Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par jaunievēlētā Valsts prezidenta Andra Bērziņa nacionālās drošības padomnieku piekritis kļūt bijušais ģenerālprokurors Jānis Maizītis, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Oficiāls paziņojums par to gaidāms tuvāko stundu laikā. Maizītis bija pārsteigts par šīs informācijas nonākšanu atklātībā, bet Pietiek apstiprināja, ka ir pieņēmis šo prezidenta Bērziņa piedāvājumu un jau no rītdienas sāks pārņemt lietas no sava priekšteča Raimonda Rožkalna.

"Pirmkārt, es piekritu, jo mani uzrunāja Latvijas prezidents, otrkārt, es sajutu un apzinos, ka mans iepriekšējais darbs, tā turpinātība ir nepieciešama šim prezidentam," lēmumu piekrist kļūt par Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieku Pietiek pamatoja Maizītis. Jautāts, vai spēs sastrādāties ar Bērziņa kancelejas vadītāju Gundaru Daudzi, Maizītis uzsvēra, ka "es strādāšu tiešā Valsts prezidenta pakļautībā". "Esmu sastrādājies ar daudziem cilvēkiem, kuru principi un vērtību kritēriji ir bijuši dažādi," par sastrādāšanos ar Daudzi diplomātiski teica Maizītis. Par šo lēmumu bijušais ģenerālprokurors esot apspriedies tikai ar pašu prezidentu Bērziņu un nevienu citu.

Informēti avoti Pietiek šādu izvēli skaidro ar Bērziņa vēlmi demonstrēt distancēšanos no Aivara Lemberga ietekmē esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un to, ka jaunievēlētais prezidents būs politiski neitrāls. Kā zināms, ZZS un Lembergs bija pret Maizīša pārvēlēšanu ģenerālprokurora amatā.

Šis esot paša Bērziņa lēmums, kura pieņemšanas gaitā, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, viņš apspriedies arī ar Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoru Jāni Kažociņu, ar kuru šonedēļ ticies. Politikas kuluāros izskan spekulācijas arī par politisku ietekmi uz šo lēmumu.

Zinātāji nacionālās drošības padomnieku Pietiek raksturojuši kā prezidenta „acis un ausis”, kas lielā mērā ietekmē to, kāda informācija un kādā interpretācijā nonāk pie prezidenta. Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos ir ļoti ietekmīgs amats, - persona, kas to ieņem vienlaikus ir arī prezidenta vadītās Nacionālās drošības padomes (NDP) sekretārs, kas piedalās padomes sēdēs un var ietekmēt tās dienaskārtību. Tāpat padomnieks nacionālās drošības jautājumos spēlē ļoti būtisku lomu tajā, kāda informācija un analīze nonāk līdz Valsts prezidentam. Informēti avoti Pietiek skaidro, ka drošības dienestu sniegtie ziņojumi, kas nonāk uz prezidenta galda, bieži vien atšķiras un tieši nacionālās drošības padomnieks valsts galvam sniedz šīs informācijas kopsavilkumu un analīzi. Nacionālās drošības padomnieks arī ir klāt Valsts prezidenta sarunās ar drošības dienestu vadītājiem un ģenerālprokuroru.

Jaunievēlētā prezidenta komanda jau labu laiku atpakaļ bija pasteigusies izplatīt paziņojumu, ka valsts galvas padomnieka pienākumus nacionālās drošības jautājumos turpinās pildīt Raimonds Rožkalns, kuru pirms četriem gadiem šim darbam uzrunāja aizejošais prezidents Valdis Zatlers. Tādēļ viņa pēkšņā aizstāšana ar Maizīti ir pārsteigums. Par to, ka Rožkalns varētu tikt nomainīts prezidenta drošības padomnieka amatā Pietiek no informētiem avotiem politiķu aprindās pirmo reizi izdzirdēja jau jūnija sākumā. Toreiz jaunievēlētajam prezidentam Bērziņam pietuvināti cilvēki to nodēvēja par politiskām intrigām, kam neesot nekāda pamata.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Maizītim jau drīz pēc Bērziņa ievēlēšanas prezidenta amatā tika piedāvāts ieņemt juridiskā padomnieka amatu, bet viņš no tā pēc ilgām pārdomām atteicies. Tuvu stāvošām personām Maizītis kategoriski norādījis, ka nestrādās Valsts prezidenta kancelejā, kuru vadīs ventspilnieks Daudze. Pāris nedēļu laikā Maizītis šo savu pozīciju ir mainījis.

Maizītis pašlaik ir pasniedzējs Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē un vienlaikus tieslietu ministra Aigara Štokenberga (Vienotība) padomnieks. Viņam pēdējās nedēļās bija izteikts arī piedāvājums kļūt par aizejošā prezidenta Zatlera jaundibinātās partijas lokomotīvi.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Rožkalns jau piektdien nodos lietas savam pēctecim amatā. Pašam Rožkalnam varētu tikt piedāvāts amats SAB, kur viņš iepriekš jau strādājis vadošā pozīcijā. Rožkalns no 2004. līdz 2007. gadam kā SAB pārstāvis darbojās Latvijas Republikas pastāvīgajā pārstāvniecībā NATO, vienlaikus ieņemot SAB direktora vietnieka amatu. Pirms tam no 2000. gada līdz 2004. gadam Rožkalns bija SAB direktora vietnieks un vadīja Ārējās izlūkošanas pārvaldi. SAB Rožkalns sāka strādāt 1996. gadā, bet pirms tam vadīja Drošības policiju. 

Novērtē šo rakstu:

0
0