
Kas notiek Lībiņas paspārnē: jauni sarunu ieraksti skaidri norāda uz Centrālcietuma amatpersonu noziedzīgu rīcību
Pietiek lasītāja · 05.07.2024. · Komentāri (38)No vairākām tiesvedībām starp ieslodzītajiem un Rīgas Centrālcietuma amatpersonām izriet tas, ka cietuma amatpersonas ieslodzītajiem speciāli piemet mobilos telefonus un citus aizliegtus priekšmetus. Tas tiek darīts ar mērķi iegūt ieganstus ieslodzīto sodīšanai vai viņu pārvešanai uz stingrāku soda izciešanas režīmu vai arī, lai būtu iemesls ieslodzīto nepārvietot uz vieglāku soda izciešanas režīmu. Statistikai jābūt negatīvai ar atklātu vēstījumu, ka ieslodzītie arī cietumā turpina pārkāpt likumu.
Jau iepriekš norādīts uz savdabīgajām cietuma priekšnieka R. Runča kvotām – uzraugam, uzsākot maiņu. tiek iedalītas ziņojumu veidlapas, kuras līdz maiņas beigām ir jāaizpilda. Ja nav ziņojumu, tad neesi strādājis. Par šādām metodēm īpaši daudz dzirdēts pēc tam, kad par jauno Rīgas Centrālcietuma priekšnieku tika iecelts R. Runcis.
Varētu padomāt, ka tā ir ieslodzīto pretreakcija aizliegtu priekšmetu atrašanai un nepamatoti apgalvojumi. Tomēr, kā liecina vairākas cietuma amatpersonu sarunas, aizliegtu priekšmetu piemešanas prakse ir plaši izplatīta un tiek piekopta ilgstoši. Apliecinot šādas prakses ilgstošo pastāvēšanu, sarunās, kuru ieraksti nu tiek publicēti, tiek norādīts, ka tās esot "vecās shēmas". Turklāt no sarunām izriet, kā tiek plānoti un režisēti ieslodzīto masveida „pārkāpumi”.
"Viņi vienkārši ienāk kamerā un, izlikdamies, ka veic pārbaudi, izvelk telefonu no kabatas un saka, ka tas ir atrasts pie manis," stāsta viens no cietumniekiem, kas vēlējās palikt anonīms. "Tas ir pilnīgi absurdi, bet mums nav nekādu iespēju pierādīt savu nevainību."
Sarunu ierakstā, kuru veikušas citas cietuma amatpersonas, dzirdams kā Rīgas Centrālcietuma Uzraudzības daļas darbinieks Vidvuds Rečs sarunā ar ieslodzīto, kuram īsi pirms sarunas tika "atrasts" piemestais mobilais telefons, norāda uz to, ka tas ir operu (cietuma Drošības daļas darbinieku) pasūtījums. Operi likuši piemest un atrast mobilo telefonu pie konkrētā ieslodzītā. Ieslodzītais iebilst, ka tā varot arī "atrast" narkotikas. Uz ko V. Rečs atbild, ka gadās arī tā. [1]
Nākamā saruna atklāj kā cietuma Drošības daļas darbinieks iegūst varu pār ieslodzītajiem un piespiež tos kļūt par informatoriem. Tiek pieminēts arī augstākminētais ieslodzītais, kurš acīmredzami bija atteicies būt par informatoru. V. Rečs citam Uzraudzības daļas darbiniekam norāda, ka šādas situācijas nav nekas neparasts, bet gan "vecās shēmas", ar to domājot, ka šī ir ilgstoša un normāla prakse Rīgas Centrālcietumā. [2]
Papildus tam tiek sastādīti nepamatoti ziņojumi. Ieslodzītajiem tiek piemēroti sodi par izdomātiem incidentiem, piemēram, "agresīvu uzvedību" vai "likumīgo prasību nepildīšanu". Faktiski cietuma darbiniekam atliek vien pateikt, ka ieslodzītais ir atteicies izpildīt darbinieka prasību, un ar to pietiek, lai sastādītu ziņojumu. Vēl jo vairāk, ja pats cietuma priekšnieks ir licis izpildīt ziņojumu plānu, tad uzraugam nav izvēles.
Ilustrācijai jau pieminētā V. Reča lielīgais stāsts citiem Uzraudzības daļas un Drošības daļas darbiniekiem par to, kā V. Rečs pēc kādas zaudētas tiesas esot atbraucis plkst. 6:00 no rīta un sastādījis 40 ziņojumus. Viens no Drošības daļas darbiniekiem norāda, ka ar cietuma priekšnieku esot apsprieduši, ka būtu pēc naktsmiera iestāšanās jādodas pie ieslodzītajiem nolūkā sastādīt ziņojumus, uz ko V. Rečs pamācoši norāda, ka tas jādara no rīta un tad, kad ieslodzītajiem nav noteikts gultas režīms, t.i. lai pavisam noteikti cietuma amatpersonas tiktu pie kārotajiem ziņojumiem. [3]
Šādi tiesiskuma un demokrātijas arhitekti un režisori par iedzīvotāju naudu izklaidējās un pavada ikdienu, plānojot, kā vēl varētu "uzveikt" ieslodzītos, tādējādi pašapliecinoties un barojot savu ego. Varbūt ir vērts ieviest apbalvojumu sistēmu, jo 40 ziņojumi ir vismaz mēneša darbinieka cienīgi.
Jāpiebilst, ka pēc iepriešējās publikācijas Pietiek [4] cietuma priekšnieks R. Runcis ir uzdevis saviem padotajiem... kā Jūs domājat - ko? Uzlabot amatpersonu komunikatīvo ētiku, attieksmi pret amata pienākumiem? Nē, sodīt ieslodzītos. Tieši tā. Par cietuma amatpersonu pārkāpumiem un noziegumiem ir jāsoda ieslodzītie. Ar jau pieminētajiem ziņojumiem, pārmeklēšanām un sadzīves tehnikas izņemšanu it kā pārbaudei. Sadzīves tehnika tiek "pārbaudīta" vairākas nedēļas, kas neapšaubāmi ir ieslodzīto sodīšana un iebiedēšana nolūkā likt klusēt un pieņemt visu notiekošo.
Naivi būtu cerēt uz to, ka cietuma priekšnieks R. Runcis būtu tik godprātīgs, kārtīgs un taisnīgs, ka sāktu ar konstatēto problēmu risināšanu un amatpersonu audzināšanu. Tomēr aicinu R. Runci noklausīties sarunu ierakstus, kuri parāda iestādes patieso seju un tajā valdošo kultūru.
[1] https://youtu.be/t6790WtCi1A
[2] https://youtu.be/qIrJw0KaxhU
[3] https://youtu.be/D8pwzs8gwDU
[4] https://pietiek.com/raksti/slepeni_veikti_sarunu_ieraksti_atklaj_rigas_centralcietuma_notiekoso/