Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).

Pieminu šos faktus ne tāpēc, lai lielītos, bet, lai norādītu, ka tas, ko teikšu, nav gluži tukša runāšana. Man ir zināšanas un vairāk nekā 25 gadu pieredze būvju struktūru aprēķinos un drošībā Venecuēlā. Balstoties uz minēto, atļaušos izteikt savas domas par Zolitūdes traģēdiju un ar to saistīto tiesvedību.

Redzu šajā gadījumā divas atšķirīgas lietas – struktūras sabrukšanu un 54 cilvēku bojāeju. Neapšaubāmi pirmo izraisīja kopņu sadalīšana ar mērķi atvieglot to transportēšanu un pēc tam ar nepiemērotiem materiāliem veiktā atkalsavienošana. Atbildīgais vai atbildīgie inženieri un būvuzņēmums ir vainīgi.

Bet viņš vai viņi nav vainīgi pie cilvēku bojāejas, jo tā nebūtu notikusi, ja, atskanot trauksmei un brīdinājuma signāliem, veikala vadība būtu likusi apmeklētājiem atstāt telpas. Tas bija viņu pienākums, bet tas netika izpildīts. Veikala "Maxima" atbildīgais darbinieks(i) par svarīgāku uzskatīja turpināt darbu, tas ir – pārdošanu (peļņas gūšanu). Ja darbinieki būtu atbildīgi pildījuši savu pienākumu, cilvēki nebūtu gājuši bojā.

Taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera vai inženieru un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un uzņēmuma "Maxima" sodīšana par cilvēku bojāeju. 

Piemērots sods varētu būt vismaz miljons eiro katra bojāgājušā ģimenei, kopā – 54 miljoni eiro. Pēc tā, ko esmu vērojis ASV medijos prāvu gadījumos, tāds tur varētu būt šādas prāvas rezultāts.

Mūsu tiesu spriedums noteikti ir netaisns, un man šķiet, ka nauda kaut kādā mums nezināmā, varbūt pat likumīgā veidā ir iespaidojusi tiesas lēmumu.

Mana dziļākā līdzjūtība bojāgājušo ģimenēm – šoreiz ne par mirušajiem, bet gan par netaisnību, kas šīm ģimenēm tiek nodarīta.

Novērtē šo rakstu:

133
7