Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) neformālās konsultācijās ar koalīcijas partneri Zatlera Reformu partiju (ZRP) aicinājis mainīt tās izraudzīto kandidātu virzīšanai darbam Ventspils brīvostas valdē, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Dombrovskis vēlāk ar sava preses sekretāra starpniecību kategoriski noraidīja "spekulācijas par Lemberga interešu aizstāvību". Tomēr iemeslus, kādēļ tiek bremzēta Ventspils mēra politiskā opozicionāra Aivja Landmaņa (ZRP) virzīšana, premjers atteicās komentēt.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) Ventspils un Rīgas brīvostās patlaban pārstāv Lemberga kontrolētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) virzītie Vilis Avotiņš un Viesturs Silenieks. Abus amatos apstiprinājusi vēl Dombrovska iepriekšējā valdība, kad zaļie zemnieki bija Vienotības partneri koalīcijā.

Jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (ZRP), lai mazinātu Ventspils mēra ekonomiskās un līdz ar to arī politiskās ietekmes sviras, vēlas ZZS cilvēku nomaiņu brīvostu valdēs. Amatam Ventspils brīvostas valdē Sprūdžs nolūkojis ventspilnieku Aivi Landmani, kurš ir asā opozīcijā Lembergam un iestājas par brīvostas valdes lēmumu caurskatāmību.

Premjers Dombrovskis, atbildot uz Pietiek jautājumu par iemesliem Landmaņa kandidatūras bremzēšanai, ar preses sekretāra Mārtiņa Pankes starpniecību piektdien paziņoja, ka "atturas no komentāriem par spekulācijām par iespējamo brīvostu valžu locekļu nomaiņu". Dombrovskis arī "kategoriski noraida spekulācijas par  A. Lemberga interešu aizstāvību". Saskaņā ar likumu pārstāvju virzīšana darbam ostu valdēs ir VARAM, Ekonomikas, Finanšu un Satiksmes ministriju kompetencē, atgādina premjers. Ja ministri lems izvirzīt konkrētus kandidātus, tad šis jautājums tiks izskatīts valdības sēdē un būšot iespējams kandidātus publiski vērtēt. "Premjers uzskata, ka pašlaik svarīgi ir runāt par ostu pārvaldes modeļa uzlabošanu, lai palielinātu valsts ieguvumus - šim mērķim valdības uzdevumā Satiksmes ministrija pašlaik gatavo pētījumu," informēja Dombrovska pārstāvis.

Landmanis savulaik bijis Jaunajā laikā, bet aizgāja uz ZRP, vīlies Vienotības kompromisos un sadarbībā ar Lembergu. Kad Vienotības partijas, Dombrovskim nākot pie varas, virzīja savus pārstāvjus Ventspils brīvostas valdē, vietējo Ventspils nodaļas biedru kandidatūras pat neesot izskatītas, un šajos amatos virzīti rīdzinieki. „Mums Rīgā pateica: personas uz brīvostu ir jāsaskaņo ar Aivaru [Lembergu], par jums nevarēsim vienoties,” iepriekš Pietiek stāstīja Landmanis.

Tagad, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, premjers Dombrovskis sākotnēji devis zaļo gaismu Landmaņa virzīšanai, tomēr pēc plašākām konsultācijām un Vienotības līderes Solvitas Āboltiņas iesaistīšanās ieslēgta atpakaļgaita. Vienotības vadošie politiķi neoficiāli norāda, ka Landmaņa kandidatūru uz Ventspils brīvostas valdi Ministru kabinetā neatbalstīs. Vienotības neformāli paustās iebildes satur Lemberga argumentāciju, proti, ka Landmaņa virzīšana politizēšot ostu darbību un viņš pieder Ventspils tranzīta karos ierautajām pusēm. Aizdomas par Vienotības un Lemberga pozīciju saskaņošanu raisa fakts, ka iebildes celtas tikai pret Landmaņa virzīšanu uz Ventspils brīvostu. Turpretī darbam Rīgas brīvostas valdē ZRP noraudzītais kandidāts no Vienotības puses atzīts par atbilstošu profesionāli.

Otrdien Saeimas Tautsaimniecības komisijā, kur notika diskusija par nepieciešamajām reformām ostās, bija vērojams, ka sakrita Vienotības frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa un Ventspils brīvostas pārvaldnieka Imanta Sarmuļa pozīcija, ka lielas problēmas ostu pārvalžu darbībā nav vērojamas. Bezpartejiskais satiksmes ministrs Aivis Ronis komisijas sēdē negribīgi piekrita ZRP virzītajam kompromisam tomēr nevilcināties ar priekšlikumiem ostu reformām līdz 1.jūnijam, kā to vēlējās Zaķis, un Ostu likumu atvērt grozījumiem jau 1.aprīlī. Sēdes laikā bija redzams, ka Zaķis satiksmes ministram vairākkārt sūtīja īsziņas, cenšoties ietekmēt Roņa pozīciju, bet pamanījis, ka to filmē TV operators, paslēpa tālruni.

Ostu reformas un likuma atvēršana grozījumiem tiek pamatoti ar nepieciešamību apturēt Latvijas lielo ostu konkurētspējas krišanos un mazināt atsevišķu personu vai šauru interešu grupu ietekmi Latvijas tranzītbiznesā. Brīvostu valžu lēmumiem tiek pārmesta necaurspīdība, ko esošie Ministru kabineta virzītie ministriju pārstāvji Ventspils un Rīgas brīvostās nav centušies mazināt. Satiksmes ministra Roņa nesenajā vizītē Ventspilī Lembergs bija uzteicis sadarbību ar Sandru Bukani un Antonu Vjateru (abi Vienotības virzīti), Pietiek stāstīja delegācijas dalībnieki. Savukārt Ronis, par kura darbību politisko atbildību uzņēmusies Vienotība un "Olšteina sešinieks", Ventspils mēram solījis nesākt reformas, pirms nav izvērtēta to nepieciešamība.

Novērtē šo rakstu:

0
0