Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2021. gada janvāra sākumā ASV publisko telpu pāršalca ziņa, ka „Twitter” līdzās ar citām lielajām interneta platformām, ir nobloķējis prezidenta Donalda Trampa oficiālos kontus, pēc tam, kad viņš tos bija izmantojis, lai musinātu savus atbalstītājus uzbrukt ASV Kapitolijam. Prezidenta nobloķēšana pamudināja vairākus miljonus t.s. „trampistu” pārcelties no liberāļu apsēstā „Twitter” uz kādu citu mazāk zināmu platformu ar francisko nosaukumu „Parler” [tulkojums no franču valodas – „runāt”].

Iepriekš mazpazīstamais „Twitter” analogs bija zināms kā platforma, kurā nepastāv satura moderācijas, kā rezultātā tajā bija pulcējušies dažādu sazvērestības teoriju piekritēji un galēji labēju politisko uzskatu atbalstītāji. Īsāk sakot, „Parler” bija kļuvis par kaut ko līdzīgu informācijas burbulim, kurš sastāvēja tikai no prezidentam Trampam draudzīgiem vēstījumiem un to paudējiem.

Interesanti, ka „trampistu” migrācija uz „Parler” bija novērojama ne tikai ASV, bet arī citu valstu, tostarp Latvijas interneta lietotāju vidū. Mani aprēķini liek domāt, ka, sekojot aizokeāna trendiem, „Parler” bija piereģistrējušies līdz 1000 latviešu. To starpā arī vismaz trīs Saeimas deputāti:

- tradicionālo ģimenes un netradicionālo finanšu vērtību aizstāve Jūlija Stepaņenko;

- kartupeļu fīrers Aldis Gobzems un

- neordināro Ziemassvētku rotājumu cienītājs Jānis Iesalnieks.

Visaktīvāk par vietējo „trampistu” pārcelšanos no liberāļu apsēstā „Twitter” un „Facebook” uz „Parler” aģitēja tieši Gobzems un Iesalnieks.

Uz šo brīdi nedz Iesalnieka, nedz Gobzema profili „Parler” vairs nav aplūkojami, jo platforma jau kādu laiku apturējusi savu darbību. Tas ir noticis pēc ASV interneta milža „Amazon” atteikuma turpmāk nodrošināt „Parler” ar saviem serveriem.

Pašlaik „Parler” administrācija meklē veidus kā atdzīvināt sociālo tīklu, un kā pagaidu variantu izmanto serverus, kuri atrodas Krievijā, Rostovā pie Donas. Šis necilais fakts lika man aizdomāties par to, kas patiesībā stāv aiz „trampistu” iecienītās platformas, ar kuras palīdzību 2021. gada 6. janvārī ASV piedzīvoja vienu no lielākajiem kauna traipiem savā vēsturē – Kapitolija ieņemšanu.

Kā izrādās, tad ne tikai „Parler” serveri, bet arī dibinātāji vismaz ar vienu kāju atrodas vai ir atradušies Krievijā. Sociālā tīkla dibinātājs – IT speciālists no Nevadas Džons Mace 2016. gada maijā Lasvegasā iepazinās ar savu tagadējo sievu – Krievijas pilsoni Aļinu Muhutdinovu. Tatarstānā dzimusī izskatīgā jauniete tajā laikā kopā ar draudzeni bija devusies divu nedēļu ilgā ceļojumā pa ASV. Pēc viesošanās Lasvegasā Muhutdinova atskārta, ka ir atradusi savu mūža mīlestību, un nolēma uzsākt kopdzīvi ASV ar topošo „Parler” dibinātāju Maci.

2017. gada nogalē pāris devās uz Krieviju, kur 2. decembrī salaulājās Tatarstānas galvaspilsētā Kazaņā. Abu kāzas esot sarīkotas ar Aļinas mātes Guļnaras Muhutdinovas atbalstu. Vēl jo vairāk, kāzas esot notikušas kādas Krievijas valsts iestādes telpās, kurā strādājusi Aļinas māte – ilglaicīga valsts iestāžu darbiniece, apbalvota ar valsts goda zīmi „Заслуженный конструктор”.

Pēc kāzām Mace un Muhutdinova turpināja savus ceļojumus pa Krieviju un citām Eiropas valstīm, līdz 2018. gada vasarā atgriezās ASV. Drīz pēc atgriešanās, 2018. gada augustā Mace kopā ar savu biznesa partneri Džaredu Tomsonu nodibināja tagad bēdīgi slaveno sociālo tīklu „Parler”.

Faktiski visu pastāvēšanas laiku „Parler” slēpa informāciju par saviem investoriem. Uz šo brīdi medijos starp „Parler” investoriem ir izskanējuši šādu personu vārdi:  republikāņu mediju personība Dens Bongino, kriptovalūtu investors Džefrijs Verniks, miljardiera Roberta Mersera sieva Rebeka Mersere. Vienā „FOX” sižetā pat reiz tika spekulēts, ka aiz „Parler” stāv pats Džordžs Soross...

Iespējams, ka vienā vai otrā kompānijas attīstības posmā „Parler” ir atbalstījušas visas iepriekš minētās personas. Taču, manuprāt, izšķirošs faktors „Parler” dibināšanā bija tieši Maces salaulāšanās ar Krievijas pilsoni Muhutdinovu un abu kopīgie ceļojumi uz Krieviju. Pilnīgi iespējams, ka tieši tur iepriekš nevienam nezināmais IT speciālists Mace saņēma palīdzīgu grūdienu „no augšas”, lai pēc atgriešanās uz ASV nodibinātu „Parler”.

Jāatzīmē, ka situāciju vēl aizdomīgāku, padara arī abu minēto personāžu publiskās aktivitātes. Piemēram, Maces sievas sociālo tīklu profilos agrāk bija atrodami attēli, kuros viņa bija redzama pozējām t-kreklā ar ironisku uzrakstu „Uzticies man, esmu krievu spiedze!”. Tikmēr pats Mace 2020. gada maijā par godu t.s. Uzvaras dienai uzskatīja par vajadzīgu saviem amerikāņu sekotājiem atgādināt par PSRS nenovērtējamo ieguldījumu uzvarā pār nacismu. Nemaz nerunājot par to, ka „Parler” dibinātāju pārim ir nelāgs ieradums ietīt savu mazgadīgo meitu Krievijas karogā un dēvēt par „mazo patrioti”...

Interesanti kādi komentāri par šo informāciju būtu vietējiem „trampistiem” – Iesalnieka un Gobzema pakaļskrējējiem? Vai tiešām viņiem ir vienalga, ka viņus līdz ar amerikāņu pamuļķiem kārtējo reizi vadā aiz deguna Maskavas shēmotāji?

Novērtē šo rakstu:

24
88