Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas pieprasa sev dzīves cienīgu atalgojumu un vienkārši pamet darbavietas vadības attieksmes un zemo algu dēļ. Stradiņu slimnīca nav izņēmums, un tur viskritiskākā situācija ir operāciju blokā.

Ministre Anda Čakša tā gan neuzskata un ir nosaukusi visas aktivitātes par plānotām, - vienkārši slimnīca divus mēnešus neuzņemšot akūtos neiroķirurģijas pacientus, un alternatīvas pacientiem nemaz netiek piedāvātas.. Valsts galvenajai klīniskajai universitātes slimnīcai vairāk nekā savādi....

Lēmums ir negaidīts Stradiņu slimnīcas valdei, kas, protams, nerunā ministrei pretī un apliecina, ka viss norit pēc plāna, ka problēmas ar medicīnas māsām ir, bet tās neesot bijušas izšķirošas lēmumu pieņemšanā.

Taču nav atrodams neviens dokuments ne Stradiņa slimnīcas nodaļās, ne Veselības ministrijā (VM), kur būtu aprakstīta situācija, noteikts rīcības plāns, rīkojumi par darbinieku atvaļinājumiem un reorganizācijas rezultāts. Atbilde ir vienkārša - šāda dokumentu nav, ir tikai vēstule, kur teikts, ka akūto pacientu uzņemšana uz laiku tiek pārtraukta. Lai sapītos neskaidrībās vēl vairāk, nav arī dokumenta, uz kā pamata tomēr ir atjaunota akūto neiroķirurģijas pacientu plūsma uz Stradiņu slimnīcu, kas nu jau ir atsākusies.

Vairākās TV ziņās Neiroķirurģijas nodaļas vadība un personāls apliecina dramatiskās problēmas ar operāciju plānošanu un to, ka ar esošajām māsām nespēj garantēt adekvātu palīdzību laikā un vietā. Lai māsu apmācītu atbilstoši specializācijai, paiet daudz laika. Bet neiroķirurģijā bieži neatliekamās situācijās izšķiroša ir katra sekunde, laba ķirurga un māsas sadarbība, pieredze.

Ļoti gribētos redzēt Veselības inspekcijas (VI) atzinumu, kas apliecinātu, ka situācija ir droša pacientiem, neapdraud dzīvību un ir nepieciešamais medicīnas personāls. Tiesa, VI nu jau ilgstoši ir bez leģitīma pastāvīga vadītāja, un, lai nerastos neskaidras situācijas vai neapmierinātība no mediķu puses, vadība uzticēta VM ierēdnim, kurš ar savu spēju paust ministram pareizo viedokli, savu amatu ir saglabājis jau ilgstoši, pat kāpis pa karjeras kāpnēm.

VI ir vienīgā un galējā institūcija, kur pacients var griezties ar sūdzībām par veselības aprūpes pārkāpumiem. Faktiski VI lēmumu nav iespējams apstrīdēt pat tiesā, jo bieži vien nozarē atbilstošās normas, kas tiek pārkāptas, ir ļoti vispārīgas un neskaidras, plaši interpretējamas, tā ka savākt atbilstoša profila pierādījumus ir grūti un nav daudz juristu, kuri būtu specializējušies šajā nozarē. Un labi arī ir, nevajag, jo tad veselības ministram, kura pārraudzībā ir VI, ir liela ietekme uz lēmumu pieņemšanu un procesiem.

Vai tā nav ministres Čakšas galēja ciniska izpausme? Nelaimē nonākušie cilvēki uzticas valsts medicīnai un pat nespēj iedomāties, ka spēlē veiksmes spēli un loteriju ar dzīvi. Ko dod Čakšas skaistie solījumi un plāni, kur centrā būtu jābūt pacientam un viss viņa drošībai, bet realitātē veselības nozarē tiek pieļauta šāda krievu rulete?

Vai tiešām ir jāglābj un jāturas pie sava krēsla par katru cenu, kur gada laikā ministre nav uzskatījusi darīt pilnīgi neko nozares sakārtošanai, resursu optimizēšanai un aprēķinu veikšanai. Kas ir prioritārs, ko var nodrošināt par pašreizējiem līdzekļiem un kur labāk koncentrēt resursus... No Čakšas nav nevienas atbildes uz šiem jautājumiem...

Vēl vairāk, šādi jautājumi nav nemaz uzdoti, ko spilgti apliecināja pēdējā "Tiešā runa" raidījumā vērojamā premjera "peldēšana mākoņos" par veselības aprūpes jautājumiem. Bija vērojama unikāla premjera nezināšana par veselības aprūpes pamatiem, tās reālo situāciju... Un kas informē premjeru par veselības aprūpes nozari, kas ir VM viņa kabinetā? Tā vietā premjers kā zombēts atkārto Čakšas mantru - "dodiet naudu, dodiet naudu"...

Nonāk līdz tam, ka premjers pat nesaprot bijušās Valsts kontroles vadītājas Ingunas Sudrabas elementāro jautājumu: „Par ko mēs, pacienti, maksāsim? Kas no tā mainīsies veselības aprūpē (lasām - tās kvalitātē) katram no mums kā pacientam, ja dosim papildu naudu?"

Jau tagad Latvijā finanšu līdzekļu (valsts un privāto, t.sk. pacientu) summa kopējā apritē uz vienu pacientu ir līdzvērtīga attīstītāko ES valstu apjomam uz vienu pacientu (ar piebildi, ka Latvijā pacients šai summā apmaksā gandrīz pusi no personiskā maciņa tiešos maksājumos, gluži kā Āfrikā). Bet vai tad šī vienādā finanšu līdzekļa apjoma uz vienu pacientu varam situācijā salīdzināt Latvijas veselības aprūpes sniedzēju veiktā darba kvalitātes rādītājus ar citu EU mediķu un slimnīcu darbu?

Citiem vārdiem - Čakšai ir izdevies veikli novirzīt jautājumu par pilnīgi nejēdzīgi un nemākulīgi organizēto veselības aprūpes sistēmu Latvijā uz banālu prasību pēc papildu līdzekļiem. Tas ir augstas klases gājiens - tā vietā, lai runātu par veselības aprūpes zemā līmeņa organizēšanu, nejēdzīgi apgūstot un tērējot ES līmenim līdzvērtīgus naudas apjomus uz vienu pacientu, uzmanība ir pārvirzīta pat ne uz veselības aprūpes apritē esošās kopējās naudas avotu pārsadali, lai atslogotu pacientus, bet gan uz šīs naudas masas palielināšanu! Un ne vārda par veselības sistēmas efektīvu organizēšanu...

Vai Čakša cer iekļūt Ginesa rekordu grāmatā - Latvijā būs vislielākā naudas summas aprite uz vienu pacientu ar viszemāko ārstniecības efektu, ar visnejēdzīgāko līdzekļu tēriņu, ar visaugstāko pacienta līdzmaksājumu un tiešo maksāšanu...

Vai premjers ir akls, ka neko no tā neredz? Vai arī vērot Čakšas krievu ruleti slimnīcās ir gana aizraujoša atrakcija? Kā nu ne, augstas pacientu naudas likmes šajā VM kazino iemaksās un "spēles" cena vēl augstāka... Un Veselības ministrijas budžets kā ieejas biļete šajā traģikomiskajā farsā...

Stradiņu slimnīca runā skaļāk par citām. VM valsts sekretāres vietniece Egita Pole, kuras pārziņā ir Austrumu slimnīca, dzēš visus ugunsgrēkus, lai tikai neizsauktu ministres Čakšas dusmas, jo vietnieka amatu VM var likvidēt jebkurā brīdi. Kas gan ir maz ticams, jo Čakšas laikā nevienā VM iestādē un pašā ministrijā nav sarucis ierēdņu un darbinieku skaits, tieši pretēji.

Vai šāda spēle ar cilvēku veselību un dzīvībām būtu pieļauta jelkādā no ES valstīm? Vai par šo nav jānes atbildība ne tikai Čakšai, bet arī premjeram Kučinskim, kurš tagad plāno, kā no iedzīvotājiem iekasēt papildu naudu, bez jebkādiem uzlabojumiem pašā sistēmā? Vai Kučinskis nebija tas, kurš slavēja Čakšu par profesionāli un ka rezultāti ilgi nebūs jāgaida?

Neviens nezina un arī negrib zināt reālo situāciju medicīnā, tikai statistikā redz augsto mirstību no ārstējamām slimībām, zemāko dzīves ilgumu ES, nespēju cilvēkiem samaksāt par to, kas pienāktos no paša nodokļiem.

Nav pieļaujams, ka veselības aprūpe ir loterija, kur likme ir cilvēku dzīvība. Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai! Arī valdība, kur ir gan dažādu nozaru ministri, nav pierādījusi, ka darbi atbilst vārdiem un veselības nozare ir prioritāra kaut vienā izpausmē.

Pirms gada ģimenes ārsti izgāja ielās, lai protestētu pret zemo finansējumu nozarē un nevienlīdzīgo attieksmi pret mediķiem, taču nu jau tas visiem ir aizmirsies. Savulaik, lai liktu demisionēt zemkopības ministram Rozem, uz Rīgu atbrauca traktori, jo vārdus neviens nedzirdēja. Kam ir jānotiek, lai politiskās partijas ne tikai runātu, bet arī strādātu iedzīvotāju labā?

Drīz ir Saeimas vēlēšanas, un drīz sāksies solījumu laiks. Lasot nu jau vecās partijas programmas, deklarācijas, rīcības plānus, Nacionālo attīstības plānu un citu dokumentu kalnus, viss jau ir pareizi, tikai kurš atbild par to, ka tas VISS ir palicis tikai uz papīra?

Novērtē šo rakstu:

0
0