Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ lielu mediķu sabiedrības daļu Rīgā pārsteidza premjera Māra Kučinska paziņojums par divu lielāko universitāšu slimnīcu - Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) iespējamu apvienošanu, kas jau izskanēja kā nolemts fakts.

To steidzās papildināt arī veselības ministre Anda Čakša, apstiprinot, ka pie šāda plāna strādā un viss ir procesā. Papildinot vēl ar Komerclikumam neatbilstošu normu, ka jau šogad abām slimnīcām veidos vienu padomi, kaut visas valsts slimnīcas jau tā uzrauga Veselības ministrija (VM) un pat speciāli izveidots departaments.

Vēl pavisam nesen ministre A.Čakša kvēli atbalstīja Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas apvienošanu ar PSKUS, kas atļāva Čakšai ieņemt amatus abās valdēs un saņemt vairāk ne 100 000 eiro gadā, un līdzīgi vadošus amatus abās slimnīcās ieņēma daļa darbinieku, saņemot milzīgas algas.

Taču A.Čakša nespēja uzrādīt pozitīvus rezultātus, un, neskatoties uz PSKUS valdes priekšsēdētāja D.Šmita centieniem, situācija slimnīcā neuzlabojās, ministrs G.Belēvičs atlaida no Stradiņu valdes A.Čakšu un ar atlaišanu draudēja visai Bērnu slimnīcas valdei, jo darbs arī šajā slimnīcā tika vērtēts kā slikts un ambulatorie pakalpojumi visiem bērniem saprātīgā laika nav pieejami vēl līdz šim.

Diemžēl ministru G.Belēviču piemeklēja „liksta ar pumpu”, un A.Čakša ne tikai amatu saglabāja, bet pat ieņēma ministra krēslu. Bērnu slimnīca atviegloti uzelpoja, jo A.Čakšu raksturoja kā slinku, haotisku, ar neprofesionālu vadības stilu, nemitīgi konfliktējot ar darbiniekiem un nekautrējoties pieņemot darbā savas draudzenes un viņu radiniekus.

Šo abu slimnīcu apvienošanu varētu vismaz nosaukt par strukturālu reformu, kur ar vāju pārvaldi no VM puses to darbība kļūs vēl mazāk caurskatāma un lielie caurumi, kur naudai aizplūst būs vēl lielāki, bet to nobremzēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija. Vēl nesen prezentētajā informatīvajā ziņojumā arī par šādiem plāniem nav ne runa, tiesa, neviens šo ziņojumu nopietni neuztver, jo tam neseko nekādi citi plānošanas dokumenti vai aprēķini.

Rodas jautājums - kā politiku realizē ministre A.Čakša. Iespējams, kā jau iepriekš izskanējis, ZZS nav apmierināta ar VM darbu, tikai politiskā miera labad ir akceptēts viss, ko VM līdz šim ir darījusi, un uzsvars likts uz premjera M.Kučinska atbildību, lai gan vispār daudz nekādu darbu nav bijis. Pat uz budžeta pieņemšanu nav sagatavoti dokumenti, kas ļautu pārskatāmi kontrolēt, kā un cik mediķi saņems algām, vēl apšaubāmāk izskatās plāns, kā sadalīt 113 miljonus eiro, ko atļāvusi papildus izmantot EK uz budžeta deficīta palielināšanas rēķina.

Nāk vēlēšanas, un A.Čakša ir gatava arī startēt tajās, kaut arī visās aptaujās un reitingos stabili ieņem pēdējo vietu un pēc milzīgās reklāmas par miljarda budžetu veselībai esošie darbi neliecina, ka būtiskus uzlabojumus izjutīs gan mediķi, gan pacienti, jo nekas netiek darīts, lai uzlabotu esošās veselības aprūpes kvalitāti un efektivitāti, uz ko ir norādījuši faktiski visi starptautiskie starptautiski eksperti

ZZS uz šo brīdi ir spējusi noklusināt jaunā Veselības finansēšanas likuma kritiķus, kamēr jaunizveidota darba grupa pie premjera cik spēka uzlabos esošo un strādās pie jaunā apdrošināšanas likuma, - tiesa, pamatotas šaubas rada fakts, ka jauno likumu izstrādās tie paši cilvēki, kas veco, un maz ticams, ka tas ar ko būtiski atšķirsies.

Drīzāk paziņojums par abu slimnīcu apvienošanu tieši šobrīd ziņu virsrakstos ir parādījies, lai novērstu uzmanību no VM neizdarītiem mājasdarbiem un nespēju vienoties ar ģimenes ārstiem par turpmāko sadarbību.

Kaut arī decembris jau gandrīz pusē, nav pilnīgi nekādas skaidrības, kādi līgumi tiks piedāvāti slimnīcām, jo nav rasts risinājums dienas stacionāra regulējumam. Slimnīcās joprojām nav valžu pilnā sastāvā. NMPD un Donoru centrs ir bez vadītāja, bet apvienot divas slimnīcas VM, lūk, spēšot.

Valsts kontrole iesaka likvidēt mazās valsts iestādes, bet visas ministrijas pretojas un uzsver katras iestādes unikālās funkcijas, un neredz iespējas integrēt tās lielākās struktūras, bet VM iet pilnīgi pretējā virzienā.

Būs interesanti redzēt vai ZZS, arī tuvojoties vēlēšanām, ies Čakšas pavadā vai tomēr beidzot sāks prasīt reāli izdarītus darbus un reformas veselības jomā, jo citādi tas var būt kā akmens kaklā.

Novērtē šo rakstu:

0
0