Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Strauji tuvojas 14. Saeimas vēlēšanas, tāpēc mums visiem derētu arvien vairāk aizdomāties un apsvērt visu iesniegto Saeimas deputātu kandidātu plusus un mīnusus, labos un ne tik labos darbus, dažas partijas un to biedri ir jau ļoti labi iepazīti, bet par dažiem vispār nekas iepriekš nebija pat dzirdēts.  

Runājot par vecajiem bukiem, jāsaka uzreiz, ka tur nekas nav mainījies, tie paši stāsti un solījumi, tā pati “murgoloģija”. Visas partijas ir “interesantas”, bet dažas, vismaz 12 no šoreiz 19 iespējamām, ir pat ļoti “interesantas”, jo to sarakstos ir lasāmi to līderu vārdi, kuri pat vairāku iepriekšējo sasaukumu laikā samērā bieži medijos tika pelti par pārlieku populismu, par sadarbību ar Kremli un par korupciju. Visām šīm partijām es vēlētos uzdot samērā daudz jautājumu cerībā, ka saņemtās atbildes man palīdzētu 1. oktobrī atdot savu balsi par labāko politisko spēku.  

Šoreiz gribu sākt ar partiju “Saskaņa”. Tāpēc, ka tā sevi vienmēr ir pozicionējusi kā prokremliski orientētu, tās vairāki esošie un bijušie biedri ir tikuši pieķerti sadarbībā ar Krievijas specdienestiem, un, ņemot vērā Putina “speciālo militāro operāciju” Ukrainā, būtu vērtīgi saņemt atbildes uz manis sagatavotajiem jautājumiem no tiem “Saskaņas” deputātu kandidātiem, kas priekšvēlēšanu laikā dosies uz TV un radio studijām, lai piedalītos priekšvēlēšanu diskusijās un intervijās.  Vairums jautājumu ir kā reiz par 13. Saeimas deputāta no “Saskaņas” Ivara Zariņa uzsvērto – par “Saskaņas” un “Vienotās Krievijas” veiksmes stāstu, respektīvi, par sadarbības līgumu, kas tika noslēgts 2009. gadā un, iespējams, tikai formāli izbeigts 2015. gadā. 

Jautājumi partijas “Saskaņa” deputātu kandidātiem: 

Jānis Urbanovičs 2009.gada 21.novembrī parakstīja partijas “Saskaņa” un Putina partijas “Vienotā Krievija” vienošanos par sadarbību. Kas notiek ar līgumu, vai tas ir spēkā? Jo pastāv pamatotas bažas, ka būtībā līgums ir joprojām spēkā. Gadījumā, ja tas tomēr nav spēkā, tad kā jūs izskaidrotu “Saskaņas” kā partijas kopumā un tās atsevišķu deputātu un biedru rīcību, kas atbilst sadarbības līgumā minētajam, neskatoties uz to, ka Nils Ušakovs tikai 2017.gadā publiski pateica, ka līguma darbība ir it kā tikusi pārtraukta 2015.gadā

Vai “Saskaņas” frakcijas deputātu atteikšanās piedalīties balsojumā par Saeimas Ārlietu komisijas sagatavoto paziņojumu, kurā Krievija atzīta par terorismu atbalstošu valsti, nepierāda to, ka „Saskaņa” ir ne tikai prokremliska partija, bet Putina “Vienotās Krievijas” filiāle Latvijā un līdz ar to arī uzskatāma par terorismu atbalstošu organizāciju? Turklāt šāda rīcība pierāda, ka noslēgtā vienošanās ir joprojām spēkā, neskatoties uz to, ka Krievija uzsāka plaša mēroga karadarbību pret Ukrainu š.g. 24. februāri, kaut arī pats karš tika izraisīts jau krietni ātrāk, 2014. gadā, un to neizraisīja Ukrainas puse. Kā jūs domājat?   

Vai jums neliekas dīvaini, ka līgums par sadarbību starp “Saskaņu” un “Vienoto Krieviju” tika noslēgts 2009. gada novembra beigās, neskatoties uz to, ka Krievija 2008. 8. augustā uzreiz pēc plānotām plaša mēroga militārajām mācībām, ja nemaldos, KAVKAZ-2008, iebruka Gruzijā, tādējādi atklājot visai pasaulei savu agresīvo dabu? 

Pats līgums varbūt tika parakstīts piespiedu kārtā vai tomēr brīvprātīgi? Kurš vispār jūsu partijā pieņēma galīgo lēmumu par sadarbības līguma slēgšanu ar Putina “Vienoto Krieviju”? Vai šī lēmuma pieņemšanā piedalījās visi partijas locekļi, varbūt tikai partijas valde/līderi izlēma par visiem? 

Līgumu no Krievijas puses ir parakstījis KF politiķis/diplomāts/Putina uzticamības persona, tagad KF vēstnieks Baltkrievijā Boriss Grizlovs. Grizlovs pēdējā laikā, uzstājoties TV, izmanto izdevību, lai paustu Kremļa “oficiālo” vēstījumu, saskaņā ar kuru Ukrainā atdzimst fašisms un nacisms, jo “savā laikā pienācīgi netika iznīcināti “Banderas´ piekritēji un viņu pēcnācēji”. Turklāt Grizlovs bija Krievijas puses pārstāvis Minskas pārrunās par konflikta noregulēšanu un izbeigšanu, toreiz viņš pauda, ka tas ir Ukrainas iekšējs konflikts, nevis Krievijas militārs iebrukums Ukrainā. Kāds ir jūsu partijas viedoklis par visu šo situāciju? Ne velti ir tāds teiciens – “pasakiet man, ar ko jūs draudzējaties, un es jums pateikšu, kas jūs esat”. Tikai atgādināšu, ka sadarbības līgumu no jūsu puses ir parakstījis Jānis Urbanovičs, kurš ne mazāk ir bēdīgi slavens ar virkni korupcijas skandālu un prokremliskiem izteicieniem, un pat balsojumiem Saeimā. 

Kurš pēdējo četru gadu laikā, jūsuprāt, ir bijis  nozīmīgākais projekts, kas paveikts vai uzsākts “Saskaņas” un “Vienotās Krievijas” noslēgtā līguma ietvaros? Cik zinu, jūsu kolēģis no Rēzeknes Aleksandrs Bartaševičs ir bijis un joprojām ir ļoti aktīvs dažādu ar Krieviju kopīgu pārrobežu projektu realizētājs? Piemēram, mēs vēl atceramies to gadījumu, kad, ja Latvijas atbildīgās institūcijas nebūtu iejaukušās pēdējā brīdī, kā Rēzeknes dome ar “Saskaņu” priekšgalā par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem būtu sakārtojusi/renovējusi kanalizācijas sistēmu Pleskavas desantnieku kazarmās. 

Līguma otrajā punkta teikts, ka puses regulāri apmainīsies ar dažādu līmeņu partijas delegācijām. Cik bieži jūs vai jūsu partijas pārstāvji, ir devušies uz Maskavu pēdējo četru gadu laikā, kādā nolūkā un ar kādiem rezultātiem ir atgriezušies Latvijā? 

Vai par spiegošanu Krievijas labā apsūdzētais Jānis Ādamsons bija vienīgais no “Saskaņas”, kurš aktīvi pildīja līguma pirmo punktu, kurā teikts, ka puses regulāri konsultēsies un apmainīsies ar informāciju aktuālos jautājumos par situāciju Latvijā un Krievijā. Un, kas tieši, jūsuprāt, ir tie aktuālie jautājumi? 

Vai “Saskaņa” pēdējo četru gadu laikā, kā noteikts noslēgtajā līgumā, ir attīstījusi reģionāla līmeņa starppartiju sakarus vēl kādā Latvijas novadā/pilsētā, izņemot Rēzekni un Rīgu? Kādā nolūkā… kas par projektiem? 

Vai jūs nevarētu sīkāk paskaidrot vienošanās ceturto punktu, kurā ir pateikts, ka puses attīstīs sakarus un pieredzes apmaiņu savu likumdošanas varas institūcijās pārstāvēto deputātu starpā? Ko tas nozīmē? Sanāk, ka tiem „Saskaņas” deputātiem, kas ir nonākuši Saeimā, valdībā vai kādā citā valsts institūcijā, ir pienākums par to noziņot “Vienotajai Krievijai” un saskaņot tālākās darbības? 

Tur pat tālāk līguma piektajā punktā uzreiz ir atrunāts, ka “Saskaņas” un “Vienotās Krievijas” deputātu semināros un tikšanās reizēs var piedalīties plašs speciālistu un sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Kas ir šie pārstāvji? Tie varētu būt Kremļa propagandas mediju pārstāvji vai kāds speciālists pelēkā vadmalas mētelī ar draudzīgu smaidu no FSB, SVR un GRU? Šādi gadījumi ir konstatēti jau iepriekš, piemēram, kad Nils Ušakovs tika pieķerts, tiekamies ar Krievijas specdienesta speciālistu Hapilovu. Vai “Saskaņa” uztur sakarus ar seno draugu no Krievijas, varbūt kāds ik pa laikam sazvanās un aprunājas par dzīvi? 

Vai piekrītat apgalvojumam, ka “Saskaņa” līdz šim, it sevišķi pirms š.g. 24.februāra, apzināti vai neapzināti nodarbojās ar Latvijas sabiedrības šķelšanu un tās integrēšanu Putina „krievu pasaulē”? Kādi būtu jūsu komentāri šajā sakarā? Piemēram, ar neapbruņotu aci ir redzams tas, kā “Saskaņa” līdz šim apzināti ir  veikusi noteiktus pasākumus latviešu kultūras diskreditēšanas un pat graušanas nolūkā, mēģinot to sajaukt/integrēt ar krievu/padomju “kultūru” vai pat asimilēt/pakļaut to „Putina krievu pasaulei”. Piemēram, tas tika darīts ik reizi, kad pienāca 8.marts, 23.februāris, 9.maijs un vēl viens otrs datums. 

Ņemot vērā, to, ka Krievija jau cenšas ar tanku palīdzību pakļaut/iznīcināt ukraiņu tautu, intensificējot karadarbību š.g. 24.februāri, pārkāpjot visas iespējamās cilvēktiesības, vai jūs kā partijas “Saskaņa” pārstāvis varētu visas partijas vārdā pateikt, “kam tad pieder Krima”, jo līdz šim neviens no “Saskaņas” nav paudis skaidru nostāju šajā jautājumā, ir tikai pausts un atreferēts Kremļa vēstījums par mieru, par to, ka visi ir pret karu, kaut kas par brāļu tautām, bet neviens no jūsu partijas tā arī nav spējis pateikt, ka Krievijas ir agresorvalsts, ka Putins ir kara noziedznieks. Gluži tāpat kā vairākus gadus iepriekš Nils Ušakovs nespēja īsti noformulēt savu un partijas “Saskaņa” nostāju Latvijas okupācijas lietā… bija, vai nebija? Kāpēc “Saskaņa” nespēj/negrib/nevar nosaukt lietas īstajos vārdos, kas būtu netīkami Kremļa saimniekiem? 

Atceroties neskaitāmus korupcijas skandālus ar “Saskaņas” biedru/deputātu dalību, sākot no nanoūdens lietas un beidzot ar Ušakova aizbēgšanu uz Briseli, nemaz nerunājot par balsu pirkšanas gadījumiem, cik atminos, “Saskaņas” kontā ir vismaz ap 300 lielāku un mazāku šādu te gadījumu, gribētu no jums dzirdēt, vai jūsu partija jelkad būs spējīga attīrīt savas rindas no korumpantiem? 

Vai tā saucamais “Uzvaras” piemineklis ir jānojauc, ja “jā” vai “nē”, tad kāpēc? Un vai/kā jūs saprotat, kāpēc liela daļas Latvijas sabiedrība nevēlas nekā kopīga ar padomju pagātni? 

Nu tad vēlreiz, lai visiem ir skaidrs, vai PSRS okupēja Latviju? Vai PSRS/Ļeņins radīja Latviju, tāpat kā Ukrainu? 

Vai no jums kāds ir pazīstams ar jau pieminēto Aleksandru Hapilovu? Saistībā ar neseno Ruslana Pankratova aizturēšanu, kurš, starp citu, ir it kā bijušais “Saskaņas” ierindnieks, vēl varu atgādināt par Ādamsona aizturēšanu aizdomās par spiegošanu Krievijas labā, vēlos pajautāt, vai tiešām jūs uzskatāt, ka trīs spiegošanas epizodes Krievijas labā neko nepierāda, neko nepastāsta par jūsu politiskās organizācijas patiesajiem mērķiem un motivāciju? Un kā ar ikgadējām parlamentāriešu sporta spēlēm Maskavā, kurās regulāri bija piedalījušies “Saskaņas” deputāti, piemēram, Morozs un Ribakovs, kopā ar dažāda mēroga Krievijas specdienestu bijušajiem un  esošajiem darbiniekiem? Vai jums neliekas, ka Saeimai būtu lielāks pamats izskatīt tieši jūsu partijas un nevis LKS likvidēšanas/aizliegšanas jautājumu? Vai jums liekas normāli, ka jūsu partijas biedru vārdi regulāri tiek iekļauti Latvijas drošības dienestu atskaitēs un ziņojumos? 

“Saskaņa” sevi pozicionē kā sociāldemokrātisku partiju. Lūdzu, vai jūs man varat definēt, kas ir sociāldemokrātija, kādi ir tās pamatprincipi, un, lūdzu, miniet man piemērus, respektīvi labos/sliktos darbus, kas pierādītu, ka partija “Saskaņa” un  vismaz tās līderi ievēro šos pamatprincipus? 

Kā jūs uzskatāt, vai sods (vienkārši rājiens) “Saskaņas” deputātam Nikolajam Kabanovam par Latvijas karoga apgānīšanu bija pietiekams vai varbūt tas bija par bargu? Atskatoties pagātnē, var redzēt, ka viena daļa “Saskaņas” deputātu un biedru ir vienkārši slikti audzināti indivīdi, bez jebkādas izpratnes par to, kas ir ētika, iecietība un pat vienkārša higiēna, es runāju par alkohola lietošanu lielos daudzumos darba laikā un arī pie automašīnas stūres, par kaušanos un deguna šņaukšanu, kur pagadās. Vai ir pamats uzskatīt, ka 14. Saeimas sasaukuma laikā mēs vairs ko tādu nepiedzīvosim? 

Cik redzu un dzirdu, tad „Saskaņas” deputāti pie katras izdevības medijiem pauž vēstījumu, saskaņā ar kuru Latvijā pēdējo četru gadu laikā, uzsvars uz pēdējiem četriem gadiem, tātad uz laiku, kad pie varas nosacīti ir bijusi Kariņa valdība, ekonomiskā situācija Latvijā ir krasi/strauji pasliktinājusies. Tāpēc gribu pajautāt, ar ko visus šos četrus gadus nodarbojās Saeimā ievēlētie “Saskaņas” deputāti un kas ir tās lietas, vai “labie darbi”, ko ir paveikuši ievēlētie “Saskaņas” deputāti, kuru rezultātā situācija Latvijā nepasliktinājās vēl vairāk vai pat uzlabojās. 

Līguma teksts: 

Latvijas sociāldemokrātiskās partijas „SASKAŅA” un Viskrievijas politiskās partijas „VIENOTĀ KRIEVIJA” VIENOŠANĀS par sadarbību 

1. PUSES konsultēsies un apmainīsies ar informāciju aktuālos jautājumos par situāciju Latvijas Republikā un Krievijas Federācijā, divpusējās un starptautiskajās attiecībās, iepazīstinās viena otru ar savu pieredzi partijas uzbūves, organizatoriskā darba, kontroles un revīzijas darbības, mācību un kadru sagatavošanas, izdevniecības darbības, līdzdalībā likumdošanas un izpildvaras institūcijās, jaunatnes politikas, starptautisko sakaru un citās sfērās, kas izraisa abpusēju interesi.

2. PUSES regulāri apmainīsies ar dažāda līmeņu partijas delegācijām, rīkos ekspertu tikšanās, kā arī citus divpusējus pasākumus.

3. PUSES aktīvu attīstīs starppartiju sakarus un kontaktus reģionālā līmenī.

4. PUSES attīstīs sakarus un pieredzes apmaiņu savu likumdošanas varas institūcijās pārstāvēto deputātu starpā.

5. PUSES sniegs atbalstu divpusēju un daudzpusēju semināru, konferenču, „apaļo galdu" organizēšanā par aktuālākajiem divpusējo Latvijas un Krievijas, kā arī starptautisko attiecību jautājumiem, piesaistot plašu speciālistu un sabiedrības pārstāvju loku.

6. PUSES aktīvi veicinās jaunatnes, sieviešu, izglītojošu, humanitāru un citu sabiedrisku organizāciju kontaktu attīstību.

7. Šī Vienošanās stājas spēkā no tās parakstīšanas brīža. 

Latvijas sociāldemokrātiskās partijas „SASKAŅA”  vārdā  J.URBANOVIČS, PARTIJAS „SASKAŅA” VALDES PRIEKŠSĒDĒTĀJS 

Viskrievijas politiskās partijas „Vienotā Krievija” vārdā  B.V. GRIZLOVS, PARTIJAS „VIENOTĀ KRIEVIJA” AUGSTĀKĀS PADOMES  PRIEKŠSĒDĒTĀJS 

21.11.2009 

Avots: https://archive.ph/mJbmK#selection-103.0-165.10

Novērtē šo rakstu:

53
31