Menu
Pilnā versija
Foto

Motivācija celt labklājību vai ņemt kukuli?

Valdis Kalnozols, Saeimas deputāts · 19.08.2017. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas attīstību kavē tas, ka cilvēkiem, kam esam uzticējuši attīstīt mūsu valsti, nav patiesas motivācijas to darīt, izņemot politisko atbildību. Pašvaldību un valsts atbildīgās amatpersonas saņem atalgojumu, kas nav atkarīgs no viņu darba rezultātiem – padarītā vai nepadarītā.

Salīdzināšanai - pašvaldības vadītāja atalgojums ir aptuveni 1000-2000 eiro mēnesī, savukārt liela uzņēmuma, piemēram, airBaltic vai Lattelecom vadītājs gada laikā, mērķtiecīgi un sekmīgi attīstot uzņēmumu, var nopelnīt simtiem reižu vairāk.

Šī nevienlīdzība rada augsni korupcijai. Tīri cilvēcīgi var saprast cilvēku, kas ir izjutis vilinājumu pieņemt kukuli vai pat ļāvies šim kārdinājumam, jo viņš ir godprātīgi darbojies, attīstījis sev uzticēto, nav saņēmis savam darbam cienījamu atalgojumu un jūtas nenovērtēts.

Šī situācija veicina arī to, ka pieredzējuši un zinoši vadītāji ar organizatora prasmēm un pieredzi nevēlas strādāt pašvaldību vai valsts amatos, viņi izvēlas strādāt lielajos uzņēmumos un saņemt atalgojumu - atbilstošu savām prasmēm un pieredzei.

Ir teiciens - vieds uzņēmējs Dievam lūdz nevis miljonu, bet motivāciju nopelnīt miljonu, jo, ja ir motivācija, neviens mērķis nav par lielu.

Lielo ārzemju kompāniju vadītāji no uzņēmuma peļņas saņem 10%. Uzskatu, ka līdzīga sistēma ir jāievieš arī Latvijā. Piemēram, ja premjerministrs ar savu darbu, zināšanām un pieredzi ir veicinājis tautsaimniecības attīstību un, nepaaugstinot nodokļus, panācis, ka budžetā ienākumi ir pieauguši par 100 miljoniem eiro, viņam ir tiesības saņemt 10 miljonus, ar kuriem prēmēt savas komandas locekļus.

Tieši tāpat - ja pašvaldības vadītājs ir panācis, ka viņa pašvaldībā ir lielāks uzņēmējdarbības apgrozījums, līdz ar to lielāki ienākumi pašvaldības budžetā, viņš ir pelnījis saņemt desmito tiesu. Darbojoties motivējošai sistēmai, valsts un pašvaldību amatpersonas nevis ņemtu kukuļus, bet būtu ieinteresēti strādāt, lai valsts un pašvaldība attīstītos.

Turklāt motivācijas sistēmai jāparedz arī tas - ja amatpersona nespēj sasniegt uzticētos mērķus, tad viņa vietā nāk nākamais. Savukārt nodokļu maksātāju naudas izšķērdētājus sodītu līdzīgi kā uzņēmumu vadītājus - ar kriminālatbildību.

Ir svarīgi ieviest valstī labas pārvaldības principus un amatpersonu motivācijas sistēmu, tas ir nepieciešams, lai valsts varētu attīstīties. Šajā sakarā arī īpaši vēlos uzrunāt tautiešus. Jūs velti domājat - mūs jau tāpat neuzklausīs... Esmu pārliecināts, ja tauta ir vienota kādā jautājumā, politiķi ņem vērā sabiedrības viedokli. To pierādīja cilvēku prasība - aizliegt atrakcijās un cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus, kādu pat nav Latvijā... Politiķi ieklausījās protestējošajā pūli un šo likumu pieņēma.

Latvijas sabiedrības sadalīšana savstarpēji viena otru apkarojošās partijās daudzējādā ziņā atgādina parunu - skaldi un valdi.

Latvijai ir trīs aktuālas problēmas, kuras nepieciešams nekavējoties risināt – valstij nav mērķu, kādu mēs  vēlamies nākotnē redzēt Latviju,  nav skaidras stratēģijas un rīcības plāna, kā nokļūt līdz šiem mērķiem, kā arī valsts un pašvaldību aparāts nav motivēts sasniegt un realizēt valstiski svarīgus mērķus, stratēģiju  un rīcības plānu.

Novērtē šo rakstu:

0
0