Menu
Pilnā versija
Foto

Pamātes deklarācija

Jānis Urbanovičs · 15.12.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Krišjāņa Kariņa "otrās atnākšanas" valdības deklarācija ir par 70 punktiem garāka nekā pirmā, un tās saturu grūti novērtēt pēc tā, kas tur ir iekļauts. Šķiet, tā tapusi pēc principa - jo vairāk, jo labāk. Cilvēkiem svarīgi izlasīt deklarācijā kādu teikumu, kas aizķer tieši viņu, un vai tad mums žēl? Tāpat jau ne šo, ne visas līdzšinējās deklarācijas sabiedrība prasīgi neizvērtēs pēc tā, cik rezultatīva bijusi izpilde. Nav mums tādas tradīcijas diemžēl...

Tāpēc būtiskāk man liekas vērst uzmanību uz to, kas šajā dokumentā NAV IETVERTS. Un valdību veidojošās partijas dod mums pilnīgi skaidru signālu, ka turpmākos gadus no politiskās dienaskārtības tiks izņemts tāds jautājums kā politiskās nācijas veidošana, sabiedrības saliedēšana.

Paspēlējās ārlietu ministrs un vēl daži no elites ar šiem vārdiem pirms vēlēšanām, un pietiks. Mazākumtautību pārstāvji var velti nestudēt garo dokumentu, cerot uz kādu labas gribas žestu savā virzienā, - tā tur nav.

Ja vēl iepriekšējā Kariņa valdības deklarācija solīja mazu solīti minoritāšu virzienā, apņemoties, ka "paplašināsim latviešu valodas apguves un zināšanu līmeņa paaugstināšanas iespējas, instrumentus un sekmēsim latviešu valodas lietot prasmi", tad šajā arī tas vairs netiek piedāvāts.

Tā vietā bez aplinkiem tiek pateikts, ka "veidosim tādu mediju politiku un likumdošanas vidi, kas atbalsta saturu valsts valodā, un nodrošināsim, ka turpmāka papildu satura krievu valodā atbalstīšana no valsts puses nenotiks". Tātad - esiet modri, krievvalodīgie mediji, kas cer uz valsts atbalstu - kā Latgalē, tā visur citur Latvijā.

Ja "burkānus" vienotas informatīvās telpas nodrošināšanai vairs nepielietos, tad ar "pātagām" būs vēl stingrāk: "par vienu no Iekšlietu ministrijas galvenajām prioritātēm" tiek noteikts uzdevums panākt "ievērojamu televīzijas programmu un cita veida audio un audiovizuāla satura prettiesiskas izplatīšanas samazinājumu, tai skaitā samazinot prettiesisku satura izplatīšanu gan tiešsaistē, gan, izmantojot nelegālas iekārtas." Esiet gatavi, ļaudis, - paralēli "mazmājiņu policijai" jūs jebkurā brīdī var apmeklēt arī "antenu policija"...

Valdības deklarācija mums apliecina, ka valdošā koalīcija arī turpmāk kāps uz tā vecā grābekļa, augstprātīgi uzskatot, ka saliedētu sabiedrību, kas vienoti stājas pretī gan iekšējiem, gan ārējiem draudiem, var izveidot bez savstarpēja dialoga. Vēl jo vairāk - deklarācijas autori vairākkārt tekstā manipulē ar frāzi par vērtībām, kuras "fundamentāli balstīsim uz valsts valodas un Latvijas Satversmes vērtību bāzes".

Atļaušos atgādināt, ka pie Satversmes vērtību bāzes pieder ne tikai tās jaunradītā preambula, bet arī 114.pants: "Personām, kuras pieder pie mazākumtautībām, ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību.” Taču par to valdības deklarācija klusē. Tāpēc ir pamats uzskatīt, ka pret vienu pilsoņu daļu valsts izturēsies kā māte, bet pret citu - joprojām kā pamāte.

Novērtē šo rakstu:

76
35