Menu
Pilnā versija
Foto

Kas kopīgs ZZS, GKR un Attīstībai/Par?

Jānis Mākoņkalns · 26.08.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atbilde uz šo būtisko jautājumu ir pavisam vienkārša, tā ir kopīga sile, kurā zupu salej Ainārs Šlesers (GKR patrons), Andris Šķēle (Attīstībai/Par krusttēvs) un Aivars Lembergs (ZZS saimnieks). Protams, ka realitātē viss nav tik viennozīmīgi un pasniegts uz paplātes, patiesā šo kungu un partiju saistība ir paslēpta detaļās. Un, JĀ, pie daudz kā nepareizā un aplamā mūsu valstī ir tieši vai netieši vainīgi tieši šie tautieši, un ne tikai.

Negribu iedziļināties analīzē par to, kurš no tautiešiem kuru partiju visvairāk rausta aiz aukliņām, un tam pat nav nozīmes, jo svarīgākais ir tas, lai pie varas esošās partijas netraucētu viņu ienesīgajam biznesam - transportam. Neatkarīgi no tā, vai tas būtu valsts dotēts, vai tas būtu mākslīgu konkurenci radošs, kurā iepriekš viss ir saskaņots ar galvenā leļļu dīdītāja pakalpiņiem Austrumos. Pietiek ar to, ka pelēkie kardināli katrā no partijām apmēram nojauš, kad un kurā brīdi noraut likumprojektu, lēmumu vai kvorumu svarīgos jautājumos.

Iepriekšējā rindkopā arī iezīmējas tas, kas ir šo pārdomu galvenais virzītājspēks – transports. Kopš 2014.gada, kad starp Briseli un Maskavu sākās sankciju sāga nopietnās situācijas Ukrainā dēļ, VAS „Latvijas dzelzceļš” ar tā bēdīgi slaveno vadītāju Uģi Magoni (tas pats, kurš Ainažu un Salacgrīvas trūcīgajiem iedzīvotājiem kā Robins Huds caur atvērta Mercedes-Benz logu izbārstīja 500 000 EUR, bēgot no policijas) skaļi jo skaļi dungoja par to, ka „dzelzceļa satiksme būs galvenā nozare, kas cietīs no sankcijām, jo Krievija aiz spītības attīstīs savu Baltijas jūras ostu kapacitātes un visas kravas pārorientēs uz turieni”.

Kopš tā laika ir pagājuši jau seši gadi, kravu kritums ir vērojams, taču tas nav tik milzīgs, kā „Dienas Biznesa” rīkotajās konferencēs bārstīja LDZ un tā pieaicinātie eksperti. Jā, plūsma ir samazinājusies, bet pie apvāršņa jau kopš tālā 2014.gada „Latvijas dzelzceļa” meitas uzņēmumam „LDZ Cargo”ir izveidojies īsts konkurents SIA „Euro Rail Cargo” veidolā, kura vadītājs ir zināmais Ivars Sormulis.

Taču lielākas skaidrības viešanai ir nepieciešama nedaudz paplašināta informācija par SIA „Euro Rail Cargo”. Jāatzīmē, ka uzņēmuma iepriekšējais nosaukums bija „Liepājas naftas tranzīts”, kurā pirms vairākiem gadiem Krievijas dzelzceļa holdinga kompānija “RŽD Logistika” caur tai piederošo uzņēmumu “RZDL Multimodal B.V.” iegādājās 50% daļu. Krievijas dzelzceļa sadarbības partneri šajā projektā pastarpināti bija un ir Šķēles un Šlesera ģimenes, kā arī Lembergs.

Raidījums “De facto” savulaik vēstīja, ka “Liepājas naftas tranzīts” ir viens no 16 uzņēmumiem, ko pārvalda “Rīgas Tirdzniecības osta”, kura figurē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētajā “oligarhu lietā”. Žurnāls “IR” 2011.gadā vēstīja, ka KNAB šajā lietā pēta, vai toreizējie politiķi Andris Šķēle, Ainars Šlesers un Ventspils mērs Aivars Lembergs nav slēpti nodrošinājuši savu ietekmi Rīgas Tirdzniecības ostā caur trim citām kompānijām un to pārstāvjiem.1

SIA „Euro Rail Cargo” pašreiz pieder divām firmām “RZDL Multimodal” un SIA „Locomotive Traction Operator” (kontrolē Sormulis). Radu un draugu bizness sakārtots tā, ka par patiesā labuma guvēju SIA „Euro Rail Cargo” ir norādīts Kipras pilsonis Sergejs Maļcevs (Сергей Мальцев), kurš kā izrādās ir izbijis Krievijas dzelzceļa holdinga augsta ranga amatpersona,2 un pašreizējais „Globaltrans” direktors stratēģijas jautājumos.

To, ka mūsu oligarhi jeb tautieši ir cieši saistīti ar Austruma kaimiņa lielā dzelzceļa holdinga kompānijām, apliecina ne tikai kopīgie saviesīgie pasākumi un cieša radniecība, bet arī aktīva vēlme pārņemt Austrumu kravu plūsmu arī kaimiņos – Lietuvā.

Šlesers, Šķēle un Magonis, kā arī Krievijas dzelzceļa meitas firma („LGC Cargo”) grib pārvadāt tranzīta kravas Lietuvā; tam iebilda Lietuvas Satiksmes ministrija, baidoties no drošības apdraudējuma, jo Magoņa sieva vada firmu, kas pieder agrākajam augsta līmeņa VDK darbiniekam Jurijam Šabašovam.3 Protams, šajā shēmā iesaistīts arī Lemberga vedējtēvs Sormulis, kurš tika iecelts arī „LGC Cargo” valdē.

Lietuvas atbildīgie dienesti tomēr šai Krievijas, Šķēles un Šlesera biznesa iecerei negribēja piekrist, jo tajā saskatīja būtiskus riskus savas valsts drošībai, un skābeklis tika piegriezts, jo kontrolējošās iestādes kopš firmas nodibināšanas tā arī nav izsniegušas atļaujas, lai bizness varētu sākties.

Visu šo lasot, man rodas jautājumus, kādēļ mūsu atbildīgās iestādes „Euro Rail Cargo” iedeva visas atļaujas – tostarp drošības sertifikātus u.tml. Kur palika mūsu valsts drošības iestādes SAB un VDD, kad par šo lēma? Laikam izbijušam specdienesta darbiniekam Maiguram Strīķim sava taisnība ir par oligarhu ietekmi uz atsevišķām struktūrām, kad runa ir par biznesu. Lembergs gan savās Youtube intervijās uzskata, ka visas tiesībsargājošās iestādes ir vērsušās pret viņu, bet vai tā ir taisnība?

Bet, ja mēs atgriežamies pie pārdomu virsraksta, tad jāatzīmē, ka Latvija ir pārāk maza un (gandrīz) visi viens par otru zina, un daudzi nav gatavi stāvēt malā un klusēt.

1) https://businessnetwork.lv/ievads/lsm-lv-zinas/krievijas-dzelzcels-turpina-izversties-latvija-noperk-liepajas-parvadataja-dalas-29461

2) https://events.vedomosti.ru/speakers/maltsev-sergei-186

3) https://www.apollo.lv/6525433/raidijums-slesers-magonis-un-krievijas-dzelzcela-meitas-firma-grib-parvadat-tranzita-kravas-lietuva

https://rus.delfi.lv/biznes/bnews/latvijskaya-kompaniya-stala-konkurentom-latvijas-dzelzcels-v-sfere-perevozok-gruzov-iz-rossii.d?id=52404493

https://www.delfi.lv/delfi-plus/bizness/krievijas-dzelzcela-skeles-un-slesera-kopuznemums-atnems-kravas-valsts-firmai-bazijas-eksperti.d?id=45821733

Novērtē šo rakstu:

53
14