Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau otro reizi, tagad līdz nākamā gada maijam pagarinājusi termiņu, kad Latvijas devītā bagātākā cilvēka – kokrūpnieka Ulda Asara meitas ierīkotajai savvaļas putnu patversmei Drauga spārns jāpamet kūrortpilsēta un jāpārceļas uz piemērotāku vietu, kur tās atrašanās nebūtu pretrunā ar normatīvajiem aktiem.

Latvijas lepnuma balvas ieguvēja Anete Asare putnu patversmi Drauga spārns ierīkoja 2013.gadā savas privātmājas pagalmā Jūrmalā, Tālivalža ielā. Savukārt viņas kaimiņi pēc laika konstatēja, ka kūrortpilsētas vietā iegādājušies īpašumus, kuriem blakus mīt liels skaits putnu ar visām no tā izrietošajām sekām.

Jūrmalas pašvaldība, saņemot sūdzības, konstatēja, ka putnu patversmes ierīkošana neatbilst teritorijas plānojumam un uzceltie putnu angāri nojaucami, jo uzbūvēti nelikumīgi. Pēc Jūrmalas pašvaldības aizrādījuma arī Dabas aizsardzības pārvalde konstatēja, ka sākotnējo atļauju patversmes ierīkošanai izsniegusi nepamatoti, un pieprasīja nekustamā īpašuma saimniecei līdz pagājušā gada 30.novembrim palīgēkas pārveidot un sakārtot visus dokumentus vai arī līdz šā gada 1.jūnijam tās nojaukt un zemes gabalu atgriezt iepriekšējā stāvoklī.

Taču ne viens, ne otrs tā arī netika izdarīts, un šā gada maijā Dabas aizsardzības pārvalde nolēma neizsniegt Latvijas savvaļas putnu palīdzības biedrībai Drauga spārns nemedījamo putnu sugu indivīdu ieguves atļauju bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo putnu ieguvei un turēšanai, kā arī noteica jaunu sešu mēnešu termiņu, kura laikā putni jāatbrīvo vai jāpārvieto uz citu mītni.

Lai gan Drauga spārns sākotnēji mēģināja cīnīties par tiesībām palikt Jūrmalā, tomēr beigās normatīvo aktu priekšā piekāpās un piekrita meklēt jaunu mājvietu. Arī sarunā ar Pietiek Asare vairākas reizes ir atzinusi, ka ir gatava „nelegālo” putnu patversmi pārcelt citviet. Turklāt, kā izrādījies, viņas tēva – Latvijas pagājušā gada devītā bagātākā cilvēka resursi ir pietiekami, lai tas nebūtu sarežģīti izdarāms.

Tomēr biedrība ir lūgusi pārvākšanās termiņu pagarināt vēlreiz – līdz nākamajam pavasarim, ko Dabas aizsardzības pārvalde arī izdarījusi, atļaujot putnu pārvietošanu veikt 2018.gada pavasarī. “DAP ir pagarinājusi termiņu, kurā biedrībai Drauga spārns jāpārvieto savvaļas putni uz citu to turēšanai piemērotu vietu, līdz 2018.gada 15.maijam. Šāds lēmums pieņemts, izskatot abu pušu (biedrības un kaimiņu) iesniegtās pārsūdzības par DAP sākotnējo lēmumu,” informē pārvalde.

 Termiņš ir pagarināts vairāku apsvērumu dēļ. Pirmkārt, ziemas mēnešos putnu pārvietošana uz citu turēšanas vietu var negatīvi ietekmēt to rehabilitācijas un ārstēšanas procesu. Otrkārt, biedrība ir apliecinājusi, ka plānojot pabeigt jaunas savvaļas putnu turēšanas vietas izbūvi 2018.gada pavasarī, līdz ar to jaunais termiņš dod iespēju putnus pārvietot tiešā ceļā uz to jauno turēšanas vietu, neizmantojot pagaidu turēšanas vietas.

DAP norāda, ka Jūrmalas pašvaldības teritorijas plānojums konkrētajā vietā nepieļauj ilgtermiņā turpināt biedrības darbību putnu rehabilitēšanai, kā arī konkrētajā vietā turēto putnu skaits ir tuvu šīs vietas kapacitātei, līdz ar to Biedrībai ir nepieciešama lielāka un piemērotāka vieta putnu turēšanai un ārstēšanai.

Līdz ar to DAP uzskatījusi, ka vispareizākais risinājums ir Biedrībai dot saprātīgu termiņu, lai pārvietotu putnus uz jauno turēšanas vietu, izslēdzot nepieciešamību izmantot putnu pagaidu turēšanas vietas.

Arī pati Asare telefonsarunā Pietiek atzina, ka vairs necīnās par palikšanu Jūrmalā, bet visu enerģiju koncentrē, lai varētu putnu patversmi pārvietot uz Tukumu, kur būvvalde izsniegusi būvniecības atļauju. Vienīgi celtniecības darbi ilgs līdz nākamajam pavasarim.

Pēc visa spriežot, šim risinājumam šķēršļus neliks arī Jūrmalas dome, kura gan norāda, ka Tālivalža ielā 5, kur izveidota putnu patversme, vairākkārt konstatēti būvniecības normatīvo aktu pārkāpumi.

“Patversme ir izveidota savrupmāju apbūves teritorijā, minētais zemes gabals nav paredzēts dzīvnieku aprūpes iestādes uzturēšanai, un pašvaldībā vairākkārt ir saņemti apkārtējo iedzīvotāju iebildumi par to, ka kaimiņos atrodas patversme, kurā mitinās vairāk nekā 200 putnu. Minētais zemes gabals nav paredzēts dzīvnieku aprūpes iestādes uzturēšanai, tas atrodas savrupmāju apbūves teritorijā, kur galvenais izmantošanas veids ir savrupmāju un vasarnīcu apbūve. Tādējādi konstatējama darbības neatbilstība Jūrmalas pilsētas pašvaldības teritorijas plānojumam, un šādā veidā pilnībā tiek ignorēts atļautais zemes gabala izmantošanas veids, kā arī apkārtnē dzīvojošo privātpersonu tiesības,” uzskaita pašvaldība.

Vēl 23.maijā pašvaldības vadība ir tikusies ar biedrības pārstāvjiem un pārrunājusi situāciju, vienojoties, ka tiks meklēti risinājumi putnu pārvietošanai citā teritorijā. “Biedrības pārstāvji ir piekrituši mēģināt atkārtoti runāt ar kaimiņiem par turpmāku patversmes darbības organizēšanu tādā veidā, lai netraucētu kaimiņiem un nepalielināt putnu skaitu līdz brīdim, kad tiks atrasts risinājums patversmes pārcelšanai uz piemērotu atrašanās vietu. Biedrība informēja, ka plāno organizēt savvaļas putnu patversmes pārvietošanu uz jaunu turēšanas vietu Tukuma novadā, bet minētā teritorija vēl neesot iekārtota, lai tajā varētu nodrošināt savvaļas putnu turēšanu,” norāda domes pārstāve.

Novērtē šo rakstu:

0
0