Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr “Jaunā Vienotība” cenšas notušēt partijas kādreizējā biroja priekšnieka Normunda Orleāna sniegto informāciju par nelikumīgiem norēķiniem skaidrā naudā, mantisku vai naudas ziedojumu neuzskaitīšanu un finansējumu no nezināmiem avotiem, tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) apstiprina: jā, informācija atbilst patiesībai, un partija sodīta jau pagājušogad.

Kā 7. aprīlī ziņoja LTV raidījums “de facto”, KNAB nesen publicējis pārskatu par 2022. gada partiju iesniegtajiem pārskatiem un deklarācijām. Tātad tās attiecas uz Saeimas vēlēšanu gadu, ko KNAB pārbaudījis 2023. gadā, lai kopsavilkumu publicētu šopavasar, kad visas lietvedības pabeigtas.

KNAB konstatējis, ka 2022. gada Saeimas vēlēšanu kampaņas laikā “Jaunās Vienotības” busi braukājuši pa reģioniem, lietojot nezināmu personu skaidrā naudā apmaksātu degvielu. KNAB dokumentos teikts, ka partija īrējusi transportlīdzekļus no SIA “Rent Point” un SIA “Interbus”, lai brauktu pie vēlētājiem Rīgas un Zemgales vēlēšanu apgabalos: “Grāmatvedības reģistros un dokumentos netika norādīta informācija par patērēto degvielas izlietojumu (ne EKA čeki, ne rēķini – pavadzīmes).”

Par to “Jaunā Vienotība” sodīta ar 250 eiro naudassodu, paturot iespēju uzsākt nelikumīgi saņemtās kampaņas finansējuma daļas piedziņu valsts budžetā. Cik summas īstenībā bijušas lielas un kurš par degvielu faktiski maksājis, nav zināms.

Signe Jantone, toreizējā kampaņas koordinatore Zemgales reģionā, kas tagad paaugstināta par “Jaunās Vienotības” ģenerālsekretāri, cenšas vainot pašu trauksmes cēlāju Normundu Orleānu, kurš arī esot bijis atbildīgs par kampaņu. Tomēr sarakste, kas saglabājusies telefonā no 2022. gada 3. oktobra, parāda: Signe Jantone pati rakstījusi – “Cau! Tos degvielas čekus, ko Tev iedeva Kristians, atdod tad man.” Trīs čeki, katrs aptuveni 75 eiro vērtībā, apmaksāti skaidrā naudā. Kas tas par “Kristianu”, vairs nav noskaidrojams, un nav arī zināms, vai tas vispār ir šīs personas īstais vārds.

Tagadējos S. Jantones mēģinājumus vainu nogrūst uz N. Orleānu šī sarakste apgāž. S. Jantones versiju par to, ka degvielu it kā esot lējuši paši Zemgales apgabala kandidāti, neapstiprina kādreizējais Jēkabpils mērs Leonīds Salcēvičs, kurš bija viens no šiem kandidātiem. N. Orleāns savukārt ir tiešs: “Signe melo!”

KNAB uzliktais sods par 2022. gada kampaņas pārkāpumiem atspēko “Vienotības” galveno aizstāvības līniju, kura ir apmēram šāda: “Ja reiz mūsu izslēgtais vecbiedrs Normunds Orleāns sastapies ar korupciju un nelikumīgu finansējumu no “melnās kases”, tad kāpēc viņš nevēršas kompetentās iestādēs, bet gan pie sabiedrības un medijiem?”

KNAB uzliktais sods šāda veida izteikumus pilnībā apgāž: pirms informēt plašu sabiedrību, N. Orleāns griezies iestādēs jau aizpagājušogad, kad konstatējis “melnās kases” pazīmes, un KNAB uz to tiešām reaģējis, pārbaudot un sodot partiju tieši par to, ko partija tagad cenšas dažādos veidos noliegt.

Novērtē šo rakstu:

165
2