Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

No sabiedrības slēptas nopietnas domstarpības par nodrošināšanu ar aviācijas meteoroloģisko informāciju radušās valsts akciju sabiedrības Latvijas Gaisa satiksme (LGS) un Latvijas Vides, Ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) starpā: turīgā valsts akciju sabiedrība, kas pagājušo gadu noslēgusi ar 459 tūkstošu latu peļņu, nevēlas maksāt pilnu cenu par meteoroloģisko informāciju un brīdina par smagām sekām.

2011.gada 27.decembrī LGS ar LVĢMC noslēdza līgumu par aviācijas meteoroloģiskās informācijas nodrošināšanu, kura termiņš beidzās 2012.gada 31.decembrī. Līguma summa par pakalpojumiem bija 242 tūkstoši latu gadā (bez PVN).

Tuvojoties līguma darbības termiņa beigām, LGS nosūtījusi LVĢMC vēstuli, kurā lūgusi sniegt informāciju par līguma turpmākajam periodam iespējamo summu. 2012. gada 12.oktobrī saņemta LVĢMC vēstule, kurā norādīts, ka turpmākās sniegto pakalpojumu izmaksas aprēķinātas LVL 451 000 apmērā.

LGS paudusi neizpratni par aprēķināto summu un sarunās paziņojusi, ka ir gatava akceptēt saprātīgu un pamatotu pakalpojuma izmaksu pieaugumu tikai ar nosacījumu, ja tiks panākta vienošanās par ilgtermiņa līgumattiecībām.

Taču pēc sarunām, kurās tika minētas dažādas summas un termiņi, LVĢMC galīgais viedoklis, kā rāda Pietiek rīcībā esošie dokumenti, bijis - līgums tiks slēgts tikai uz vienu gadu un par 363 tūkstošiem latu.

LGS gan dažādi mēģinājusi kaulēties, taču beigu beigās šā gada 27. novembrī LVĢMC paziņojis, ka tā sniegtā pakalpojuma cena 2014.gadā ir 439 230 latu (363 000 latu bez pievienotās vērtības nodokļa).

LGS apgalvo, ka tai, neraugoties uz iespaidīgo peļņu, esot neiespējami nodrošināt nemitīgo meteoroloģiskās informācijas cenas pieauguma segšanu, savukārt LVĢMC esot rīkojies "pretēji labiem tikumiem" un "faktiski ļaunprātīgi izmantojis tam piešķirtās ekskluzīvās tiesības pakalpojuma sniegšanā".

Pietiek rīcībā nonākušajā LGS ziņojumā izteikts brīdinājums, ka, LVĢMC nesamazinot cenu, "pastāv iespēja, ka samazināsies lidojumu intensitāte vai lidojumi tiks veikti apejot Rīgas Lidojumu informācijas rajonu, kā arī gaisa telpas lietotāji var izvirzīt finansiālas pretenzijas sakarā ar zaudējumiem, kas tiem tiek nodarīti".

LGS gaisa satiksmes vadības dispečeri arī nevarēšot nodrošināt savu funkciju pildīšanu, bet gaisa satiksmes vadības sistēma netikšot nodrošināta ar vēja datiem pa augstumiem un tā rezultātā atkarībā no vēja virziena un ātruma sistēma varot nepareizi kalkulēt lidmašīnu trajektorijas.

Savukārt LVĢMC vadība uz šiem pārmetumiem un brīdinājumiem, kā liecina Pietiek rīcībā esošie dokumenti, atbildējusi īsi - ikviena lieta maksā tik, cik tā maksā, un LGS jau laikus tikusi informēta par šīm izmaksu pozīcijām un apjomiem.

LVĢMC arī norāda, ka 2013. gada izmaksas un to pamatojums iekļauti Performance Plan for Air Navigation Services, Reference period One: 2012 - 2014, kas ir saskaņots valsts un Eiropas Komisijas līmenī.

Pietiek pagaidām nav zināms, vai gada pēdējās dienās šajā jautājumā ir rasts kāds pagaidu risinājums.

Novērtē šo rakstu:

0
0