Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), reaģējot uz KNAB un Valsts policijas veiktajām izmeklēšanām par pretlikumīgi iegūtiem vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātiem, aicina paredzēt tiesības veselības nozares atbildīgajām institūcijām uz laiku apturēt vakcinācijas sertifikātu darbību gadījumos, ja tiesībaizsardzības iestādēm izmeklēšanas laikā radušās aizdomas par vakcinācijas fakta viltošanu. Šāds ierosinājums radies KNAB un veselības aprūpes jomas pārstāvju kopīgu pārrunu ceļā.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume (attēlā): “KNAB lietvedībā pašlaik ir viens kriminālprocess, kura izmeklēšanas laikā radušās aizdomas par vairāk nekā simts personām, kas, iespējams, ieguvušas sadarbspējīgu vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu bez vakcinācijas. Šādu aizdomu gadījumos gan KNAB, gan citām institūcijām ir sasietas rokas, lai tūlītēji pārliecinātos par saņemto sertifikātu pamatotību un novērstu iespējamus draudus sabiedrības veselībai. KNAB ieskatā, nepieciešams paredzēt atbildīgajām veselības nozares institūcijām pilnvaras pārliecināties, vai tiesībaizsardzības iestāžu redzeslokā nonākušās personas vakcinācijas sertifikātu ieguvušas vakcinācijas ceļā.”

Lai šādos gadījumos tūlītēji novērstu draudus sabiedrības veselībai, KNAB ieskatā veselības nozares atbildīgajām institūcijām jāparedz pilnvaras apturēt tiesībaizsardzības iestāžu redzeslokā nonākušo sertifikātu darbību. Minētajās pilnvarās tostarp tiktu paredzētas tiesības nosūtīt personu uz valsts apmaksātām Covid-19 laboratoriskajām analīzēm. Ja persona atteiktos veikt šādas analīzes vai laboratoriski neapstiprinātos vakcīnas iedarbības rezultātā radušos antivielu klātbūtne organismā, vakcinācijas sertifikāta darbība tiktu apturēta.

KNAB konceptuāli atbalsta Saeimas Juridiskajā komisijā iesniegtos grozījumus Krimināllikumā, kuros rosināts noteikt kriminālatbildību par viltota vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegādi, kā arī atbrīvot no kriminālatbildības personas, kas labprātīgi ziņojušas par viltota sertifikāta iegādi. Tajā pašā laikā KNAB norāda, ka gan spēkā esošais regulējums, gan ierosinātās likuma izmaiņas piedāvātajā redakcijā neļauj tiesībaizsardzības un veselības nozares atbildīgajām institūcijām rīkoties proaktīvi un pietiekami efektīvi, ja radušās aizdomas par viltotu vakcinācijas pret Covid-19 faktu.

KNAB izmeklētajā kriminālprocesā vienai medicīnas darbiniecei un divām fiziskām personām ir tiesības uz aizstāvību. Savukārt trim personām anulēti prettiesiski iegūtie vakcinācijas sertifikāti.

KNAB aicina personas, kas prettiesiskā ceļā ieguvušas vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu, labprātīgi vērsties Valsts policijā.

Novērtē šo rakstu:

14
63