Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Cīniņā par Vecrīgas viesnīcu Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša ģimenei ir izdevies panākt savu – strīdīgā Vecrīgas viesnīca vēl pirms lietas izskatīšanas tiesā vakarrīt ir ieņemta ar policijas palīdzību, savukārt pretējās strīdus puses pārstāvis uzņēmējs Gulams Mohammads Gulams ir aizturēts un nogādāts policijas izolatorā. Trešdienas vēlā pēcpusdienā tiesa nolēma, ka viņš no apcietinājuma var tikt atbrīvots par pēdējā laikā šajā ziņā "populāru" summu - drošības naudu 50 000 eiro apmērā.

Pietiek jau vairākkārt ir aprakstījis to, kā 30. martā Vecrīgā bija iespējams noraudzīties aizraujošā ainā – kādreizējā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Rīgas brīvostas darbiniece, tagadējā advokāte Alla Juraša kopā ar vairākiem vīriešiem – iespējams, privātā tērptiem policijas darbiniekiem mēģināja „šturmēt” viesnīcas ēku Grēcinieku ielā 28.

Tad no „iebrukuma” nekas neizdevās, taču otrdienas, 12. maija rītā ir noticis jauns ieņemšanas mēģinājums – un šoreiz sekmīgs. Piedaloties otras strīda puses pārstāvjiem – bijušajam Gulama darbiniekam Uldim Skudram un Jurašas partnerim Aleksandram Berezinam, viesnīca ar policijas palīdzību ir tikusi ieņemta, savukārt pats Gulams aizturēts un nogādāts policijas izolatorā.

Saskaņā ar policijas sniegto informāciju Andreja Sozinova vadītajā Valsts policijas Rīgas reģionālajā pārvaldē no "Ekonomikas policijas" pārņemtajā kriminālprocesā Gulamam tiek inkriminēta krāpšana lielā apmērā vai organizētā grupā, dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un vēl arī pasta sūtījuma nelikumīga atvēršana un iznīcināšana. Pēc visa spriežot, runa ir tieši par domstarpībām ap viesnīcas īpašumtiesībām, kurās pašlaik virsroku ņēmusi Jurašu ģimene un tās pārstāvju noalgotāji.

Līdzšinējo situāciju Pietiek aprakstījis jau vairākkārt: tā ka īpašums Grēcinieku ielā 28, kurā pašlaik atrodas uzņēmēja Gulama viesnīca, figurē kriminālprocesā, tam saskaņā ar Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes („Ekonomikas policijas”) izmeklētāja lēmumu jau vairākus gadus bija uzlikts arests. Tam būtu vajadzējis nozīmēt, ka līdz kriminālprocesa iztiesāšanai pēc būtības īpašums tā arī paliktu arestēts un tā liktenis izšķirtos līdz ar tiesas spriedumu.

Jau iepriekš, 2018. gadā bija mēģināts no aresta atbrīvoties, tomēr – neveiksmīgi. Savukārt tagad vispirms izdevās kriminālprocesu no Ekonomikas policijas nodot Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldei, savukārt pēc tam, izmantojot ārkārtas stāvokļa radītās jukas un uzmanības pievēršanu citiem jautājumiem, Jurašu ģimene vai ar to saistītas personas panāca, ka, nesagaidot tiesu, paklusām tiek noņemts īpašumam uzliktais arests un Uzņēmumu reģistrs pieņem nepieciešamos lēmumus attiecībā uz īpašumam noteiktajiem liegumiem.

Pietiek avoti norāda, ka šādu lēmumu pieņemšana nebūtu bijusi iespējama, ja netiktu izmantota Jurašu ģimenes ietekme Tieslietu ministrijā, - to, kā zināms, vada Juraša partijas biedrs Jānis Bordāns, bet pats Jurašs ilgu laiku bija ministrijas parlamentārais sekretārs. Savukārt Juraša sieva nule kļuvusi par ilggadējā Juraša „kompanjona”, pašlaik saistītā ar kukuļošanas lietu aizturētā bijušās Satversmes aizsardzības biroja darbinieka Aigara Sparāna advokāti. Vēl citi avoti norāda uz Jurašas ciešām saitēm ar vēl vienu izbijušu KNAB darbinieci Signi Boli, kura tagad ir Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre un kurai ir iespējas vajadzības gadījumā „palūgt” policijai pieņemt kādu vajadzīgu lēmumu.

Taču arī ar šiem risinājumiem nepietika, un Jurašu ģimene bija atradusi jaunu, „inovatīvu” veidu, kā tikt pie Vecrīgas viesnīcas, nesagaidot krimināllietas izmeklēšanas pabeigšanu un izskatīšanu tiesā pēc būtības. Kā izrādās, tieši pirms maija brīvdienām, 29. aprīlī Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Valentīns Gaidukēvičs bija pieņēmis lēmumu, ka jau 8. maijā tiks izskatīts jautājums par viesnīcas ēku. Tikai nejaušas sagadīšanās dēļ otra strīdus puse – SIA Grand Hotel Imperial dienu pirms noliktās tiesas sēdes bija saņēmusi pavēsti uz nolikto tiesas sēdi.

Vidzemes priekšpilsētas tiesa skaidro, ka šādā steidzamības kārtā nozīmēt tiesas sēdi tiesnesim Gaidukēvičam licis Kriminālprocesa likuma 629.pants „Tiesas process par noziedzīgi iegūtu mantu”, kas liekot jautājumu izskatīt desmit dienu laikā, tā ka tiesnesim nekas cits neesot atlicis.

Taču patiesībā šis pants attiecas uz gadījumiem, kad tiesnesis „saņēmis lēmumu par procesa par noziedzīgi iegūtu mantu uzsākšanu”, savukārt šajā gadījumā runa ir par jau sen sāktu kriminālprocesu. Gan tiesa, gan tiesnesis ceturtdien atteicās Pietiek paskaidrot, kas un kad tad būtu pieņēmis „lēmumu par procesa par noziedzīgi iegūtu mantu uzsākšanu”, - tā esot „ierobežotas pieejamības informācija”.

Uz atkārtotu jautājumu, kādu iemeslu dēļ tiesa atsakās minēt, uz kāda pamata manta pēkšņi atzīta par noziedzīgi iegūtu, un kāda loma šajā lēmumā ir bijusi Jurašu ģimenes pārstāvjiem, atbilde netika saņemta.

Pietiek rīcībā nav ziņu, kā beigusies 8. maijā noliktā slēgtā tiesas sēde, taču, spriežot pēc notikumiem 12. maijā, tās iznākums nav apmierinājis Jurašu ģimeni, kā rezultātā izmantoti jau cita veida pasākumi. Tiesa, panākt aizturētā Gulama paturēšanu apcietinājumā, pēc visa spriežot, neizdosies, - pēc ilgākas lemšanas tiesa šodien nolēma viņu no apcietinājuma atbrīvot, kad tiks iemaksāta 50 000 eiro drošības nauda.

Novērtē šo rakstu:

105
8