Menu
Pilnā versija
Foto

Nav jūtama krietna, kārtīga saimnieka roka

Andris Pauls-Pāvuls · 13.05.2021. · Komentāri (15)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2017. gada pašvaldību vēlēšanās Smiltenes novadā no 66 kandidātiem četros partiju sarakstos tikai 7 kandidāti bija partiju biedri. Rezultātā deputātu vietu vairākumu 9 no 15 Smiltenes novada domē ieguva Nacionālās apvienības (NA) saraksts, no kura nebija ievēlēts neviens NA biedrs. Tā par Smiltenes novada mēru kļuva bezpartejiskais Gints Kukainis un kopā ar astoņiem bezpartejiskiem deputātiem faktiski vadīja novadu līdz brīdim, kad 2019. gada 2. septembrī bijušais izpilddirektors Kārlis Lapiņš pieņēma Latvijas Reģionu apvienības/Vidzemes partijas (LRA) saraksta deputāta mandātu un lielā vienprātībā tika ievēlēts par domes priekšsēdētāja vietnieku.

Politiskā kultūra

Tādā pašā vienprātībā deputāti par izpilddirektoru apstiprināja Andri Lapiņu, zinot par interešu konfliktu, jo izpilddirektora tiešā pakļautībā strādā viņa laulātā – kancelejas vadītāja Dina Kaupe.  Tagadējais mērs Edgars Avotiņš tika ievēlēts kā bezpartejiskais no LRA saraksta, 2019. gadā tika uzņemts par NA biedru un tā paša gada 27. novembrī, Gintam Kukainim mandātu noliekot, tika ievēlēts par Smiltenes novada domes priekšsēdētāju un tandēmā ar sava vēlēšanu saraksta līderi Kārli Lapiņu novadu vada līdz šim.

Aizejošo politisko vadību varētu dēvēt par mūsu novada, lienētas un dāvātas naudas apguves čempioniem, lai gan tās tērēšanas lietderība un kvalitāte būs izprotama tikai turpmākā laika gaitā. Vadīšanā Smiltenes novadā maz bijušas nacionāli konservatīvas pazīmes, tomēr pagājušajā, diezgan liberāli aizvadītajā periodu, manuprāt, nav bijusi jūtama krietna kārtīga saimnieka roka, drīzāk pār deputātiem valdošais administrācijas diktāts vai pat, šķiet, kāda nepārvarama vara.

Morāle

Politiski aktīvie smiltenieši ir sapratuši, ka “čomu būšanai” partiju demokrātijā nav perspektīvas. To apliecina pie varas bijušo līderu nespēja vairs saturēt šādas “bezpartejisko čomu” komandas. Iepriekšējās vēlēšanās startējušās LRA saraksta līderis Kārlis Lapiņš no savas komandas nav spējis piesaistīt nevienu (!) bijušo komandas biedru, tagad startējot kopā ar Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), no kuras iepriekšējās komandas Toms Markss spējis piesaistīt tikai vienu bērnudārza vadītāju. Īpaši nav veicies arī Edgaram Avotiņam – no Ginta Kukaiņa veidotās komandas, viņam izdevies piesaistīt tikai piecus un no iepriekšējās komandas atvilināt līdz vienu.

Nākotne

Arī politiskajā kultūrā ir jābūt tikumībai un uzskatu noturībai – spējai “noiet pa sliedi”. Politiķi, kuri maina partijas vai veido “čomu komandas” katrām vēlēšanām, nav ilgtspējīga parādība. Jaunā Apes, Raunas un Smiltenes novada vēlētājiem šoreiz ir liela iespēja izvēlēties arī tādu partiju sarakstus, kurām novadā ir izveidotas nodaļas ar pilntiesīgiem biedriem, kuri par novada iedzīvotāju domām un vajadzībām interesējušies jau krietni pirms vēlēšanām.

Partiju faktiskā rīcība novadā būtu vērtējama kopsakarībā ar valsts piešķirto finansējumu – kādu artavu no tās un kādiem mērķiem katra no šeit kandidējošām partijām atvēlējusi darbībai mūsu novadā: vai tikai acu aizmālēšanai ar „čomu komandas” lielformāta reklāmām vai arī semināru, aptauju rīkošanai un biroju atvēršanai.

Novērtē šo rakstu:

20
5