Menu
Pilnā versija
Foto

Mazliet par situāciju Ukrainā

Raivis Zeltīts · 27.05.2022. · Komentāri (117)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

1. Krievu spēkiem ir vietēja mēroga panākumi, pārraujot frontes līniju Donbasa frontē pie Popasnas pilsētas. Tas ir izdevies, sakoncentrējot spējīgākās vienības, tajā skaitā “Vāgnera” grupu. Ir arī citi nelieli izrāvieni.

2. Tā rezultātā ukraiņu spēkiem ir risks nonākt aplenkumā pie Severodoneckas – runa ir par vairākām brigādēm. Tas ir tad, ja krievu spēkiem izdodas sekmīgi izmantot šo izrāvienu. Vai tam pietiks spēka – grūti pateikt.

3. Tas ir rezultāts krievu galveno centienu maiņai – februārī tika sākts ar visaptverošu karu un trim lielām frontēm; pēc atkāpšanās no Kijivas bija centieni izveidot lielu aplenkumu Austrumos ar Dnipro pilsētu kā “spīļu” saskares punktu; tagadējie centieni ir daudz pieticīgāki.

4. Krievi trīs mēnešu laikā varētu būt iemācījušies moderno karadarbību. Kas ir modernā karadarbība? Tā ir visu spēku veidu un spēju salāgota darbība viena nodoma īstenošanai – tanki, artilērija (tiešā un netiešā), gaisa spēki, pretgaisa spējas, protams, kājnieki.

5. Runas par tanku ēras beigām ir jāuztver ar skepsi. Tanku sastrēgums Ziemeļukrainā bija vienkāršs mērķis partizānu taktikai. Cits stāsts ir, ja tankus pielieto Dienvidukrainas stepēs, kur ir klasiska fronte, ir manevru iespējas, kā arī tos izmanto saskaņoti ar pārējām spējām.

6. Pēc Krievijas spēku atvilkšanas no Kijivas un koncentrēšanas Donbasā bija gaidāms, ka ukraiņiem ies grūtāk. Runa ir par teju visu Krievijas armiju! Vai tos var uzskatīt par izciliem panākumiem? Trīs mēneši, 30 tūkstoši kritušu karavīru, ~1/2 zaudētu kaujasspējīgo tanku… Spriediet paši.

7. Bet nevar gaidīt, ka trīs mēnešus būs tikai ukraiņu uzvaras ar jautriem video par traktoriem, kas zog krievu tankus. Karš nav nekāds TikTok joks. Cieņai pret ukraiņiem nav jāpārvērš domāšana par mēmēm, kur vieni visu laiku uzvar, jo ir labie.

8. Krieviem arī palīdz Mariupoles krišana, kas ir atbrīvojusi spēkus, kurus var sūtīt uz pārējo fronti. Jāpiebilst gan, ka mobilizētie doņeckieši (lielgabalu gaļa) ir sākuši dumpoties, jo Mariupolē ir cietuši smagus zaudējumus un ir demoralizēti.

9. Par "Azov" varoņu likteni nevēlos spekulēt. No Ukrainas puses tiek runāts, ka viss ir kārtībā. Es nezinu, ar ko ukraiņi piespiedīs krievus izturēties pret “azoviešiem” cienīgi un viņus atbrīvot. Negribu ticēt, ka viņi paļāvās uz goda vārdu, kas pretiniekam ir svešs.

10. Kopumā situācija ir smaga, bet ne bezcerīga. Viss ir atkarīgs no ukraiņu spējas būt elastīgiem, organizēti atkāpties (ja nepieciešams), izvairoties no aplenkumiem, no ieroču piegādēm (ko Vācija sabotē – bet tas ir cits jautājums).

11. Ukraiņiem joprojām ir morālais un [kopumā] skaitliskais pārākums. Krieviem par labu spēlē kaujas vides maiņa, spēku koncentrācija, spēja kaut daļēji mācīties no kļūdām.

12. Gribētu tomēr ticēt, ka krievi nespēs izmantot šī brīža panākumus, jo spējīgākās vienības jau sen ir apkautas – Popasnas situācija drīzāk būtu izņēmums, ne tendence. Uz to jācer mūsu visu labad. Tas šodienai viss.

Pārpublicēts no Twitter.

Novērtē šo rakstu:

68
46