Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Būdams cilvēks, kas nekad mūžā nav pat “parasto” cigareti izsmēķējis, vēl jo mazāk jebko saprotu no kaņepes saturošiem produktiem. Tieši tāpēc laiks nevis spriest par tēmu no paša neesošās pieredzes, bet izvirzīt citur pasaulē iegūtajos datos balstītu viedokli.

Kopš Urugvaja kā pirmā valsts pasaulē pilnībā legalizējusi kaņepes, pagājuši vairāk nekā 10 gadi. Redzams, ka Urugvaja kā bija, tā ir viena no ekonomiski attīstītākajām Dienvidamerikas valstīm. Ekonomika aug, valsts parāds mazinājies, nodarbinātība un algas pieaug, tāpat dalība arodbiedrībās un citās pilsoniskajās struktūrās. Noziedzība maza, politikā mierīgas debates, nevis populistu raušanās pie varas. (Atšķirībā no tādām attiecīgā reģiona valstīm kā Argentīna, Brazīlija, Peru — nemaz jau nerunājot par Venecuēlu un Kolumbiju.)

Eiropā dažās legalizējušajās valstīs Indijas kaņepju produktiem ir dažādas likumīguma pakāpes, taču visas šīs valstis vieno fakts, ka tās ir ekonomiski attīstītākas nekā Latvija: piemēram, Nīderlande, Čehija, Vācija, Malta, Luksemburga. Citur pasaulē — kanādiešu lēmums pilnībā legalizēt un dekriminalizēt deva paraugu amerikāņiem, kur štats pēc štata veic atbilstošas izmaiņas vietējās likumdošanās. Pavisam vairāk nekā 45 valstīs kaņepes ir legālas ārstnieciskiem nolūkiem.

Ņemot vērā, ka ir valstis, kurās pieredze ar pilnīgu vai daļēju legalizāciju sniedzas jau 5 un pat 10 gadu garumā, ir jāsecina, ka tur dzīve gājusi uz priekšu un augšu — kā ekonomiski, tā sabiedriski. Protams, tam nav jāmeklē obligāta korelācija ar atslābinošo vai stimulējošo kaņepju elementu lietošanu (ekonomiku nevar automātiski pacelt ar šādu vienu lēmumu), taču šie secinājumi viennozīmīgi apgāž izteikumus, ka legalizācija nodarīšot šīm sabiedrībām kaitējumu. Izrādās, ka noticis pretējais.

Savukārt, ja mēs paskatāmies, kādās valstīs par kaņepju audzēšanu un lietošanu soda vai pat iesloga, tās visas ir vai nu mazāk attīstītas, vai neslēpti diktatūriskas valstis: Afganistāna, komunistiskā Ķīna, Kuba, Eritreja, Etiopija, Krievija, Saūda Arābija utt.

Tā kā mums tagad ir iespēja salīdzināt dažādās valstīs situāciju ar kaņepju legalizāciju vai aizliegumu (vēl pirms gadiem 10 tādas iespējas īsti nebija), tad no šo valstu pieredzes mēs viennozīmīgi redzam: nav izrādījušies patiesi visi nedaudzie argumenti pret legalizāciju un dekriminalizāciju.

Sekojot piecus gadus ilgām diskusijām plašā sabiedrībā, Veselības ministrijas atbalstam un referendumam tuva līmeņa tautas aptaujai, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstīja likumu par medicīniskās marihuānas legalizāciju, kas stāsies spēkā nākammēnes. Galīgo lēmumu palīdzēja pieņemt frontes mediķu un volontieru publiskais atbalsts THC pielietošanai ievainoto ārstēšanā un sāpju mazināšanā, ko viņi uzsvēruši ne pirmo gadu.

Interesanti, ka pēdējā diskusijā starp Latvijas politiķiem galvenā tēma jau bija par ekonomiskajiem ieguvumiem, ne potenciālajiem zaudējumiem, jo citās valstīs nekādi zaudējumi no legalizācijas konstatēti nav.

Protams, mūsu platuma grādos dabiski augošās parastās sējas kaņepes (attēlā) vienmēr tikušas audzētas izturīgu tekstilšķiedru ražošanai, kā arī kaņepju eļļas un kaņepju sviesta iegūšanai, tāpēc Indijas kaņepju audzēšana nekādas lielās pārmaiņas lauksaimniecībā neizraisītu.

Salīdzinājumi starp tabakas smēķēšanu un kaņepju produktiem pēdējā laikā sākuši atdurties pret faktu, ka medicīniskie kaņepju izstrādājumi vajadzības gadījumā lietojami arī kā smēres vai ēdami produkti — tie nav obligāti jākūpina, lai iegūtu terapeitisko efektu, turpretī nikotīnam un tabakas sadegšanas blakusproduktiem ir tikai daudzveidīgi negatīva, jo īpaši kancerogēna iedarbība.

Līdz ar to man, kam nekad nav bijis nekādas intereses ne par tabaku, ne kaņepēm un kam līdz šim par to nebija nekāda viedokļa, tagad ir izveidojusies pieejamajos datos balstīta pārliecība par legalizāciju un dekriminalizāciju.

Ieviešot legālu un godīgu tirgu, kas būs aplikts ar nodokļiem, tiks aizvērts liels melnais tirgus, no kura patlaban ieguvēji ir tikai organizētā noziedzība tās piesedzēji tiesībsargājošajās struktūrās. Zudīs vajadzība tērēt nodokļu maksātāju resursus kaņepju un to audzētāju apkarošanai, fentanila un heroīna dīleru ķeršanas vietā veicot kratīšanu un pensionāres dārza nopļaušanu Viļānos, mēģinot parastās, nezāļveidīgās sējas kaņepes iztēlot par THC plantāciju.

Novērtē šo rakstu:

55
18