Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt, ministra piedāvājums būtu jāpapildina ar vēl divām alternatīvām, kuras šobrīd būtu visloģiskākās un arī ekonomiski korekti pamatojamas.

1. Atteikties, vismaz pagaidām, no ātrvilciena koncepta un būvēt Eiropas platuma divsliežu elektrificētu dzelzceļa līniju pa ātrvilcienam paredzēto trasi. Naudas līdzekļu ekonomija būs būtiska gan būvniecības, gan ekspluatācijas laikā. Ja nebūtu izšķērdējuši miljardu uz Rīgas centrālās stacijas un lidostas termināļa būvniecību un būtu pieturējušies pie budžeta, tad varētu cerēt iekļauties arī sākotnējos divos miljardos.

2. Atteikties no šī projekta realizācijas vispār. Pieņemt lēmumu par projekta realizāciju uz visai apšaubāmas kvalitātes izmaksu - ieguvumu analīzes, kuru esot veicis vīna tirdzniecības jautājumu eksperts (lai arī zem BCG piesega), ir vismaz vieglprātīgi. Turklāt šis pētījums nav pieejams plašākai publikai, kas tikai palielina aizdomas. Starp citu, 2017. gadā E&Y veiktais pētījums joprojām ir publisks.

Šaubu pamats ir saistīts ar trīskārtēju projekta sadārdzinājumu jau pirmajā posmā un vismaz četrkārtēju sadārdzinājumu pret sākotnējo variantu projekta pilnas realizācijas gadījumā.

Turklāt, ja sākotnēji tika plānots, ka pārvadāto pasažieru daudzums būs apmēram pieci miljoni gadā, tad jaunākajā pētījumā vairs tikai 3,3 miljoni pasažieru gadā. Kravu pārvadājumu prognožu samazinājums ir vienkārši dramatisks. Ja 2017. gada pētījumā tika pieņemts, ka gada laikā tiks pārvadāti apmēram 17 miljoni tonnu kravu, tad tagad jau vairs tikai 720 tūkstoši tonnu. Runāt par projekta atmaksāšanos ir nenopietni. BCG veikto pētījumu var droši izmest miskastē.

Satiksmes ministra piedāvātās alternatīvas nograus Latvijas valsts budžeta iespējas investēt svarīgākās jomās – izglītībā un zinātnē, demogrāfijas uzlabošanā un medicīnā. Tāpat neiztiks bez nodokļu palielināšanas.

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

P.s. Interesentiem iesaku palasīt E&Y 2017. gada izmaksu – ieguvumu analīzi. Būs daudz interesantas informācijas.

https://nra.lv/.../461577-sm-izvertejusi-alternativas...

https://www.railbaltica.org/.../RB_CBA_FINAL_REPORT_0405.pdf

Novērtē šo rakstu:

73
2