Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tīrību ārkārtīgi nemīlošs cilvēks, kurš naudas dēļ ir gatavs darīt daudz nelietību un reizēm pat nomazgāties kameru vajadzībām, tādēļ ir ļoti izdevīgs pakalpiņš tiem, kuri paši negrib vēl vairāk smērēt savas jau tā netīrās rokas. Tā es īsi un kodolīgi raksturotu savu studiju biedru, nu jau doktora grāda kodolfiziķi un apdrošināšanas brokeri Agri Auci, kurš sevi pieteicis vēl visvisādos amatos un statusos, bet nu pārliecinoši aizgājis kodolenerģijas lobija pavadā.

Acīmredzami līdzīgi kā studiju laikos viņš juta, kur smaržo bezmaksas pīrādziņi, tagad viņš skaidri sasmaržojis, ka ir iespēja izsist naudu jaunam kodolenerģijas megaprojektam un varbūt pat veiksmes gadījumā ar citu naudas palīdzību kļūt par idejas tēvu, autoru un īstenotāju, piepildot tik lielās alkas pēc publiskās slavas un cieņas. Šādi izsūtāmie zēni kā viņš meistarīgi rada publiskajā telpā troksni, lai lielie “šeptētāji” var kampt un kampt nodokļu maksātāju naudu. Tagad laiks pakampt no jaunas kodolstacijas būvniecības. Miljardu projekts, kur pasmelties varēs visi, kam nav slinkums.

Sāksim ar to, ka kodolfiziķis Agris patiesībā ir apdrošināšanas brokeris. Jā, nenoliedzami, jau studiju laikā bija gudrs un uzmanību alkstošs, vēlāk ieguva arī doktora grādu, it kā darbojas kā pētnieks tad LU, tad RTU, tad vēl nez kur.  Taču viņa patiesā nodarbošanās ir kalpošana bagātiem kampējiem, kuri ar morāli, tā teikt, īsti labi nedraudzējas. Brīvajā laikā Agris ārdās Īlona Maska ex “Tviterī” un pārdod apdrošināšanas polises nošņurkušā Čiekurkalna birojā, kurā sareģistrējis arī vēl visādus brīnumus, aiz kuriem bīda savu pasūtītāju intereses. Nošņurkušajā birojā esmu bijis vienu reizi, kas bija arī pēdējā, un bez vēlmes atgriezties. Var tikai pabrīnīties, ka kantoris spēj ģenerēt jelkādus ienākumus kā apdrošināšanas brokeri.

Taču Agra saimnieki ir tie, kuriem ir vara un vēlme iegūt vēl vairāk naudas uz Latvijas iedzīvotāju rēķina. Nu tādi kā viņa lielākais “elks” Donalds Tramps. Lūk, viens Agra spilgts citāts, kas tiešām ir pelnījis Latvijas ziņu virsrakstus: “Vai mūsu pamuļķi un tā saucamie mediji spēs šodien saņemties un pateikt "Jā Tramps ir ar atrāvienu visspēcīgākais kandidāts!" ?? Jeb turpinās dzīvot tādā pašā ilūziju pasaulē kā par Saules un vēja enerğiju un ūdeņradi?”

Agri, ku-kū! Donalds Tramps liekas “foršais čalis” tikai kaut kādiem amerikāņu “redneck-iem”, vatņikiem un pašam krievijas diktatoram, kara noziedzniekam Vladimiram Putinam. Taču to nav vērts iztirzāt plašāk, jo arī neliešiem drīkst būt viedoklis, un mums viņu tiesības jāpieņem pat tad, ja tiek atbalstīts personāžs, kas ir tiešs drauds visai NATO pastāvēšanai un attiecīgi Latvijai. Tāpēc to sauc par demokrātiju. Taču aktīvi lobēt kodolenerģiju, noliedzot saules, vēja un ūdeņraža potenciālu. Nu es nezinu, kā to definēt… Ja nu vienīgi par apsēstību un naudas smaku.

Kāpēc kodolenerģija ir tik pretrunīgi vērtēta? Neiedziļinoties zinātnē, varu pateikt tikai vienu – nevajadzīgs risks, par ko cena ir pārāk augsta. Tagad gan pēc krievijas iebrukuma Ukrainā kodolenerģijas lobijs ir aktīvi aktivizējies un mēģina mums iestāstīt, ka kodolenerģija ir vislabākā un efektīvākā alternatīva fosilajiem resursiem. Jā, zināmas priekšrocības ir, bet par kādu cenu, un kurš to ir gatavs maksāt? Piemēram, 2023. gadā bagātajā Vācijā darbu pārtrauca pēdējā AES, Beļģija to plāno izdarīt nākamajā gadā. Tajā pašā laikā Agris Auce mūsu “pamuļķiem” aizgūtnēm un nepagurstoši cenšas iestāstīt, cik ir laba tā ir.

Manas un arī Agra paaudzes cilvēkiem vārds Čornobiļa (agrāk Černobiļa) asociējas tikai un vienīgi ar tur esošās atomelektrostacijas avāriju 1986. gadā un simtiem tūkstošu cilvēku, kuri tika iesaistīti seku likvidācijā, veselības risku, kas var atsaukties arī uz viņu pēcnācējiem. Lai gan padomju vara aizgūtnēm slēpa informāciju par katastrofas apmēriem un tās ietekmi, ir skaidrs, ka tie bija simt un pat tūkstoš reižu liekāki, nekā mums centās toreiz iegalvot maskava. Es nebaidos skaļi teikt, ka šīs avārijas sekas izjūtam vēl šodien.

Kodolenerģija ir arhaisms, un jau tagad ir efektīvas zaļās enerģijas alternatīvas, kas spēj nodrošināt visu nepieciešamo, tāpēc es nesaprotu, kāpēc par to kāds vēl grib runāt, turklāt iestāties par šādas stacijas būvniecību Baltijā. Bet izrādās, kādam tomēr ir vēlme. Ar Agra svētību un patronāžu Latvijā maijā tiek rīkota starptautiska konference “Nuclear Energy for Latvia ” (latviski: Kodolenerģija Latvijai). Interesanti, ka konferenci organizē biedrība “Attīstības un inovāciju mācību centrs” un pasākumu par kodolenerģijas nepieciešamību sponsorē neviens cits kā Zaigas Pūces vadītais Sabiedrības integrācijas fonds (SIF). Ja paskatās biedrības lapu, tad skaidrs, ka tā dzīvo pamatā no SIF naudas. Diez tieši par kādu integrāciju kodolfiziķi spriedīs? Vai plāns ir mūs visus integrēt zem kupola līdzīga kā joprojām ir Čornobiļā?

Man šis izskatās nevis pēc integrācijas, bet naudas “apgūšanas” aktivitātes, jo Zaigas vīrs ir neviens cits kā bēdīgi slavenais Juris Pūce – bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, kura vadībā tapa grandiozā reģionālā reforma, kas bija vēl viens veids =, kā koncentrēt resursus vajadzīgo rokās. Par to, kāda šim cilvēkam ir interese par kodolenerģiju, oficiālā informācija klusē, bet labi zinām, ka viņš ilgu laiku bijis Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs. Viņa laikā arī tika izsniegtas OIK atļaujas dažādiem pseido zaļās enerģijas projektiem un politbiznesmeņiem, kuru vienīgais mērķis bija tikt pie nodokļu maksātāju naudas, nevis reāli ražot zaļo enerģiju un mazināt atkarību no krievu adatas. Gadsmita afēra un takas jau zināmas.

Mazāk zināms arī fakts, ka Pūces partijas biedram un vienam no saraksta līderiem uz Eiropas Parlamentu Artim Pabrikam gan ir saistība ar kodolenerģiju, vismaz ar atsevišķu uzņēmumu. Būdams aizsardzības ministra amatā, viņš smaidot tikās ar Igaunijas “Fermi Energia” pārstāvjiem. Šī kompānija cita starpā ir viens no Agra kodolkonferences atbalstītājiem. Interesanti, ka šo kodolenerģijas slavināšanu atbalsta arī “Fazer” – uzņēmums, kas pamatīgi “uzvārījās”, pārdodot savu meitas kompāniju Krievijā, kas gan nozīmēja tikai to, ka viņu ražotnes ieguva citu nosaukumu un formāli vairs nebija saistītas ar lielo mammu.

Var tikai minēt, kādi ir Somijas “Fazer” mērķi un idejas kodolenerģijas jomā un kāpēc šo aktivitāšu lobijs tiek sponsorēts Latvijā. Varam arī tikai minēt, ko politiskā spēka “Latvijas Attīstībai” vadošais gals mēģina panākt ar Agra kodolkonferencēm, par kurām, ja nu kas, maksājam mēs visi (paldies Zaigai, kura par to ir parūpējusies). Taču skaidrs ir viens, ka pieticīga atomstacija maksātu no pāris miljardiem.

Taču tā nebūt nav pirmā reize, kad Agris ir nonācis apšaubāmā kompānijā un dara apšaubāmas un sabiedrībai kaitīgas lietas. Viņam labi pazīstami ir arī tādi dižkampēji kā “Liepājas metalurga” galvenie izsaimniekotāji – maksātnespējas administrators Haralds Velmers un bijušais uzņēmuma vadītājs Kārlis Krastiņš. Tikai atgādināšu, ka tieši augstāk minētie kungi meistarīgi spēja kārtīgi pakampt Liepājas uzņēmumā ieguldīto nodokļu maksātāju naudu un vēl novadīt maksātnespējas procesu Latvijas labākajās tradīcijās.

Kamēr tūkstošiem liepājnieku kļuva par bezdarbniekiem, Velmers iekļuva Latvijas miljonāru sarakstā, izpārdodot “Liepājas metalurgu”.  Noteikti sakritība ir arī tā, ka Krastiņš un „Prudentia” pa uzņēmumu sāka saimniekot laikā, kad EM kā valsts sekretārs joprojām bija Pūce. Diemžēl cietuma restu vietā visi šie kungi turpina darīt to, kas viņiem padodas vislabāk, proti, kampt. Tam der arī ziedojumi aploksnēs partijai zem galda un dažādi starpnieki, kur savu lomu, izskatās, uzņēmies arī Agris, lobējot jauno gadsimta afēru Latvijai – sapni par kodolenenerģiju.

Tam lieti noder arī kontakti Latvijas Bankā, kur, kā norāda pats Agris, viņš ir arī konsultatīvās padomes sastāvā. Nu iespaidīgi kodolfiziķiem un Trampa atbalstītājam konsultēt Latvijas vadošo finanšu iestādi. Citi teiktu, ka noderīgs idiots, bet, zinot nedaudz viņa izdarības jau jaunībā, es teiktu, ka slīpēts melis, kurš ar jaunām zeķēm sandalēs gatavs likt savu bārdu ķīlā un lobēt pat tos, kuri gatavi Latviju nolikt uz kodolenerģijas adatas.

Novērtē šo rakstu:

33
63