Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jauns pavērsiens gaidāms skandālu apvītajā  vilcienu iepirkumā, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Jaunais Satiksmes ministrijas (SM) piedāvājums, kas AS Pasažieru vilciens valdes dienaskārtībā, iespējams, nonāks jau ceturtdien, paredz jauno vilcienu nomu uz 15 gadiem ar vēlāku izpirkšanu.

Vēl pirms nedēļas satiksmes ministrs Anrijs Matīss oficiāli apstiprināja, ka jaunie vilcieni tiks nomāti uz piecu gadu termiņu bez obligāta pienākuma nomas līgumu pagarināt vai vilcienus izpirkt, tādēļ šāds pavērsiens ir negaidīts un vedina domāt par zemūdens akmeņiem politizētajā daudzmiljonu iepirkumā.

Jaunais piedāvājums paredz, ka vilcieni tiktu nomāti uz 15 gadu periodu, kura beigās Pasažieru vilcienam būtu pienākums tos izpirkt no piegādātāja par atlikušo vērtību, kura uz to brīdi tiek lēsta 15-20% no sākotnējās, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Maijā, kad Pietiek rakstīja par jaunā iepirkuma gaidāmajiem nosacījumiem, ministrijā un Pasažieru vilcienā tika izskatīta iespēja vilcienus nomāt uz 30 gadiem, ik gadu piegādātājam maksājot 6,2 miljonus latu.

Atbildīgās amatpersonas tobrīd neoficiāli šādu risinājumu vērtēja kā valstij neizdevīgu, jo ar šādu nomas termiņu tā beigās vilcienu atlikusī vērtība būtu 0%, respektīvi, valsts par dārgu naudu 30 gadus būtu nomājusi no ražotāja vilcienus, kuri līguma termiņa beigās, kad pārietu PV īpašumā, būtu novecojuši.

Divus mēnešus vēlāk iepirkuma sagatavošanā bija noticis pavērsiens. Nomas termiņš nu jau bija noteikts uz pieciem gadiem, neparedzot, ka Pasažieru vilcienam tie pēc tam būtu jāatpērk no piegādātāja. Šādas izmaiņas amatpersonas skaidroja ar it kā pēkšņi aptverto, ka ilgāks nomas termiņš būtu pretrunā ar Publisko iepirkumu likumu. Šī likuma 67. panta 3. daļa noteic, ka "iepirkuma līgumu slēdz uz laiku, ne ilgāku par pieciem gadiem". Tiesa, likums arī dod tiesības pasūtītājam slēgt iepirkuma līgumu uz ilgāku laiku, ja "tas ir būtiski nepieciešams līguma izpildes nodrošināšanai ar līguma priekšmetu tieši saistītu tehnisku vai ekonomisku apstākļu dēļ".

Kādēļ šī likuma atruna nav izmantota, satiksmes ministrs Matīss Pietiek neskaidro, sakot: "Lai juristi pēta un piedāvā risinājumus, bet nevar pieļaut, ka piecu gadu laikā Pasažieru vilciens samaksā nomu, kas ekvivalenta 15 gadu nomas maksai." Proti, kā zināms Pietiek, aptaujājot iespējamos jauno vilcienu piegādātājus, secināts, ka nomas līguma slēgšanu tikai uz pieciem gadiem bez garantijām, ka tas tiks pagarināts vai vilcieni izpirkti, tie uzskata par saimnieciski neizdevīgu un, ja izlemtu piedalīties iepirkumā, sagaidāms, ka nomas maksa šim piecu gadu termiņam tiktu sadārdzināta, lai kompensētu šo neizdevīgumu.

Jau jūlija vidū Pietiek sarunā ar kāda iespējamā vilcienu piegādātāja oficiālu pārstāvi dzirdēja pretenzijas, ka pēc piecu gadu nomas, ja Pasažieru vilciens nolemtu līgumu nepagarināt, tuvējā reģionā šiem vilcieniem ar augstu atlikušo vērtību būtu gandrīz neiespējami atrast pircēju - Igaunija nesen iepirkusi jaunus vilcienus, ieinteresēta nebūtu arī Lietuva, bet Krievijā un citās bijušās PSRS valstīs ir neatbilstošs peronu augstums.

Novērtē šo rakstu:

0
0