Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Inta Ķuža vadītā Valsts policija nevarot komentēt Pietiek publiskotos LR ģenerālprokurora izteikumus par to, cik "bezjēdzīga" esot policijas "apgrūtināšana", tai ziņojot par "sīkiem" noziegumiem, jo patiesībā "slīcēju glābšana ir slīcēju rokās". Tā vietā policija pirmdien sniedza šādu skaidrojumu, kurā diplomātiski ir paziņots, ka ģenerālprokurora publiskie apgalvojumi nav ņemami vērā, - publicējam to pilnībā:

"Par katru noziegumu ir jāziņo policijai - gan par maka zādzību, gan par velosipēda zādzību vai motorzāģa zādzību no šķūnīša.

Mantiskajos noziegumos būtiski ir ne tikai tas, ka noziegumu var atklāt pēc informācijas, kas saņemta no cietušā, bet arī profilaktiskā darba laikā. Piemēram gadījumos, kad par kādu pārkāpumu tiek aizturēta persona, bet pārbaudes laikā tiek atrastas mantas, kas varētu būt zagtas.

Ja iepriekš saņemts iesniegums, tad ir iespējams identificēt šīs mantas un atklāt aizturētās personas iespējamo saistību ar zādzību. Jāpiebilst, ka nereti ir tādi gadījumi, kad aizturētā persona stāsta, ka, piemēram, pie viņa atrastie velosipēdi ir zagti, taču iesniegums iepriekš nav bijis saņemts, tādēļ velosipēdu vai citu mantu īpašniekus nākas meklēt ar mediju starpniecību.

Jāņem vērā arī tas, ka gadījumos, kad vienu noziegumu neizdodas atklāt, policijai ir svarīga attiecīgā nozieguma veida statistika, lai varētu strādāt preventīvajā jomā. Piemēram, ja policijai top zināms, ka konkrētā rajonā aktīvi tiek zagti automašīnu atpakaļskata spogulīši, tad attiecīgajā rajonā iespējams pastiprināt patruļas.

 Protams, nelielu zādzību izmeklēšana ir liels slogs policijai, taču iesnieguma nerakstīšana nav risinājums. Tas var novest pie patvaļas un visatļautības sajūtas likuma pārkāpējiem. Šajos gadījumos risinājums ir izmeklēšanas kārtības un prakses mainīšana, proti, mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošana.

Šogad Valsts policija ir pabeigusi starptautisku projektu "Mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošana", kurā tika analizēta ārvalstu pieredze tā saucamo mazo noziegumu izmeklēšanā. Projektā piedalījās arī Ģenerālprokuratūras, Tieslietu ministrijas un Iekšlietu ministrijas pārstāvji.

Ņemot vērā projekta secinājumus, tiek īstenoti pasākumi divos virzienos, lai ieviestu vienotu praksi un vienkāršotu mazo noziegumu izmeklēšanu. Pirmais virziens – prakses pilnveidošana, Valsts policija sadarbībā ar Ģenerālprokuratūru visos reģionos ir organizējusi Valsts policijas, prokuratūras un tiesu vadību sanāksmes par iespējām īstenot vienkāršāku izmeklēšanu, kā arī sadarbībā ar Ģenerālprokuratūru ir izstrādātas vadlīnijas kriminālprocesa izmeklēšanas vienkāršošanai. Šādi organizatoriski pasākumi jau dod zināmu ieguldījumu vienkāršāka kriminālprocesa īstenošanā.

Nākošais darba virziens ir izmaiņas Kriminālprocesa likumā. Ir izstrādāti priekšlikumi grozījumiem Kriminālprocesa likumā, kas iesniegti izskatīšanai Tieslietu un Iekšlietu ministrijās. Galvenais mērķis ir panākt to, ka, piemēram, zādzības no veikala izmeklēšanai būtu nepieciešamas vien dažas izmeklētāja darba stundas, lai lietu nodotu prokuratūrā. Atvieglojot mazo noziegumu izmeklēšanu, izmeklētājiem būs vairāk laika, ko varēs veltīt smagu un sevišķi smagu noziegumu izmeklēšanai."

Pēc atkārtota Pietiek lūguma precizēt nostāju saistībā ar ģenerālprokurora izteikto redzējumu Valsts policijas pārstāvis otrdienas vakarā gan sniedza jau skaidrāku viedokli: "Valsts policija nepiekrīt apgalvojumam, ka par noziedzīgiem nodarījumiem nebūtu jāraksta iesniegumi. Par katru noziedzīgu nodarījumu ir jāziņo."

Novērtē šo rakstu:

0
0