļi, un Lursoftā redzami uzliktie aktuālie nodrošinājumi gan pašam Latvijas Naftas Tranzītam, gan tā akcionāriem, tad jāmēģina rīkoties, lai kontroli pār kompāniju kaut kādā veidā izmanevrētu ārpus Latvijas Republikas jurisdikcijas. Šim nolūkam simtmiljonu kompānijai paredzēts izmainīt statūtus tādā veidā, lai tās akcionāru pilnsapulces varētu notikt jebkur citur pasaulē — šim nolūkam statūtos jāpievieno 4.3. punkts:

“4.3. Sapulces norises vietu nosaka valde. Sapulces norises vieta var tikt noteikta arī ārpus administratīvās teritorijas, kurā reģistrēta Sabiedrība, tajā skaitā ārvalstīs.”

Dokumentu parakstījuši divi valdes locekļi — Alvis un Jānis Hāzes, kas jau desmit gadus zināmi kā vieni no tuvākajiem un izpildīgākajiem R. Meroni menedžeriem, kas klausa “arestētās mantas glabātājam” uz knipja uzsitienu.

Jau iepriekš Pietiek aprakstīja, kā tikušas ierosinātas pat vairākas resoriskās pārbaudes un krimināllietas par R. Meroni kontrolē esošo uzņēmumu iztukšošanu, tikuši publicēti arī daudzi pierādījumi un dokumenti miljonu izshēmošanai ārpus Latvijas. Vismaz pēdējo pusotru gadu R. Meroni izvairās braukt uz Latviju, it īpaši pēc tam, kad policija un KNAB sarīkoja vairākas kratīšanas viņa kontrolēto firmu adresēs un kantoros, izskanot informācijai par politiķu finansēšanu.

Ja pirmdienas sapulcē statūtu grozījumi tiks pieņemti, tas nozīmēs, ka R. Meroni vairs nebūs jābrauc uz Latviju, lai varētu lemt par Latvijas Naftas Tranzīta vairāk nekā 100 miljoniem eiro: R. Meroni kontrolētais Ventbunkers ir lielākais akcionārs tiešā veidā, savukārt caur SIA Ventrans Rīga tiek nodrošināta papildu kontrole.

Pārējie akcionāru sapulces darba kārtības punkti vēsta par mēģinājumiem beidzot nolīgt revidentus 2016. un 2018. (bet ne 2017. gada) finanšu rezultātu auditēšanai, jo pēdējoreiz gada pārskats iesniegts par 2015. gadu. Tā kā audits paredz izlaist 2017. gadu, tad var izdarīt pieņēmumu, ka tieši šajā gadā Latvijas Naftas Tranzītā notikušas kādas shēmas, kuras neatkarīgam auditoram, iespējams, būtu labāk neredzēt.

Novērtē šo rakstu:

60
1