Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atsaucoties uz Jūsu publicēto rakstu https://m.pietiek.com/raksti/struklaka_ka_livanu_pasvaldibas_spogulis, kur aktualizējāt arī Līvānu novada skolu tīkla reformu jautājumu, vēlējos padalīties ar papildu informāciju tieši par Rožupes pamatskolu. Šobrīd cīnāmies, lai skola pastāvētu, jo nekāds lēmums vēl nav pieņemts. Šķiet, ka sēde būs tikai 25.01.2024. 

Novada iedzīvotāji par plāniem likvidēt skolu uzzināja no deputāta Valda Labinska ieraksta facebook.com, pēc pāris dienām, kad tika noorganizēta parakstu vākšana pret skolas slēgšanu, 22.12.2023. tika publicēts Līvānu novada pašvaldības ieraksts vietnē facebook.com. Tekstā paustā maldinošā informācija par Rožupes skolu, izraisīja sašutumu gan vecāku, gan darbinieku, gan bērnu vidū.

Paziņojumā minēts, ka skolā mācās vien 73 bērni, nepieminot pirmsskolas un bērnudārza grupiņas bērnu skaitu. Kopā skolā mācās 94 bērni, tai skaitā 83 tieši vietējie rožupiešu bērni. Skola nodrošina individuālu pieeju katram bērnam. Bērni skolā jūtas ļoti labi, jo šeit ir vērtība nevis tikai skaitlis Excelī.

Skola bērniem nodrošina skolas autobusu, pagarināto dienas grupu, daudzveidīgu interešu izglītību, ir pieejams internāts. Šobrīd skola darbojas dažādos projektos - Kiva, ERASMUS, Es - uzņēmējs u.c. Dažādos grantu projektos tiek realizētas dažādas idejas, kas uzlabo skolas dzīvi - ir iegādātas lielformāta spēles, iegādāti tautu tērpi folkloras dalībniekiem, izveidota baskāju taka, šķēršlu josla, uzstādīti rotaļu laukumi u.c Skolai ir sava estrāde un āra nodarbību klase. Šī ir vienīgā novada skola, kura regulāri apdāvina, sniedz koncertus un apciemo blakus esošā pansionāta seniorus.

Tāpat tika klaji melots par to, ka skolā trūkstot pamata priekšmetu skolotāju – matemātikas un angļu valodas. Pedagogi ir, un mācības šajos priekšmetos ir nodrošinātas bez jebkādiem pārtraukumiem. To raidījumam Bez tabu apliecināja arī matemātikas skolotāja Marija Šūpulniece, kas laikam nezināja, ka viņa nemaz neeksistē. 

Vecāku sašutums bija par izglītības kvalitāti, kas rakstā ir minēta kā pazemināta. Rožupes skolā bērniem ir labi sasniegumi gan olimpiādēs, gan konkursos, gan ikdienas mācībās. Diemžēl divi bērni skolā nebija nokārtojuši centralizētos eksāmenus, tomēr tāda pati situācija ir arī citā novada skolā – Rudzātos, bet šāda informācija tekstā netika norādīta.

Līvānu novada pašvaldības paziņojumā teikts, ka skolēniem esot liegta iespēja darboties gan sporta komandās, gan pašdarbības kolektīvos, kas arī nav taisnība. Bērniem ir nodrošināts sporta pulciņš, jaunsardze, folklora, vides pētnieki, ansamblis, valodu pulciņi, tautu dejas u.c. interešu izglītība. Bērni regulāri piedalās arī sacensībās un dažādos vietējos un starptautiskajos konkursos, kur iegūst vietas un atzinību. Apgalvot, ka šie bērni būs zaudētāji nākotnes darba tirgū, kā tas ir teikts Līvānu novada paziņojumā Facebook, ir vairāk nekā nekorekti pret bērniem, pedagogiem un bērnu vecākiem.

Vecāku un bērnu viedoklis nekur nav ticis uzklausīts. Bērni ļoti pārdzīvo par skolas slēgšanu. Nevēlas doties mācīties uz pilsētas skolu, jo ne bez iemesla domā, ka tur neiejutīsies, ka tiks apcelti. Līdz pat šim brīdim nav bijusi neviena sapulce, kur pašvaldības pārstāvji sīkāk izskaidrotu vecākiem skolas slēgšanas iemeslus, kur piedāvātu kādus citus, alternatīvus variantus skolas reorganizācijai. Vecāki uzsākuši parakstu vākšanas kampaņu pret skolas slēgšanu, cerībā uz atbalstu un uzklausīšanu, tomēr par to tika saņemti atklāti atlaišanas draudi vecākiem, kas strādā citās pašvaldības iestādēs, no Gintas Kraukles, Aijas Ūsānes puses. 

Rožupes skolas skolēnu vecāki uzskata, ka pašvaldība rīkojas netaisnīgi, gan slēdzot, gan publiski noniecinot Rožupes pamatskolu. Gan vecāki, gan bērni jūtas satraukti par šo situāciju, trūkst informācijas un atbalsta no Līvānu novada pašvaldības puses. Veids, cik nicinoši tika aprakstīta skola Līvānu novada pašvaldības paziņojumā, tikai paaugstina bažas par bērnu spēju iekļauties kādā citā novada skolā. Sevišķi, ja pati pašvaldība ir tevi nodēvējusi par zaudētāju nākotnes darba tirgū.

Dienā, kad notika filmēšana raidījumam Bez tabu, pēkšņi saslima Ginta Kraukle. Pāris dienas iepriekš Aija Ūsāne. Tomēr tas netraucē turpināt izplatīt viltus ziņas arī laikrakstos, tādos kā Latgales Laiks. Arī tur Kraukle stāsta, ka nav matemātikas un angļu valodas skolotāju. Skolotāji ir, un šie priekšmeti tiek nodrošināti. Jau iepriekš par Rožupes skolas audzēkņu sasniegumiem, dažādiem būtiskiem skolas dzīves notikumiem Līvānu novads sociālajos tīklos nekad nebija dalījies, tieši tāpat kā tas netika publicēts pašvaldības avīzē Līvānu Vēstis. Ļoti bieži bija sagatavoti raksti, pievienotas bildes, bet Līvānu Vēstīs tie nodrukāti netika. 

Skolas ēkā pēc likvidācijas būšot pagasta pārvalde (kur ikdienā uz vietas strādā trīs cilvēki - pārvaldnieks, soc.darbinieks un apkopēja) un bibliotēka. Bet patiesībā Rožupe tiks nolemta iznīcībai tieši tāpat kā Sutri. Pēc skolas slēgšanas iedzīvotāju skaits tur samazinājies uz pusi. Un samazināsies vēl, kad aizvērs Rožupes skolu.

Līvānu 1. vidusskolas direktors domā, ka nu tikai bērni ies uz pilsētas skolu mācīties, bet vecāku dusmas un sašutums par pašvaldības rīcību ir tik liels, ka protestējot speciāli izteikuši vēlmi savus bērnus laist cita novada - Preiļu, Vārkavas skolās vai tālmācībā. 

Šobrīd mēs - Rožupes skolas skolēnu vecāki esam iesnieguši arī parakstu vākšanas iniciatīvu vietnē manabalss.lv. Gaidām, kad to apstiprinās. Tāpat vērsāmies pie tiesībsarga tieši par mūsu bērnu noniecināšanu no pašvaldības puses. Meklējam dažādus veidus, kā pievērst uzmanību mūsu pašvaldības neizdarībai. Paldies par Jūsu publicēto rakstu!

Novērtē šo rakstu:

59
8