Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāpēc cels tieši PVN? Tāpēc, ka no citurienes vienkārši nevar “izcelt” tik daudz. Simtos miljonu.

Aptuveni trešdaļa budžeta ieņēmumu nāk no PVN. Ja likmi paceļ par 1% punktu - budžetā iekrīt kādi 180 miljoni (tas jau sen ir plānos, - tie ir tie 0,4% no IKP). Vēl ir versija par 2% punktiem.

Celt citus nodokļus? Kādus tad? Nav jau, ko… Vēl 55% budžeta ienākumu nāk no “algu nodokļiem”. Kopā ar PVN abi kopā veido 84% visa budžeta. Algu nodokļi jau tagad ir nekonkurētspējīgi augsti - par to runā gadiem. Un, jā, muld arī nepārtraukti. Neviens netaisās tos būtiski samazināt, jo tad budžetā radīsies daudzu simtu miljonu iztrūkums - tādas summas nav, no kurienes paņemt. Ja… ja turpinās “turpinām iesākto, strādāsim no pirmās dienas” kurss.

Ja noliekam maliņā algu nodokļus un PVN, tad paliek kripatas - salīdzinoši mazie nodokļi. Var tur nedaudz pacelt akcīzi (vai var arī dubultot degvielas cenu, tad gan varētu iekasēt!), var arī debilizēt tautu ar nekustamo nodokli, bet tie ir absolūtā izteiksmē nelieli nodokļi (kopā 16% budžeta ieņēmumu) - tos bišķi paaugstinot, nekādas dižās ietekmes uz budžetu nebūs. Un arī neplānojas.

Un kā tad ar sliedēm? Kāpēc Ašeradens nogūlies uz neesošām RailBaltica sliedēm un saka - naudas naff? Skaidrs, ka nav. Divas būves - Rīgas un lidostacijas stacijas maksāšot miljardu (Rundāles pils tāds pastarītis). No kurienes tādu naudu ņemt, ja ar nodokļu celšanu tu vari “sakasīt” plus tikai vairākus simtus miljonu? To gan sola izdarīt progresīvie - kā var nesolīt! Laikam plāno aiznest uz lombardu velosipēdu un apzelētu caffe latte krūzīti.

Es atļaušos pieņemt, ka manis augstāk teiktais ir bezgala elementāri. Palīgskolas līmenī. Ir taču?

Vai nē. Paskatieties to Jāņa klipiņu (https://x.com/KNL_LTV1/status/1799007514069217717). Tur tas tipiskais domburšova planktons kā nopērtas butes. Vispār “nerubī”. Kaut kādas nulles, ak, šausmas, komati vēl, un kas tā par % zīmi? Tie ir tie, kas sēž šajās nodokļu grupās tostarp. Saka runas, dziļdomīgi krekšķina, tīkšķina kaķu bildes feisītī.

Nu, neko. Ejam nobalsot, trenējamies. Varbūt kādreiz to planktonu izdosies aizvākt no televizora.

Novērtē šo rakstu:

98
2