Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Prieks skatīties, ka mediji sāk pieķerties uzņēmumiem, kuri pelna miljonus, tai pašā laikā rupji pārkāpjot Darba likuma normas – protams, par labu sev un par sliktu darbiniekiem. Aprakstīšu pagājušā gada gadījumu, kas nonāca Valsts darba inspekcijas redzeslokā saistībā ar Pietiek jau vairākkārt pieminētā miljonāra Andra Ramoliņa uzņēmumu Stiga RM, kas nav nosaucams citādi kā par Darba likuma pārkāpšanas recidīvistu.

Šis atgadījums datējams ar pagājušā gada pavasari, kad Valsts darba inspekcija saņēma informāciju uzreiz par vairākiem Darba likuma pārkāpumiem, ko pieļāvuši šī mežu nozares uzņēmuma saimnieki.

Darba likuma 68. pants nepārprotami noteic, ka darbinieks, kurš veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Darba likuma 169. panta ceturtā daļa tikpat skaidri noteic, ka samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par līdz atvaļinājumam nostrādāto laiku izmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma, prasību pārkāpums;

Visbeidzot, Darba likuma 71. pants noteic, ka, izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darbiniekam darba samaksas aprēķinu, un, kā izrietēja no Valsts darba inspekcijas saņemtās informācijas, uzņēmums bija pamanījies reizē pārkāpt visas šīs prasības.

Taču vēl interesantāki bija pārbaudes rezultāti, - Valsts darba inspekcija, kas vispār ir pazīstama ar iejūtību pret noteiktu kategoriju uzņēmumiem, pamanījās šos pārkāpumus „nesaskatīt”, tā vietā gan... atrodot citus Darba likuma pantu pārkāpumus – ignorētu gan nosacījumu gan par to, ka darba līgumā noteikti jāuzrāda darba laiks (Stiga RM tādus „sīkumus” nebija ņēmusi vērā, gan par to, ka darba kārtības noteikumos jāparedz atvaļinājumu piešķiršanas vispārējā kārtība.

Papildus tam izrādījās, ka arī Ministru kabineta 2010. gada noteikumi Nr.749 “Apmācības kārtība darba aizsardzības jautājumos” miljonāru ģimenes uzņēmumam nav šķituši ievērošanas vērti.

Taču vēl zīmīgāki ir Valsts darba inspekcijas pārbaudes rezultāti sakarā ar saņemto informāciju: nekādu sodu miljonāra uzņēmums tā arī nesaņēma, un vienīgais, kas tika izdarīts, - „izdots rīkojums, kurā norādītie pārkāpumi ir novērsti”.

Novērtē šo rakstu:

31
2