Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Darbdienas pēcpusdiena no pilsētas centra attālā iepirkšanās centrā - šādu vietu un laiku, lai tiktos ar vairāku ietekmīgu miljonāru apsargu Mārtiņu Tenbergu, trešdien bija izvēlējies Saeimas deputāts Klāvs Olšteins. Pietiek abus novēroja trešdien pulksten 15:30, aptuveni pusstundu apspriežoties uz soliņa iepretim kādam apavu veikalam tirdzniecības centrā Mols. No malas izskatījās, ka Tenbergs Satiksmes ministrijas (SM) parlamentāro sekretāru, kurš vairāk klausījās, ilgi par kaut ko instruē. Pietiek zināms, ka Tenbergs no SM nesen centies saņemt viltotas rekomendācijas startam kādā starptautiskā tenderī.

Olšteins uz Pietiek jautājumiem nespēj atbildēt jau kopš ziemas un arī šoreiz nosūtīto īsziņu, kāda degoša Tenberga vajadzība likusi darbdienas pēcpusdienā doties uz attālo iepirkšanās centru, ignorēja.

Tiek uzskatīts, ka apsardzes firmas TM security īpašnieks Tenbergs kontrolē Olšteina "sešinieku", lai gan aiz viņa muguras visticamāk slēpjas citi, ietekmīgāki un lielākiem naudas resursiem apveltīti spēlētāji, kuriem vasarā pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām bija izdevīgi pašiem neizgaismoties. Tenbergs ir sniedzis pakalpojumus miljonāriem, kuri šoziem izveidoja tā dēvēto "Repšes biedrību" – Olafam Berķim, Donātam Vaitaitim, Uldim Mierkalnam un Valērijam Belokoņam.

Tomēr apšaubāmu reputāciju ieguvušajam "miljonāru apsargam" Tenbergam ir arī personiskās biznesa intereses, kurās viņš cenšas izmantot "olšteiniešu" ietekmi Satiksmes ministrijā (SM), kuras parlamentārais sekretārs ir Olšteins. Pietiek zināms, ka aptuveni pirms mēneša Tenbergu pieņēmis satiksmes ministrs Aivis Ronis. Ministrs nenoliedza, ka Tenbergs bija ieradies, lai ar viņa atbalstu saņemtu starptautiskās lidostas Rīga rekomendācijas un apliecinājumus par TM security pieredzi drošības pakalpojumu sniegšanā, kas Tenberga firmai nepieciešama startam kādā starptautiskā tenderī.

"Es teicu, ka nevaru viņam līdzēt," apgalvoja Ronis. Ministrs noliedza, ka pieņemt Tenbergu viņu lūdzis Olšteins. Pēc neoficiālas versijas SM vadība Tenbergu nosūtījusi pie lidostas drošības dienesta šefa Raimonda Lazdiņa, kurš vajadzīgās rekomendācijas nepamatoti izsniedzis. Lazdiņš Pietiek to noliedza un neapstiprināja, ka Tenbergs pie viņa vērsies ar vai bez SM vadības ziņas.

Kad pāris nedēļas pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām Pietiek norunāja tikšanos ar Olšteinu, lai iztaujātu viņu par jurista darbu Mierkalnam piederošajā firmā Pata AB, kur viņš apkalpojis ofšorkompānijas, deputāta kandidāts uz tikšanos Vecrīgas pieczvaigžņu viesnīcas Grand Palace Hotel āra terasē ieradās kopā ar sabiedrisko attiecību speciālistu Aleksandru Niklasu. Pēdējo tolaik algoja Ventspils miljonārs, Berķa ilggadējs sabiedrotais Oļegs Stepanovs.

Pēc tam, jautāts, kurš viņam apmaksājis šos sabiedrisko attiecību pakalpojumus, Olšteins teicās nezinājis, ka tie kaut ko maksā. Katrā ziņā viņam neesot zināms, ka kāds viņa vietā par tiem samaksājis. Brīdī, kad Pietiek sāka šķetināt Olšteina "ofšoru lietu", kas varēja apdraudēt viņa izredzes vēlēšanās, Tenbergs centās izskaitļot iespējamos informācijas avotus, iesakot viņiem nerunāt. Niklass vēlāk atzina, ka palīdzēt Olšteinam viņu palūdzis Tenbergs.

Vasarā pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām Tenbergs, izmantodams pazīšanos ar atsevišķiem Valsts prezidenta kancelejas bijušajiem darbiniekiem kopš laika, kad apsargāja vēl Vairu Vīķi-Freibergu, ieguva zināmu ietekmi Zatlera reformu partijā. Pasniedzot sevi kā "latviešu virsnieku, kurš vēlas palīdzēt cīņā pret oligarhiem", Tenbergs mēģināja spēlēt vidutāja un "lietu sakārtotāja" jeb pelēkā kardināla lomu. Kad Pietiek neilgi pirms vēlēšanām pērnruden tikās ar Tenbergu, viņš neslēpa, ka savu kārti liek uz Olšteinu, kurš esot "talantīgs politiķis, iespējams, nākamais Andrejs Panteļējevs". Kad, sastādot valdību, izrādījās, ka Tenbergs un viņa saimnieki nespēj ietekmēt "zatleriešus", piemēram, noraidot iekšlietu un ekonomikas ministru kandidatūras, notika partijas sašķelšana, Olšteina sešiniekam aizejot un kļūstot par jaunās valdības stabilitātes garantu, bez kuru balsīm nav iespējams nodrošināt stabilu koalīcijas vairākumu Saeimā.

Olšteins nav noliedzis, ka ir pazīstams ar Tenbergu, bet arī iepriekš ir atteicies komentēt abu tikšanās un sarunas, uzskatot, ka tās ir privātas. To, ka vēl pirms vēlēšanām, ap ZRP izveides laiku Olšteins viņu iepazīstinājis ar Tenbergu, Pietiek atzinis no "zatleriešiem" izslēgtais "olšteiniešu" biedrības ģenerālsekretārs Guntars Galvanovskis. Toreiz trijotne esot runājusi "par politiku". Tenbergs Pietiek vēlmei tikties un atbildēt uz jautājumiem pēdējā gada laikā nav atsaucies.

Uzņēmumu reģistrā iesniegtajos Zatlera reformu partijas dibinātāju sarakstos aiz 50 uzvārdiem minēts, ka viņus ieteicis „Klāvs”. Daži no šiem cilvēkiem saistīti ar Tenberga apsardzes firmu TM security. Runas par TM security ietekmi uz jauno partiju sākās drīz pēc partijas dibināšanas kongresa, kurā piedalījās uzkrītoši daudz melnos uzvalkos tērptu apsargu. Daži no viņiem kļuva par partijas dibinātājiem, vairāki tai ziedoja naudu. TM security personāla daļas vadītājs Gunārs Rusiņš tika ievēlēts 11. Saeimā, bet kopā ar Olšteinu atšķēlās dienu pirms jaunā parlamenta pirmās sēdes.

Vairākiem no "Repšes biedrības" miljonāriem ir tieša ietekme uz Olšteinu arī bez Tenberga starpniecības. Mierkalna firmai Pata AB Olšteins slepus sniedza juridiskos pakalpojumus, kūrēdams arī ofšorkompāniju dibināšanu, jau būdams Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs ministra Arta Kampara laikā. Ar Berķi saistīts vēja bizness laikā, kad EM saimniekoja Kampars un Olšteins, saņēma lauvas tiesu vēja elektrostacijās saražotās enerģijas obligātā iepirkuma kvotu.

Olšteins uz Pietiek jautājumiem nav spējis atbildēt jau kopš ziemas, kad portāls no viņa prasīja atbildes par Drošības policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklēšanām vēja kvotu sadales lietā. Tajā, pēc informētu avotu sniegtām ziņām, figurējušas uzņēmēju liecības un aizdomas par Olšteina kukuļošanu. Lietā figurēja arī bijušā ekonomikas ministra, tagad Vienotības ģenerālsekretāra Kampara un EM valsts sekretāra Jura Pūces vārdi. Pēdējais Pietiek apgalvoja, ka ne reizi neesot saukts liecināt. Tomēr KNAB šo pārbaudi izbeidza, nesaskatot noziedzīga nodarījuma pazīmes līdzīgi kā citos gadījumos, kad varētu tikt apdraudēta Vienotības reputācija.

Novērtē šo rakstu:

0
0