Menu
Pilnā versija
Foto

Kas ir kas?

Andris Briedis · 26.02.2025. · Komentāri (68)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Sākšu ar ASV pēdējo laiku izcilākā prezidenta Ronalda Reigana citātu - briesmīgākie vārdi angļu valodā ir: “Es esmu no valdības un esmu šeit, lai palīdzētu." Kamdēļ R. Reigana citāts, - nu tāpēc, ka šis citāts precīzi raksturo brīvo sabiedrību.

Lasot komentārus par manu rakstu “Valstij jābūt ar ierobežotām funkcijām”, sapratu, ka Latvijas sabiedrība ir ļoti sociālistiska un ka tai, šķiet, būtu vajadzīgs papildu skaidrojums - kas ir brīva sabiedrība.

Pieņemu, ka jāsāk ir ar to, ka jāpaskaidro vēlreiz: šobrīd visā pasaulē ar šādu filozofiju dzīvo divas valstis - ASV un Šveice, kurā dzīves līmenis ir krietni augstāks nekā visās citās, kā teica kāds komentētājs “sociālajās” valstīs, par Latviju nemaz nerunājot. Daļu ASV valstīm (štatiem), demokrāti, tiesa, ir spējuši “socializēt”.

Patlaban (jau kādu laiku) par brīvu valsti ar brīvu ekonomiku cenšas kļūt arī trešā valsts - Argentīna, kuras prezidents Havjers Milejs pagaidām sekmīgi cīnās ar tur vairāk nekā simt gadu valdījušā sociālisma paliekām. Veiksmi viņam!

Iesaku visiem skeptiķiem (un ne tikai tiem) paklausīties amerikāņu filozofa, ekonomista, profesora Miltona Frīdmana skaidrojumu par to, kā šodienas sociālisti nozaguši libertānisma ideju tās radītājiem un pelnīti žargonā tiek saukti par “liberastiem”. Frīdmans ir klasiskā libertānisma piekritējs un ir bijis padomnieks vairākiem prezidentiem kā Reiganam, Bušam u.c., arī Pinočetam.

Turpmāk apskatīšu kādas atšķirīgas iezīmes, kas raksturo klasisko liberālismu un sociāldemokrātijas  kreiso liberālismu. Šīs apkopotās iezīmes tad mēģināšu izskaidrot.

Tab.1

Klasiskais liberālisms

Sociāldemokrātijas kreisais liberālisms

Dabiskās tiesības un brīvības

1

“Sociālas” tiesības un pienākumi

Ierobežota valsts

2

Absolūta (visu pārvaldoša) valsts

Reliģija saskaņā ar izvēli

3

Karojošs ateisms

Pilsoniska sabiedrība

4

Valdība “aukle”

Likums pāri visam

5

Vairākuma vara

Vienādas iespējas

6

Vienāds rezultāts- nonivelēsana

Iedzīvotāju iedibināta  kārtība

7

Birokrātija

Brīvais tirgus

8

Plāna ekonomika

Decentralizācija

9

Globalizācija

Individuālisms

10

Kolektīvisms

Vārda brīviba

11

Nepatīkamu izteicienu cenzūra (Naida runa)

Iecietība

12

Neiecietība un agresija

Izolācija

13

Starptautiskais internacionālisms

Paskaidrojumiem izveidošu vēl vienu tabulu.

Tab. 2

Klasiskais liberālisms

Sociāldemokrātijas kreisais liberālisms

Uzskata, ka cilvēkam (indivīdam) piemīt dabas (ja kāds vēlas - Dieva vai Radītāja) dotas tiesības

1

Šeit ir sociālās tiesības un pienākumi. Vai Latvijā ir tiesības? Satversmes 105. pants - ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Tiešām? Par māju, dzīvokli, ko esat nopircis, to būvējot, ir maksāti nodokļi par darbaspēku un materiāliem. Pat iegūstot māju mantojuma rezultātā, ir jāsamaksā nodoklis. Vai viss? Nē, nav viss! Tagad jums nav vis īpašuma, bet gan jūs to īrējat no valsts par nekustamā īpašuma nodokļa maksājuma cenu! Izmēģiniet nemaksāt! Kas bija jūsu, tagad būs mūsu! Utt.

Kas ir ierobežotas valsts funkcijas, paskaidroju jau pagājušo reizi, - to ir pavisam nedaudz, un tās ir konkrēti uzskaitītas.

2

Šeit ir visu varoša valsts - tā maksā par izglītību, veselību, sociālo aizsardzību, būvniecību, tai visās jomās ir nebeidzamas reformas! Visur trūkst naudas, jāpiedalās bezjēdzīgos megaprojektos!

Reliģija pēc pārliecības

3

Šeit baznīca ir atdalīta no valsts (Satversmes 99. pants), taču valsts finansē baznīcas Pie mums ateisms īsti nedarbojas.

Pilsonisku sabiedrību varēja novērot Ukrainā kara sākuma pirmajos divos mēnešos, kad viņu ierēdņi bija aizbēguši, kā arī pie mums Tautas frontes sākuma posmā (dibināšana, barikādes, brivprātīgās medmāsas un pārtikas piegādātājas).

4

Šeit ir valdība, kas rūpējas par pilnīgi visu, - “sabiedriskajiem” medijiem, sportu utt. Kāda jēga no Latvijas televīzijas, kura kaut kādus faktus atskaņo 3 diennaktis pēc tam, kad to jau varēja izlasīt citur? Kāda velna pēc jāfinansē t.s. lielais sports? Kas notiek ar sportistiem, kad viņi beidz karjeru? Ir tikai pavisam nedaudz pozitīvu piemēru. Kāds ir labums tautai no šī sporta?

Likuma vara. Likums jāpilda visiem.

5

Šeit valda vairākums - mēs tā nolēmām. Likums??? Var jau būt… Nu, piemēram, L. Lapsas gadījumi…

Katram indivīdam ir vienādas iespējas. Cik tu tālu tiksi, ir tikai tavā ziņā.

6

Šeit nav svarīgi, vai tu esi centīgs, izglītots vai vienkārši žūpa, - visi ir vienādi, viss tiek nonivelēts. Jābūt sociālai vienlīdzībai. Vai tiem, kas strādā, par to jāmaksā?

Kārtība, ko nodibina novados, pagastos, lietojot apspriešanu un balsojot.

7

Šeit valda centralizēta birokrātija,

Ekonomiku nosaka brīvais tirgus, valstij minimāli iejaucoties ekonomikā.

8

Valsts nodarbojas ar sertifikāciju, lokalizāciju, verifikāciju, asenizāciju… utt. Pārbaudes un pārbaudītāju bez gala. Tas ievērojami kavē brīvā tirgus attīstību.

Kā jau minēju iepriekš - decentralizācija ir panākumu atslēga

9

Centralizācija it visā - kaut vai vēlēšanas, bez partijām nevar ievēlēt pašvaldību, tur augšā visu zina labāk!

Indivīds ir valsts pamats.

10

Šeit valda kolektīvisms - vienkārši apskatiet kādu valsts izdotu dokumentu. Cik tur ir parakstu (vīzu)? Desmitiem! Lai mēs atbildam kolektīvi, ko tad es??? Vai mums ir vajadzīgi šādi ministri?

Vārda brīvība nozīmē, ka tu vari izteikties par visu, arī par to, kas citiem nepatīk.

11

Skatieties B. Rudevskas rakstu par naida runu. Tur ir runa par voukisko, sociālistisko Angliju. Vai pie mums ir labāk? Nosauciet vārdā kolabaracionistu, un dabūsiet pilnu programmu par vajāšanu. Lūk, tā, zociķi!

Ļoti sasaucas ar iepriekšējo punktu.

12

Tas pats.

Redzu, ka Tramps ļoti cenšas izolēt ASV no šī voukisma vājprāta. Tomēr voukismam diemžēl ir (cerams, varbūt bija) ietekme arī Šveicē.

13

Palūkojiet, cik ļoti izplatīts ir voukisms - LGBT, DEI, zaļo plānprātiņu murgi, ko tik brīnišķīgi iemieso mūsējie, jo tā taču ir citur! Mēs ziedosim miljardus idiotiskiem projektiem, bet neko nedarīsim aizsardzības jomā!

Lūk, tādas ir manas  pārdomas un neliels ieskats šo sistēmu salīdzinājumā. Ļoti vēlētos saprast, kura no šīm sistēmām labāk patīk mūsu komentētājiem! Jebkura lieta, kur iejaucas valsts, ir ar spēcīgu korupcijas vēsmu. Vai jums šķiet, ka desmitiem miljonu sapelnījušie uzņēmēji ir vairumā darbojušies privātajam biznesam? Es gan esmu pārliecināts, ka vairums darbojušies valsts uzdevumos (kur valsts pasūta kādu preci vai pakalpojumu par budžeta vai, pareizāk sakot, “svešu”naudu!).

Nedaudz par pēdējiem notikumiem. Tramps skaidri pateicis, ka par Eiropas valstu drošību jārūpējas tām pašām, - vai nav brīnums? Kur tad 2022. gadā bija Šolcs ar raķetēm? Kur palika varenais Makrons ar preventīvajiem atomtriecieniem un Franču leģionu? Vieni vienkārši muldoņas.

Šobrīd (sarunu sakarā ar Krieviju) šķiet, ka Trampam “aizbraucis jumts”.  Esmu pārliecināts, ka tas ir tādēļ, ka amerikāņi nezina, kas vispār notiek Krievijā, - viņiem šķiet, ka ar tiem var kaut ko sarunāt! Ceru, ka Trampam šis muļķīgais uzskats ilgi neturpināsies!

Visa šī sakarā pēdējais laiks sākt domāt par pašaizsardzību. Ierosinu diskusiju par strēlnieku ieroču atvieglinātu iegādi tiem pilsoņiem, kuri to vēlas!

Citādi būs tā, kā jau vienreiz bija, - jūs palieciet savās vietās, es savā!

Novērtē šo rakstu:

64
21