Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nacionālā apvienība uz trešdien pulksten 16 plānotajām sarunām ar premjeru Valdi Dombrovski (Vienotība) ieradās ar nākamā tieslietu ministra - jurista Jāņa Bordāna - vārdu. Gan par viņu, gan Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārā sekretāra, advokāta Aigara Lūša kandidatūru panākta politiskā vienošanās, pēc sarunām apstiprināja premjers un Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.  Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Lūša kļūšana par TM parlamentāro sekretāru var radīt saspīlējumu starp abiem koalīcijas partneriem. Tomēr Dombrovskis trešdien uzsvēra, ka Vienotība politiski neiejauksies šīs amatpersonas apstiprināšanā, jo tā ir nākamā tieslietu ministra kompetence.

Tieši Bordānu kā premjeram pieņemamāko nākamo tieslietu ministru no Nacionālās apvienības vidus jau kopš Gaida Bērziņa demisijas pirms nedēļas  neformālās konsultācijās mazākajam koalīcijas partnerim bija minējuši Vienotības pārstāvji.

Tikmēr TM parlamentārā sekretāra izvēle varētu uzturēt spriedzi Nacionālās apvienības un Vienotības attiecībās, jo šim amatam, kā Pietiek jau prognozēja, izvirzīts advokāts Aigars Lūsis. Viņa kandidatūru lielākais koalīcijas partneris iepriekš nobremzēja Krājbankas maksātnespējas administratora amatam, vēloties saglabāt politisku ietekmi pār šo procesu.

Trešdien Dombrovskis izvairījās komentēt šo epizodi abu politisko spēku attiecībās, apliecinot, ka Vienotība politiski neiejauksies TM parlamentārā sekretāra apstiprināšanā.

No atsevišķu apvienības politiķu neoficiāliem izteikumiem izriet, ka viņi rēķinās: Vienotība nebūs apmierināta ar Lūsi kā cilvēku, kurš nodrošinās TM saikni ar parlamentu. Tieši šāds arī esot izvēles mērķis - virzīt TM parlamentārā sekretāra amatā personu, kas ir gatava paust un neslēpt koalīcijas "lielajam brālim" pretējas nostājas, kas Nacionālajai apvienībai ļautu politiski pozicionēties.

Nacionālā apvienība pirms trešdienas tikšanās ar premjeru  Dombrovski valdes un frakcijas kopsēdē apsprieda trīs iespējamos tieslietu ministra kandidātus - Bordānu, Lūsi un arī juristi Baibu Broku, jo katram bija atbalsts kādā no dažādajiem Nacionālās apvienības strāvojumiem.
Bordāns par premjeram pieņemamu tieslietu ministru tiek uzskatīts, atceroties, ka 2010. gada vasarā, kad toreizējai koalīcijai ar zaļajiem zemniekiem pēc Tautas partijas aiziešanas no valdības bija grūtības vienoties par Bordānu kā tieslietu ministra kandidātu. Tādēļ speciāli Bordānam tika izveidots premjera parlamentārā sekretāra amats, kura kompetencē bija tieslietu jautājumi. Tobrīd un līdz nesenam laikam Bordāns bija partijas Pilsoniskā savienība biedrs, bet aizgāja no tās īsi pirms tās saplūšanas ar Vienotību un ar domubiedriem izveidoja biedrību Demokrātiskie patrioti. Atsevišķi biedrības pārstāvji 11. Saeimas vēlēšanās startēja no Nacionālās apvienības saraksta, un Bordāns jaunajā valdībā kļuva par TM parlamentāro sekretāru.

Savukārt Baiba Broka ir Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore. Viņa arī divas reizes ir ieņēmusi TM parlamentārās sekretāres amatu - abas reizes, kad tieslietu ministra amatā bija Bērziņš (Kalvīša un Godmaņa valdībās). Viņa arī bija Nacionālās apvienības oficiāli nominētā tieslietu ministra kandidāte pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām. Ar Nacionālās apvienības svētību Broka ir saglabājusi labi apmaksātu amatu VAS Latvijas Gaisa satiksme valdē.

Novērtē šo rakstu:

0
0