Menu
Pilnā versija
Foto

Mums izdevās

Viesturs Ķerus · 18.12.2017. · Komentāri (44)

Pievienot komentāru

Lapas:    1   Rādīt komentārus, sākot ar: pirmo | pēdējo

bija aktuāli arī 37 gadā

13.01.2018. 00:21

No rīta, kad mazliet aizgulējies pēc tālā nakts brauciena ar bisi plecos izeju no mājām un gribu doties uz tuvējo birztalu, es pēkšņi palieku kā bez spēka,-jo redzu, ka meža vairs nav. Mana meža vairs nav!
Nav zaļo , slaido egļu, kas ar savu staltumu vienmēr sveicināja mani kopš bērnu dienām. Viņu vietā atlikušas tikai nožēlojamas atliekas. Egļu cēlās galotnes sasviestas krustām-šķērsām starp bluķu grēdām un tikai pašā mežmalā starp salauzīto jaunaudzi palicis kāds aizlauzts un pārplēsts egles stumbrs.
Nē , šeit medniekam nav ko darīt!
Es gribu doties uz otru pusi, bet pārlaižot acis pār lauku, redzu arī tur tādu pašu ainu. Tas pats redzams pa labi un kreisi!
Kur palikuši mani skaistie meži, manas birztalas? Viņu vietā rēgojas tikai zaru jūklis,-celmi un atkal celmi…
Vai tad patiešām citkārt bagātie Piebalgas saimnieki palikuši visi uzreiz tik nabagi, ka bija jāatdod savas zemes krāšņums?-man iešaujas prātā.
Redzot šo postažu, man kļūst tik smagi, kā saimniekam, kad viņš ierauga savu kviešu druvu vienā naktī iznīcinātu no krusas vai negaisa.
Gandrīz ikkatrā mežiņā redzami strādnieku bari. Gaudo zāģi, klaudz cirvji un milzīgas egles, pildīdamas gaisu ar žēlu švīkoņu, viena pēc otras gāžas zemē. Katrreiz tādai lielai eglei krītos zemi it kā ievaidas, bet apkārtējie skartie koki vēl ilgi, it kā atvadoties, šūpojas un no tiem kā asaras birst nolauztie sīkie zariņi un skujas.
Klaiņojot pa laukiem, es piegāju birztalai kuru tikko sāka cirst.
Tiklīdz atskanēja pirmais cirtiens tiklīdz iestenējās valgā zemes mātes krūts krītot pirmajai milzīgajai eglei, no tuvējā sīkā eglāja izspurdza meža irbe, smagi un trokšņaini izcēlās rubeņu gailis. Kāds zaķis izbailēs metās projām no šī ļaužu kņadas trokšņa pārņemtās vietas un aizskrēja man gluži tuvu garām, bet es nevarēju pacelt bisi šāvienam
Pat dzenis, kas tikko bija sācis kalt netālu no cirstā koka, tūliņ pārtrauca savu darbu un aizlaidās.
Šeit palika tikai cilvēki, zirgi, jau nolaistie un savu kārtu gaidošie un pagaidām vēl augošie koki.
Man žēl mūsu mežu, gandrīz vienīgo nenocirsto mūsu tuvējā apkārtnē. Žēl, atceroties pagātni, bērnību un bezrūpīgās jaunās dienas ar toreizējām laimīgām medību dienām šajos mežos, kuri gadu no gada iet mazumā un dilst. Žēl sevišķi tamdēļ ka tagad manas dzimtenes mežiem pienākušas pēdējās dienas.
Mežs mirst…Viens pēc otra krīt priedes, bērzi un egles. Uz vietas tās nodarina no zariem, nogriež galotnes, sazāģē klučos. Tad viņus aizved zirgi un automobīļi… Bet tie nav manas dzimtenes ļaudis, kas žargonā runādami, nosvīduši skraida no vienas grēdas pie otras, kaut ko ar krītu atzīmēdami baļķu un kluču galos un pierakstīdami savā piezīmju grāmatiņā. Meža strādnieki, vairums latgalieši vienaldzīgu skatu un tīri mēchaniski turpina strādāt šo neinteresanto un viņiem jau sen apnikušo darbu.
Pelēkas debesis zemu slīgst pār sniegoto zemi. Mīkstas sniega pārslas krīt viena pēc otras apsegdamas cirstās rētas un dzēsdamas mītās pēdās, bet egles turpina gāzties viena pēc otras…
Gandrīz jau visu dienu esmu klejojis no viņas malas uz otru, gribēdams izbēgt no šiem ļaudīm, bet arvien uzduros tiem no jauna. Esmu piemirsis, ka man ir arī bise līdz un atceros to tikai tad kad mans Reno, kaut kur izcēlis zaķi un dzen to skaļi kaukdams. Bet es jau vairs neziņu, kur to lai sagaidu: visas man pazīstamās zaķu takas ir izpostītas, kamdēļ es neziņā palieku uz vietas un vēroju kā zaķis aizdrāž pār klaju lauku, kur citreiz nekad neesmu to redzējis skrejam.
Kad viņš nozūd manam skatam,-es dodos uz mājām.
Un mani pavada skumjas par mirstošām birztalām.

Mednieks un Makšķernieks
N3 marts 1937.

Atbildēt

bija aktuāli arī 37 gadā

13.01.2018. 00:20

Arv. Kleinšmidts
Kad mežs mirst
Mana brīnišķā dzimtene, es gandrīz vairs nepazīstu tevi! Liekas tu esi palikusi it kā kailāka, vienmuļāka un līdz ar to nabagāka: tavs lielais krāšņums-mūžam šalcošie meži gadu no gada kļūst arvien retāki.
Kad mani autobuss šūpo pār Piebalgas augstieni ,vezdams tuvāk un tuvāk dzimtām mājām, es šo lielo pārvērtību vēl nejaušu, jo ir jau krietni tumšs un apkārtni var redzēt tikai tik tālu, cik sniedz lielās auto acis. Savādi liekas tikai neparastie pasažieri-svešie vīri, apbruņojušies cirvjiem un zāģiem, kādas es ikdienas esmu redzējis dzelzceļu un autobusu piestātnēs. Tad es vēl ne nojautu, ka ar viņiem man nāksies sastapties, gandrīz ik uz soļa manās medību gaitās dzimtajos laukos.

Atbildēt

LV pilsonis

22.12.2017. 16:24

»

Bruno

Būsim nabagi, bet mežu necirtīsim. Kalpu un vergu domāšana


Tev izskatās ka esam palikuši bagātāki izcērtot mežus ? Ja nu vienīgi fiskāli un kāda grupējuma konti ir pildījušies. Latvijas tautsaimniecībai no mežu izciršanas ir minimāls ieguvums, bet tas jau šaurajai pierītei nav saprotams. Galvenais dzīt ideju par mežu industriālo apsaimniekošanu.

Atbildēt

Freids

21.12.2017. 17:18

Putnkopis jau sāsis dzejot (sacerēt peršas). Jo tālāk, jo varāk putnu mežā un galvā.

Atbildēt

Jā,

20.12.2017. 15:04

»

kā mums izdevās?

Atbilde - mēs lauzām, viņi lūza


citādu Latviju mums uz paplātes neviens nepienesīs, tikai tādu, kā tajā piedalāmies.

Atbildēt

kā mums izdevās?

20.12.2017. 13:44

Atbilde - mēs lauzām, viņi lūza!

Atbildēt

LV pilsonis

20.12.2017. 13:09

»

JURĪTIS

Viesturiņ, kāpēc spļauj akā, no kuras pašam jādzer.LVM dod naudiņu ,lai tu un tavi bērneļi varētu ēst.LVM dod naudiņu armijai,no kuras tu atkal saņemsi naudiņu un ne mazo...


Tādi kā Jurītis pie prāta nāks tikai tad, kad sapratīs, ka nauda nav ēdama un cilvēku misija uz zemes nav augļotāju vēlmju apmierināšana.
Nedod dievs tādus Jurīšus pie varas.

Atbildēt

vēlētājs

20.12.2017. 10:53

»

!!!

Pilnīgas muļķības, viss tikai sākas un beigsies pēc Saeimas vēlēšanām ar zaļo demagogu sakāvi. Sabiedrība atbalstīs attīstību, nevis stagnāciju, emigrāciju un nabadzību


stagnācija, emigrācija un nabadzība ir tavu dūklavu, ozolu, strīpnieku, muižnieku, un vēl dažu oligarhu grupiņas ilgstoši realizētās politikas sekas. Lauki jau šobrīd ir tukši, pateicoties šiem kungiem. Pietiek vienreiz !

Atbildēt

!!!

20.12.2017. 09:43

»

Katrīna

absolūtas muļķības. Tas bija sabiedrības faktors un spēks, kas nostrādāja. Nešaubīgi


Pilnīgas muļķības, viss tikai sākas un beigsies pēc Saeimas vēlēšanām ar zaļo demagogu sakāvi. Sabiedrība atbalstīs attīstību, nevis stagnāciju, emigrāciju un nabadzību.

Atbildēt

Pārdomas

19.12.2017. 22:02

Manuprāt neuzvarēja vides NVO, bet gan tuvojošo vēlēšanu faktors. Uzvara būtu, ja abas puses būtu vienojušās, kas nozimētu, ka ZM būtu pārliecināta par vides NVO ierosinājumiem. Šoreiz tā nebija.

Atbildēt

!!!

19.12.2017. 19:04

»

.

Patiešām malači


Muļķi nevis malači

Atbildēt

.

19.12.2017. 18:48

»

paldies!

MALAČI!Jūs uzsākāt nevienlīdzīgu cīņu ar alkatīgajiem mežu izcirtējiem, taču Jums izdevās


Patiešām malači!
Mežrūpnieki mežu redz tikai kā baļķus.

Atbildēt

!!!

19.12.2017. 17:38

Diskusijas par Latvijas mežsaimniecību veicinājušas vēlmi izteikt mežzinātnieka viedokli. Lasītājs, iepriekš atsevišķos medijos iepazinis tēlojumus, ka Latvijas meži tiek "pārcirsti un izpostīti", ir aicināts izlasīt arī šo rakstu. To izlasījis, viņš, visticamāk, nekļūs par meža profesionāli, bet vinnētājs būs - uzzinās, kā tiek iegūta informācija par koksnes resursiem valstī augošajos mežos un kādi tie patiesībā ir. http://www.delfi.lv/news/comment/comment/jurgis-jansons-latvijas-mezi-miti-un-realitate.d?id=39934363

Atbildēt

paldies!

19.12.2017. 13:51

MALAČI!Jūs uzsākāt nevienlīdzīgu cīņu ar alkatīgajiem mežu izcirtējiem, taču Jums izdevās!
Jūs uzņēmība bija apbrīnojuma un argumenti bija pārliecinoši, tiem pievienojās VARAM un Tieslietu ministrija, to priekšā bija spiesti piekāpties pat Ļimončiks un ministrijas ozoli.

Atbildēt

JURĪTIS

19.12.2017. 11:56

Viesturiņ, kāpēc spļauj akā, no kuras pašam jādzer.LVM dod naudiņu ,lai tu un tavi bērneļi varētu ēst.LVM dod naudiņu armijai,no kuras tu atkal saņemsi naudiņu un ne mazo.
Viesturiņ,lūdzu liec mierā vecos mežkopjus,viņi tāpat nesapratīs mūs jaunos.Tie bij citi laiki.
Labāk būtu cīnījies pret raundapa lietošanu.Citādi visu noindē,pupuķim un griezītei nebūs ko likt uz zoba.

Atbildēt

!!!

19.12.2017. 11:27

Tiem kas nostājas pret progresu un attīstību Saeimas vēlēšanās tiks skaidri parādīt kur ir viņu vieta

Atbildēt

???

19.12.2017. 10:42

Zaļie ir dīvaini cilvēki, Latviju piegāž ar atkritumiem, ko nereti aizdedzina, bet viņi klusē kā mēmi? Nevar izslēgt ka šī dāsni apmaksātā demogoģiskā kampaņa ir lai novērstu sabiedrības uzmanību no šīs atkritumu ievešanas Latvijā?

Atbildēt

LV pilsonis

19.12.2017. 04:46

Situācija ar mežiem ir vienkārši traģiska, kur neliels grupējums izmantojot aplamu mācību programmu veic noziegumu pret valsti. Un kāda sakritība, šādu mežu apsaimniekošanas mācību programmu izmanto tieši postpadomju valstīs un visā pasaulē jaunattīstības valstīs. Tā nav vienīgā sakritība, koksni eksportē tieši uz to valstu pārstāvētajiem uzņēmumiem, no kurienes nāk "gudrie" padomi, bet tie savukārt savus mežus resursus taupa un izmanto veco labo apsaimniekošanas modeli.
Ja jaunuļiem iemāca, ka sintētiskais apģērbs ir daudz labāks par dabīgo, tad tie to valkās paši un popularizēs citiem. Neesmu kategorisks visa jaunā noliedzējs, bet lietām jāpieiet saprātīgi un jābūt vērstām uz valsts interesēm ilgtermiņā. Tas gan būtu daudz garāks stāsts, kurš sākās ar noziedzīgu privatizāciju, mākslīgi radītu nabadzību, kas veicināja īpašumu pāriešanu uzpircēju nagos un tad nevaldāma vēlme ieviest intensīvo mežu apsaimniekošanu, ko kategoriski neviens saprātīgs cilvēks nedarītu savā dzimtenē ar savu mežu.
Netaisos šeit strīdēties ar tiem, kuri ieguvuši greizu izglītību un paši sevi uzskata par gudriem, skumjākais, ka tādas ir daudzas nozares un visas vērstas uz to lai valsts un sabiedrības ieguvums būtu minimāls, bet privātās kabatas pildītos uz urrā. Rezultātus tikai daļēji varam nojaust valsts kopējos ekonomiskajos rādītājos, kurus atkal rēķina pēc ārvalstu piespēlētām formulām un tie nekad neuzrādīs patieso nabadzību jaunattīstības valstīs. Tie ari nekad neatdzīs faktu, ka neiespējami ir sasniegt labklājību ar svešu naudu,svešu izglītību un svešām bankām, ko kontrolē ieinteresētie no ārpuses savai labklājībai.

Atbildēt

tā bija reāla cīņa

19.12.2017. 01:58

paldies visiem, kas sadarbojās! Mēs to visi kopā paveicām. Nosargājām mūsu mežus! Nekad nedomāju, ka Latvijai pienāks tādi laiki, ka viena neliela, bet naudīga cirtēju grupa nostāsies pret visu pārējo sabiedrību.

Atbildēt

Mežinženieris

19.12.2017. 01:31

Paldies Dievam, ka šis neprāts ar nepieauguša meža ciršanas tīkojumiem uz laiku ir beidzies.
Uz laiku! Jo neviens vēl nav sadūšojies atbildēt uz jautājumu: kāpēc ir tik ļoti nepieciešams cirst audzes kopšanas ciršu vecumā un sīka diametra? Vai gadījumā jau nesāk trūkt ko cirst? Gada pieaugumi gads no gada tiek pārcirsti - un tā jau pārdesmit gadus no vietas - tātad, viss normāli cērtamais iet uz beigām. Tāpēc steidzami jāpieņem likums, atļauja, sākt cirst jaunaudzes - cita izskaidrojuma šeit nav. Un ''zinātniskais'' pamatojums apmaiņā pret attiecīgu finansējumu atradīsies vienmēr.

Atbildēt

Vtf

19.12.2017. 00:30

Tiem, kas ķērc par labu grozījumiem, nauda svarīgāka par Latvijas nākotni vai grozījumu virzītāji smadzenes saskalojuši. Atveriet acis!

Atbildēt

piekrītu

19.12.2017. 00:00

»

:)

grozījumu bīdītāju brūces aizsveķosies, ar laiku taps par dzintaru, un ieguvēji būs visi


skaisti un poētiski:) jā, ieguvēji būs visi

Atbildēt

Māris

18.12.2017. 23:02

»

Tu glups vai

Ja tu nezini, nebāzies ar savām gudrībām un sazvērestības teorijām. Varbūtu tu glups, tad tev piedoddams...


Kā reiz, tulīt pārdosies lielākais Skandināvu meža īpašnieks. Vari nopirkt bik virs 100 000 ha bāleliņu zemes. Ko ta nepērc, ja jau tas tik izdevīgs bizness, nocērt krūmus, iestādi mežus un būsi bagāts. Tik stulbi Man būtu tev mācīt, ka tur krūmi neaug, jo vissi krūmi, kas ir nopirkti no pašiem Latvju bāleliņiem ir nocirsti un apstādīti ar selekcionētu uzlabotu egli kura būs cirtmetā jau 50 gados, nevis tā kā tagad-80 gados, jo Tu jau no tā ne sūda nesaproti.Un šie krūmi vairs par sviestamizi nepārdosies, pēc šāda ieguldīta kapitāla. Un vēl, varētu izvilkt kaut kādu kopsaucēju, cik tūkstošus priedes, egles un bērza stādiņu gadā izaudzē Latvijā un cik tiek Latvijā iestādīti, cik zinu, tad tie ir entie milijoni, stādaudzētavas nelielu apjomu eksportē, katru gadu paplašinoties, bet tāpat tās netiek līdzi stādiņu pieprasījumam un pavasarī lielās firmas cīnās par pēdējiem palikušajiem tūkstošiem. Jāapbēdina būs Tevi, bet krūmus neviens nestāda.
P.S. Ieteiktu LVM stipri apsvēt to BS iegādi, bet nu gan jau, ka momentā, kad Latvijas budžetiņš prasīs ieskaitiet tos dienišķos 50 citronus gadā, tad pats Ķerus un slavenā Bisenieces kundze būs pret, jo daļa no šiem 50 citroniņiem, tak pa maldus ceļiem nonāk ar viņu mūždien tukšajās un plašajās kabatās, jo kaut kas, tak tai rīklē jāiemet no tās skaļās bļaušanas.

Atbildēt

kiusa

18.12.2017. 21:49

Kaut kā jau tā nauda jāiztērē, gan jau kāds sapelnīs. Ja kāds Zaļais kaut centu savā dzīvē būtu nopelnījis varētu diskutēt! Nevajag musināt tautu, viņa taču arī tāpat domā un beigās sapratīs.

Atbildēt

???

18.12.2017. 21:40

ko tas ackariks tur putninu moka? DDD

Atbildēt

mulku zeme

18.12.2017. 21:06

»

Tu glups vai

Ja tu nezini, nebāzies ar savām gudrībām un sazvērestības teorijām. Varbūtu tu glups, tad tev piedoddams...


Grozijumu merkis ja grib var mezu kopt un atrak izaudzet resnus kokus,tad jastada augstvertigs mezs. neviens bez urbja nepateiks ka tie ir jaunaki koki

Atbildēt

V

18.12.2017. 21:05

Viestur neizdevās, neeee! Paies vēlēšanas, norimsies politiki, un būs tákà tam jàbūt! Nebūs tà ka putnkopis diktès mežsaimniecību! Un kas ir 4500 cilvèku iniciatīva? Tu smejies? Manabalss.lv pat par tizlàkiem ierosinàjumiem ir vairàk balsojumu! Hah! Visur piemetina šos 4500. Smiekligi. Būs vēl viss!! Cerams, ka drošības jostas Tev nav uz velosipèda uzmontètas.

Atbildēt

Tu glups vai

18.12.2017. 20:53

»

Māris

Mani fascinē šis portāls. Laikam visi, kas iemaksā naudiņu, var likt stāstiņus, kādus grib, ka balts ir melns un citādu visādu figņu, jo taisnība, tak ir tam, kam skaļāka mute, vai ne Ķerus


Ja tu nezini, nebāzies ar savām gudrībām un sazvērestības teorijām. Varbūtu tu glups, tad tev piedoddams.

Portāls ir gandrīz vienīgais, kas dod iespējas publicēties visiem un nevienu rubli neprasa. Tajā publicējas pat ministri un SAB vadītājs un citi.

Paldies Lato Lapsam. Šeit var publicēt asus, kritiskus rakstus, ko neļaauj neviens cits portāls, nemaz nerunājo par avīzēm - tur tautai pieejas nav.

Ziedot, jā, jo līdzekļi portāla apkalpošanai un uzturēšanai vajadzgi.

Raksts ir ļoti pareizs - mežu slepkavas turpina darboties. Mežu vietā aug krūmāji. Pareizi - Latviju klāj liels daudzums "mežu"- krūmāju.

Atbildēt

:)

18.12.2017. 20:49

grozījumu bīdītāju brūces aizsveķosies, ar laiku taps par dzintaru, un ieguvēji būs visi :)

Atbildēt

Māris

18.12.2017. 20:40

Mani fascinē šis portāls. Laikam visi, kas iemaksā naudiņu, var likt stāstiņus, kādus grib, ka balts ir melns un citādu visādu figņu, jo taisnība, tak ir tam, kam skaļāka mute, vai ne Ķerus?

Atbildēt

muļķu zeme

18.12.2017. 20:26

cilvēki kuriem pieder meži nestāda laba meža vietā zinātnieku selekcionētus skujkokus, bet pastaigā ar krūmgriezi un paretina bērziņus.
Rezultātā, drīz beigsies skujkoki Latvijā. Grozījumi bija labs kopromiss lai situāciju mainītu, bet tagad muļķu dēļ vilciens ir aizgājis.
Piemērs: ir 1 bonolitātē 34,7cm resnas priedes. Pēc jauniem noteikumiem būtu jāstāda vietā un jāsargā no zvēriem, pēc vecajiem tas nav obligāti

Atbildēt

Grieze

18.12.2017. 20:04

"Turklāt arī VARAM un Tieslietu ministrija iebilda pret noteikumu grozījumu tālāku virzību." Dīvaini ne, ka abas ministrijas NA. ZP skaidrs- vecais stukačs Ulme ZP un jaunais Ulme- akcijas iniciators.

Viestur, nevajag līķus no kapiem vilkt ārā! Tie Tev nepalīdzēs pierādīt, ka melns ir balts.

Atbildēt

Grieze

18.12.2017. 19:56

Autor, kurš NVO samaksāja par šo rakstu?

Nē, Tev un citiem zaļajiem NAV izdevies. Šoreiz ir pāršauts pār strīpu ar vēlmi nopelnīt uz visas sabiedrības rēķina un tās labklājības rēķina.

Atbildēt

RT67

18.12.2017. 19:23

»

50s

Jau tas ,ka tiek lietots "padomju " nevis okupacija ,liecina par to ka skribents RT67 komunists , Latvijas mezu izlaupisana ir principa un naudas jautajums. Veiksmi Viesturam


Mīļumiņ, man ir tikai 22 gadi. Neizdosies "piešūt" komunismu. Un skribents laikam gan ir tas, kas raksta "okupacija" un "jautajums". Labāk paklusē un nekropļo latviešu valodu.

Atbildēt

50s

18.12.2017. 18:51

Jau tas ,ka tiek lietots "padomju " nevis okupacija ,liecina par to ka skribents RT67 komunists , Latvijas mezu izlaupisana ir principa un naudas jautajums. Veiksmi Viesturam !

Atbildēt

RT67

18.12.2017. 18:09

Bija padomju laikā anekdote par trako, kas sēdēja mazmājiņā, kamēr trakonamam uzmeta bumbu. Puisis nošausminājās, ka nevajadzējis tik skaļi. Kaut kā atcerējos, lasot kunga plātīšanos, ka atkal izdevies nostrādāt kaut ko pastulbu.

Atbildēt

Lapas:    1   

Jūsu vārds:

Komentāra teksts: