Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tikko iznācis reitingu aģentūras Fitch jaunākais novērtējums. To vērts palasīt, jo tie nav kaut kādi deputāti vai citi jefiņi televizorā. Reitingu aģentūru piesaista pati kompānija saistībā ar plānoto parāda refinansēšanu - lai investori zina, ar ko rēķināties. Dod piekļuvi finanšu datiem, atbild uz jautājumiem un tamlīdzīgi. Tāds kā „audits”.

Konkrētajā gadījumā pasūtīts tāds IDR (Issuer Default Rating). Tas raksturo risku, cik liela ir iespēja, ka aizdevējs pakāsīs vismaz daļu naudas. AirBaltic šis reitings ir B mīnus. Tas nozīmē, ka neatdošanas risks ir būtisks, bet ir arī margināla cerība, ka varētu arī atdot. Aizdot naudu kompānijai ir „ļoti spekulatīvs” darījums. Pievienoju reitinga definīciju (pirmā bilde).

Tālāk. Reitinga aģentūra saka, ka gadījumā, ja valdība iejauksies ar savu finansējumu, tad tās būs sliktas ziņas - faktiski liecinās par kompānijas nespēju pašfinansēties un reitings potenciāli varētu vēl tikt samazināts. Uz nākamo līmeni CCC, kas nozīmē, ka defolta risks ir ļoti liels.

Šis, protams, ir pretrunā ar to, ko sabiedrībai lej uz ausīm medijtelpā, ka valsts varēšot nopelnīt.

Ja nu gadījumā kompānija bankrotē - cik naudas pakāsīs aizdevējs? Ne visu, visticamāk. Tur ziņas ir pozitīvas. Tam ir atsevišķs reitings - tā sauktais atgūšanas/recovery rādītājs. AirBaltic iedots RR3, kas nozīmē, ka maksātnespējas situācijā situācijā 50-70% naudas aizdotās naudas varētu atgūt (tas neietver kompānijā agrāk iegāztos simtus miljonu, jo tie jau ir pilnā 100% apmērā pakāsti/iztērēti. Runa tikai par tagad no jauna aizdotu naudu).

Tālāk uzskaitīti pozitīvie faktori kā lidmašīnu iznomāšana (tā nes peļņu), stiprās pozīcijas tirgū. No turienes tā marginālā cerība, ka nekas slikts nenotiks. Interesanti, ka beidzot kāds pasaka, cik naudas varētu dabūt, ejot biržā. To nekur neesmu redzējis, bet reitinga aģentūrai tas ir pateikts - 250 miljoni. Tur gan nav pateikts, cik lielu daļu kompānijas akciju plānots kotēt biržā.

Ja neizdodas pārdot biržā, tad nāksies apturēt plānus pirkt jaunas lidmašīnas. Katru gadu tam plānots tērēt 130 miljonus. Beigās minēts, ka mūsu avio flagmanis pēc finanšu stabilitātes pielīdzināms Havaju salu aviolīnijai. Tur ir silti un aug banāni - pozitīvi.

https://fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-publishes-air-baltic-corporation-b-idr-outlook-stable-29-04-2024

Novērtē šo rakstu:

137
5