Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Apstākļos, kad gandrīz  visas iesaistītās amatpersonas kaut ko noklusē un ticams izskaidrojums jauno pasažieru vilcienu nomas iepirkuma sadārdzinājumam tā arī nav sniegts, vismaz vienā plaši tiražētā argumentā, ko piesauc satiksmes ministrs Anrijs Matīss (Vienotība), taisnība, izrādās, ir AS Pasažieru vilciens (PV) valdei. Runa ir par 14 miljoniem eiro, ko it kā vilcienu nomas iepirkuma finansēšanai no valsts budžeta jau šogad prasot šis valsts uzņēmums.

Vairākkārtīgi uzsverot, ka Pasažieru vilciens nav spējis rast finansējuma modeli dārgajam jauno vilcienu nomas iepirkumam, jo jau tagad prasa šim mērķim 14 miljonus eiro no valsts budžeta, satiksmes ministrs Matīss ir manipulējis ar faktiem.

Pietiek rīcībā esošie dokumenti, kurus sagatavojusi paša Matīsa vadītā ministrija, rāda, ka nosauktajai summai - 14 miljoniem eiro -, ko no valsts budžeta tiešām jau pavasarī lūdzis šis valsts uzņēmums, ir maz sakara ar jauno vilcienu nomas iepirkumu.

Pietiek rīcībā esošais, izskatīšanai Ministru kabinetā sagatavotais Satiksmes ministrijas (SM) informatīvais ziņojums, kas datēts ar šā gada maiju, AS Pasažieru vilciens maksātspējas nodrošināšanai un pasažieru pārvadājumu saglabāšanai esošajos apjomos no valsts budžeta tiek prasīti papildus 14 855 489 eiro.

Ziņojumā, kura virzīšanu valdībā SM tomēr nobremzēja, norādīts, ka pēdējos četros gados pasažieru pārvadājumu pa dzelzceļu nodrošināšanai valsts budžetā sākotnēji tiek piešķirts ievērojami mazāks finansējums nekā faktiski nepieciešamais, bet vēlāk, ņemot vērā pārvadājumu faktiskos zaudējumus, risinājumi trūkstošā finansējuma nodrošināšanai tiek rasti ar valsts budžeta grozījumiem.

Ar 2014. gadam pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu piešķirto finansējumu, kas ir 35 311 721 eiro, iespējams segt tikai 72% no kopējiem Pasažieru vilciena valsts budžeta kompensējamiem zaudējumiem, kas kopumā ir 48 747 154 eiro. Līdz ar to apgrūtinātas Pasažieru vilciena iespējas norēķināties par publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras maksājumiem un citiem pārvadātāja izdevumiem.

Šādi lūgumu pēc papildu dotācijas 14 miljonu eiro apmērā, kas valdībā tā arī netika iesniegta, pamatoja Matīsa vadītā ministrija. Šajā summā ietverti arī 1 420 056 eiro par nesegtajiem 2013. gada zaudējumiem.

Pasažieru vilciena izmaksu kāpums tiek pamatots ar pieaugošo maksu par publiskās dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu, kas esot vidēji 50% no kopējām ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītajām izmaksām.

Attēlā: satiksmes ministrs Anrijs Matīss, autors - Rīgas dome.

Novērtē šo rakstu:

0
0